Zmiana i utrata pracy

Strategie poszukiwania pracy: jak być efektywnym

2 czerwca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 23 głosy

23 głosy

9 komentarzy
Strategie poszukiwania pracy: jak być efektywnym
Szukanie pracy, gdy kryzys szaleje w wielu branżach, przypomina wojnę o stanowisko. I jak to na wojnie bywa, nie zawsze batalię wygrywa oczywisty faworyt. Decydująca może okazać się wybrana strategia., Jaka będzie najbardziej efektywna?

Jak skutecznie szukać pracy?

Osoby, które szukają pracy, zwykle po pewnym czasie wypracowują sobie codzienny rytuał: poranna kawa, przegląd popularnych serwisów z ogłoszeniami i rozsyłanie aplikacji. Tymczasem, choć liczba wysłanych CV rośnie z każdym dniem, telefon nadal milczy. Jeśli tak właśnie wygląda Twoja sytuacja, czas coś zmienić.

Może powodem niepowodzeń jest Twoje CV? Rekruterzy skupiają swoją uwagę na dokumentach aplikacyjnych. To jest moment, w którym po raz pierwszy mają kontakt z Twoją osobą. Jeśli nie zaciekawisz ich na tym etapie, to Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną znacznie maleją. Zobacz czy nie popełniasz błędów opisanych w artykule: Szukasz pracy? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów.

Przygotowanie to podstawa szukania pracy

Niezależnie od tego, gdzie będziesz szukać pracy, zacznij od krytycznego przyjrzenia się swojemu CV. Przygotuj kilka ramowych wariantów dopasowanych do interesujących Cię stanowisk. Wówczas łatwiej będzie modyfikować aplikację, dostosowując ją do poszczególnych pracodawców. Schematyczne CV wysyłane hurtowo w odpowiedzi na wszystkie ogłoszenia da się bez problemu rozpoznać. Doświadczonemu rekruterowi zajmuje to chwilę, a taka aplikacja od razu trafia do folderu KOSZ.

Kolejnym ważnym dokumentem jest list motywacyjny. Choć wielu pracodawców nie wymaga już takiego pliku, to warto napisać kilka słów o sobie, przedstawiając swoją kandydaturę w jak najlepszym świetle.

Sprawdź jakich błędów unikać w dokumentach aplikacyjnych:

Video

Szukasz pracy? Niektóre serwisy ogłoszeniowe nie są warte uwagi

Codzienne przeglądanie kilkunastu serwisów ogłoszeniowych to strata czasu. Wiele ofert jest tam nieaktualnych, często na jedno ogłoszenie napływa nawet kilkaset aplikacji, a wówczas pierwszą metodą selekcji jest... losowanie. Zamiast marnować godziny przy komputerze, skup się na 2-3 największych serwisach oraz serwisach lokalnych, jeżeli nie planujesz przeprowadzki poza miejsce zamieszkania. Zapisz się do newslettera i skorzystaj z powiadomień dostępnych dla kandydatów. Będziesz wówczas dostawać e-mail z ofertami pasującymi do wybranych przez Ciebie kryteriów. A zaoszczędzony czas możesz wykorzystać znacznie efektywniej! Warto zerknąć na poniższy film i zmienić swoje podejście do poszukiwania wymarzonej posady na obecnym rynku pracy:

Szukasz pracy?

Kasjer/Sprzedawca Goworowo

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Goworowo
Dodana

Wytapiacz - Odlewnik

Extral Sp. z o.o.

  • Rybnik
Dodana

Obsługa klienta- lada mięsna Dobrzyniewo Duże

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Dobrzyniewo Duże
Dodana

Konserwacja Pojazdów

SW Mateusz Dietrych

  • Bielsko-Biała
Dodana

Samodzielna Księgowa / Księgowy

SOLID PARTNER KSIĘGOWOŚĆ sp. z o.o.

  • Zabrze
Dodana

Video

Wykorzystaj internet do szukania pracy

Szukanie pracy przez internet kojarzy Ci się tylko z odpisywaniem na ogłoszenia? Czas zmienić te przestarzałe przekonania! Możliwości jest znacznie więcej.

