Spis treści
Jest to szczególnie ważne w przypadku osób zatrudnionych w biurach. Siedzenie po kilka godzin dziennie przed komputerem może szybko odbić się na zdrowiu. Szczególnie narażony jest kręgosłup, ale pamiętać trzeba również o nogach. Komu przyda się podnóżek? Co to takiego i dlatego warto pomyśleć o zakupie takiego produktu? Czym kierować się przy wyborze podnóżka?
Podnóżek – mebel królów
Historia podnóżka jest bardzo długa i zaczyna się już w starożytności. Wówczas podnóżki uchodziły za mebel zarezerwowany wyłącznie dla władców – w ten sposób akcentowali oni swoją pozycję społeczną. Wykorzystanie podnóżka sprawiało bowiem, że król czy cesarz nie dotykał nogami ziemi. Pierwsze podnóżki były stosunkowo proste, niewielkich wymiarów i najczęściej wykonywano je z drewna. Wieki późniejsze przyniosły jednak radykalną zmianę w podejściu do projektowania tego mebla.
Podnóżki władców z XVII czy XVIII w. to bogato zdobione niskie krzesełka. Siedzisko bardzo często było obijane cennymi materiałami (np. jedwabiem), a nóżki rzeźbione. W tym czasie prostsze modele podnóżków trafiały już regularnie do domów szlachciców. Szczególnie mebel ten upodobali sobie starsi domownicy, bo pozwalał na wygodne ułożenie nóg. Dziś podnóżki można spotkać nie tylko w domach, lecz także zakładach pracy.
Po co właściwie ten podnóżek?
Dziś projektowane podnóżki mają być przede wszystkim wygodne i pozwolić odpocząć nogom. Niemal wszyscy współcześni projektanci wykorzystują wytyczne opracowane przez specjalistów zajmujących się na co dzień ergonomią. W efekcie dostępne w sklepach podnóżki są tak wykonane, by podnieść komfort pracy lub pozwolić na komfortowy wypoczynek.
W sklepach są dostępne różne podnóżki. Najprostsze modele są nie tylko solidne, lecz także pozwalają regulować wysokość i kąt nachylenia tego mebla. Decydując się na zakup podnóżka, warto zwrócić uwagę na to, by był on wykonany z materiałów, których czyszczenie nie będzie wymagało sięgania po specjalistyczne środki chemiczne.
Misja — podnieść komfort pracy
Podnóżek to jeden z mebli, które powinny znaleźć się w każdym biurze. Pracodawca, który zainwestuje w zakup podnóżków, może być pewien, że pracownicy będą zadowoleni. Warto przy tym pamiętać, że nie tylko podnóżek pozwala podnieść komfort pracy. Ten mebel nie spełni swojej funkcji, jeżeli w biurze zabraknie ergonomicznych krzeseł biurowych.
Połączenie podnóżka z obrotowym fotelem jest najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób pracodawca może być pewien, że niezależnie od wysokości biurka każdy pracownik będzie mógł dostosować miejsce pracy do swoich potrzeb. Zakup podnóżków po prostu się opłaca – to inwestycja w zdrowie pracowników.
Nowe przepisy dotyczące podnóżków
Zgodnie z najnowszymi przepisami Kodeksu Pracy dotyczącymi bezpieczeństwa, higieny i ergonomii pracy pracodawca ma obowiązek dostosować stanowiska pracy według najświeższych wytycznych. Dotyczą one m.in. wyposażenia pracowników pracujących przy laptopach w podstawki lub dodatkowe monitory, ale także w podnóżki. Te ostatnie powinien dostarczyć na wyraźne życzenie pracownika. Przepisy te weszły w życie 17 maja 2024 roku.
To może Cię również zainteresować