Praca dla studenta

Uczelnia pomoże załatwić praktyki studenckie

9 września 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

6 komentarzy
Uczelnia pomoże załatwić praktyki studenckie
Dowiedz się, jak znaleźć praktyki studenckie, jak je zaliczyć, i jak uczelnia może w tym pomóc. Porady dla pracowników i studentów. Dowiedz się więcej!

Praktyki studenckie — co warto o nich wiedzieć?

Życie studencie to przede wszystkim zdobywanie wiedzy teoretycznej na wykładach i ćwiczeniach. W końcu przychodzi jednak czas na to, aby zdobytą wiedzę zastosować w praktyce i zweryfikować, czy wybrany kierunek studiów to jest to, co chcemy robić w przyszłości.

Każdy student musi odbyć praktyki obowiązkowe. Czas ich trwania jest różny w zależności od uczelni oraz wybranego kierunku studiów. Poza praktykami obowiązkowymi nie można zapomnieć również o praktykach dodatkowych. Te są o tyle ważne, że pozwalają studentowi rozwijać się w takim kierunku, jaki go interesuje. Zarówno w znalezieniu tych obowiązkowych, jak i dodatkowych praktyk studentowi może pomóc uczelnia, z którą się związał.

Jak dobrze wybrać studia?

Zdecydowana większość przyszłych studentów myśli o tym, co będzie robić po ukończeniu studiów i wybiera przyszłościowy kierunek. Ci, którzy jeszcze nie rozpoczęli edukacji na uczelni wyższej, mogą przebierać w uczelniach i kierunkach. Mogą wybierać spośród szkół prywatnych i państwowych, mogą także starać się o przyjęcie na zagraniczny uniwersytet. Większość uczelni prowadzi nie tylko biura karier dla swoich studentów, ale także programy informacyjne dla uczniów szkół średnich, które pomagają wybrać ścieżkę kształcenia i przyszły zawód.

Wybór kierunku studiów jest o tyle istotny, że pozwala na zaplanowanie przyszłej kariery. Daje również odpowiedź na pytanie, na jakim etapie studiów zakończyć edukację. O tym, czy opłaca się mieć doktorat, możesz przeczytać m.in. w tym artykule.

Praktyki na studiach — by zdobyć doświadczenie

Podstawowym celem praktyk jest zdobycie przez studenta pierwszego doświadczenia zawodowego. Warto zauważyć, że odbywanie takich praktyk zostało uregulowane przez ustawodawcę w ustawie z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach studenckich. Zgodnie z wymienionym aktem prawnym, praktyka odbywana przez absolwenta uczelni wyższej ma na celu ułatwienie mu zdobycia praktycznych umiejętności, które wykorzysta on w dalszej pracy.

Warto do praktyk studenckich podejść uczciwie i rzetelnie — to z pewnością zaprocentuje. Najlepsi praktykanci często mogą liczyć na propozycję stałej pracy od firm, w których odbywali praktyki. Poza tym, praktyki w dobrej i znanej w branży firmie to niezwykle cenny wpis w CV dla osoby, która dopiero wkracza na rynek pracy.

Szukasz pracy?

Spawacz MAG 135/136

actuell Personal GmbH

  • Niemcy
Dodana

Zatowarowanie sklepu na weekend! Lusówko

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 35 zł netto / h
  • Lusowo
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik Przygotowania Produkcji

RAWIBOX S A

  • Międzyrzecze Dolne
Dodana
Dodana

Kierowca/Magazynier

ULEX

  • Bielsko-Biała
Dodana

Praktyki studenckie dają jeszcze jedną ważną korzyść — weryfikują wyobrażenia o pracy w danym zawodzie z rzeczywistością. Jeśli w czasie praktyk okaże się, że dany zawód, czy tryb pracy całkowicie Ci nie odpowiada, jest szansa na modyfikację ścieżki kariery i zmianę kierunku studiów.  

Jak znaleźć praktyki studenckie?

Szkoły wyższe, akademie i uniwersytety w znakomitej większości prowadzą swoje biura karier, które oferują pomoc dla studentów w zakresie wyszukiwania odpowiednich ofert praktyk, staży i pracy dla studentów.

Atrakcyjne oferty można znaleźć także na targach pracy, czy podobnych imprez, które są często organizowane właśnie na uczelniach lub w centrach konferencyjnych. Warto śledzić kalendarze tego typu wydarzeń w swoim mieście, lub mieście, z którym wiążesz swoją przyszłość.

Bardzo dobrym pomysłem jest także szukanie praktyk studenckich za pomocą portali społecznościowych typu LinkedIn. Po założeniu tam swojego konta można zacząć budować swój zawodowy profil, który w przyszłości z pewnością zaprocentuje i będzie Twoją biznesową wizytówką.

Powszechną praktyką zarówno wśród studentów, jak i osób z większym doświadczeniem zawodowym jest szukanie ogłoszeń o pracę i ofert pracy w internecie na portalach pracy.

Ostatnim sposobem na podjęcie wymarzonych praktyk jest bezpośredni kontakt z daną firmą. Nawet jeśli konkretny pracodawca nie ogłasza akurat naboru na praktyki, to zazwyczaj pozytywnie odpowiada na takie zgłoszenia.

Video

Uczelnia pomoże załatwić praktyki studenckie

Nie każdy student wie, że uczelnia może być nieocenioną pomocą w procesie znalezienia i zaliczenia praktyk studenckich. Uczelnie często mają biura karier, które nie tylko pomagają w znalezieniu praktyk, ale również w ich zaliczeniu.

Skorzystaj z zasobów uczelni i sieci kontaktów zawodowych, aby efektywnie znaleźć i zaliczyć praktyki studenckie.

Zdecydowana większość uczelni, by wspomóc swoich studentów, decyduje się na nawiązanie współpracy z firmami prywatnymi lub przynajmniej pozwala im ogłaszać się na tablicach ogłoszeń rozmieszczonych na poszczególnych wydziałach. Rozwiązanie to jest bardzo korzystne również z punktu widzenia zainteresowanych firm – w ten sposób mogą one znaleźć zaangażowanych pracowników. W przypadku dynamicznie rozwijających się zakładów pracy utworzenie stanowiska z myślą o tym absolwencie, który się sprawdził na praktykach, nie jest większym problemem.

Jak wyglądają praktyki studenckie?

Praktyki studenckie odbywają się w różnych miejscach, w zależności od kierunku studiów. Uczelnie zawsze udostępniają listę firm, w których potencjalnie można przyuczyć się do zawodu. Jednak można również poszukać pracodawcy na własną rękę, ale warto wówczas wiedzieć, jak załatwić sobie praktyki studenckie.

Przede wszystkim należy zapoznać się z warunkami podejmowania współpracy z poszczególnymi przedsiębiorstwami oraz sprawdzić, jakie dokumenty są potrzebne – wszystkie niezbędne informacje są określone przez uczelniane przepisy. Należy przy tym pamiętać, że ukończenie praktyk jest warunkiem niezbędnym do przystąpienia do egzaminu licencjackiego, inżynierskiego czy magisterskiego. Na rynku pracy można znaleźć sporo interesujących ofert, wiele spośród nich to praktyki bezpłatne, choć można też znaleźć praktyki płatne.

Praktyki studenckie zazwyczaj odbywają się na mocy umowy lub porozumienia między uczelnią a firmą, która przyjmuje praktykanta. Umowa określa m.in. czas trwania, program i zakres praktyk. Firma zobowiązuje się do wyznaczenia  opiekuna praktyk, zapewnienia studentowi stanowiska pracy i nadzoru nad nim. Ubezpieczenie (głównie NNW) zazwyczaj zapewnia uczelnia. Ona też określa obowiązki praktykanta, np. konieczność prowadzenia dzienniczka praktyk. 

Przyjęcie na praktyki zawodowe

Wybierz kilka firm zgodnych z Twoimi zainteresowaniami. Możesz odpowiedzieć na ogłoszenie o praktyki albo zgłosić się samodzielnie. Przygotowując podanie, umieść w nim prośbę o przyjęcie na praktyki, wyjaśnij, dlaczego zainteresowała Cię dana oferta i firma oraz jaka motywacja Tobą kieruje. Wspomnij, jakie są Twoje zainteresowania, czego chcesz się nauczyć, w czym się specjalizujesz, jaką masz wiedzę i czy masz już doświadczenie. Zakończ pismo i podpisz je ręcznie.

To może Cię również zainteresować

Praktyka a staż - najważniejsze różnice

Najczęściej zadawane pytania

Jak znaleźć praktyki studenckie?

Możesz skorzystać z biura karier na swojej uczelni lub poszukać ofert na portalach pracy i specjalistycznych stronach internetowych.

Czy uczelnia pomoże załatwić praktyki?

Tak, większość uczelni ma biura karier, które pomagają w znalezieniu i zaliczeniu praktyk studenckich.

Gdzie szukać ofert praktyk?

Oprócz uczelni, warto również zwrócić uwagę na portale pracy i specjalistyczne strony internetowe, które publikują oferty praktyk.

Jak zaliczyć praktyki studenckie?

Zaliczenie praktyk zwykle odbywa się przez uczelnię i może wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających odbycie praktyk oraz ewentualnego raportu.

Czy mogę załatwić sobie praktyki na własną rękę?

Tak, możesz znaleźć praktyki na własną rękę, ale warto skonsultować to z uczelnią, aby upewnić się, że praktyki te będą mogły być zaliczone.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Obecnie zajmuję się pisaniem artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

6 komentarzy

Zyga

Zyga

Dokładnie wtedy istnieje możliwość działania dzięki niej. Ciekawe w jakich nie realizuje się tego?
bonzo

bonzo

Nie każda uczelnia pomoże. Może to 15 w Polsce. Realia są bardzo zróżnicowane dla ludzi w wielu regionach Polski. Taka jest prawda.
Lonia

Lonia

Często zamieszczane są interesujące oferty pracy. Niemal każda duża, a tym bardziej międzynarodowa firma ma wolne miejsca dla stażystów.
Jolcia

Jolcia

U nas na studiach są praktyki obowiązkowe. One są w programie studiów. Idziemy do zakładów z którymi uczelnia podpisała umowę. Warto podkreślić, że dużo studentów z naszej uczelni na wakacjach odbywa staż płatny w zakładzie pracy, który sam sobie znajduje.
Jadzia Pilch

Jadzia Pilch

Coraz częściej praktyki studenckie są w planie studiów. Są one niepłatne. Można zdobyć wiele umiejętności, doświadczenia i potem się zatrudnić w tym zakładzie pracy. Zgadzam się z tym, co napisała Aleksandra.
Aleksandra Rebiasz

Aleksandra Rebiasz

Wiele sprawdzonych uczelni pomaga w tym i dobrze, można wtedy także czasami wybierać lub miejsce już jest bardzo atrakcyjne z punktu widzenia odbycia takich praktyk.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.