  • Media społecznościowe. Twoje konto na Facebooku może stać się przepustką do kariery. W tym serwisie są dziś niemal wszyscy. Zacznij jednak o solidnego remanentu na swoim profilu. Usuń wszystko, co mogłoby negatywnie wpłynąć na Twój wizerunek, poświęć nieco czasu na zgłębienie tajników ustawień prywatności. Zadbaj, by towarzyskie ploteczki były widoczne tylko dla wąskiego grona znajomych. Co teraz? Zacznij zaglądać na strony interesujących Cię firm, bierz udział w dyskusjach w grupach związanych z Twoją branżą. Daj się zauważyć. Znacznie łatwiej jest też nawiązać kontakt z ewentualnym pracodawcą na nie do końca formalnym gruncie, niż wejść bezpośrednio do jego gabinetu. Korzystaj z tego.
  • Serwisy zawodowe. Stwórz konto na portalach Goldenline i LinkedIn. Nie czekaj jednak, aż headhunter Cię wypatrzy. Podyskutuj na tematycznym forum, podziel się swoją wiedzą i doświadczeniami. Uwaga: jeśli masz pracę, a rozglądasz się za nowymi ofertami, nie pisz o tym w swoim profilu. Twój pracodawca może nie być zachwycony...

Video

  • Tematyczne fora i serwisy. Pojawiaj się w tych miejscach w sieci, które gromadzą osoby związane z interesującą Cię branżą. To nie tylko okazja, by poszerzyć swoją wiedzę i poznać nowinki, ale też szansa na nawiązanie ciekawych kontaktów. A to właśnie kontakty są najlepszą inwestycją w czasie szukania pracy.

Łańcuszek znajomości, czyli networking

Złośliwi mawiają, że networking to tylko efektowna nazwa dla znanego od dawna zjawiska pracy po znajomości. W rzeczywistości jednak to zupełnie różne rzeczy. Zatrudnienie "po znajomości" oznacza zaproponowanie posady (najczęściej państwowej) osobie z kręgu rodziny i bliskich znajomych bez brania pod uwagę doświadczenia i kompetencji. Tymczasem networking opiera się na tworzeniu sieci kontaktów w danej branży i wiąże się z systemem rekomendacji osób godnych zaufania. Jak to działa?

  • Znajomi znajomych. Często przytaczana jest zasada, wedle której dwie dowolne osoby na świecie dzieli 6 podań ręki. Oznacza to, że zaledwie tylu pośredników potrzebujesz, by dotrzeć np. do prezydenta USA lub... potencjalnego pracodawcy. Trudno o dowody na prawdziwość tej tezy, ale faktem jest, że sieć znajomości znacznie ułatwia znalezienie pracy. Dlatego jednym z pierwszych kroków powinno być poinformowanie bliższych i dalszych znajomych o swoich poszukiwaniach. Warto nakreślić przy tym przynajmniej ogólnie swoje umiejętności, ale też oczekiwania. Kto wie, może kuzyn sąsiadki Twojej przyjaciółki poszukuje właśnie pracownika, a Ty w 100 procentach spełniasz jego wymagania?
  • Jeśli Twój krąg towarzyski nie łączy się z branżą, jaka Cię interesuje, sieć własnych znajomości może nie wystarczyć. W internecie bez trudu znajdziesz jednak informacje o spotkaniach networkingowych - to imprezy dla różnych grup zawodowych, których celem jest właśnie integracja środowiska, wzajemne poznanie się i stworzenie możliwości współpracy. Uwaga: na spotkaniach networkingowych obowiązuje zasada, że każdy stara się wnieść coś od siebie. Dziel się swoimi umiejętnościami, wiedzą, kontaktami - to zaprocentuje.
  • Targi pracy to wydarzenia, które koniecznie powinny być uwzględnione w Twoim kalendarzu. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są przeznaczone wyłącznie dla studentów. To okazja, by porozmawiać z rekruterami z wielu firm, często można też zostawić swoje CV. Aplikacja kojarzona z konkretną osobą na pewno zostanie zapamiętana bardziej niż kolejny e-mail wpadający do skrzynki.

Video

  • Konferencje i szkolenia. Jeśli słowo "konferencja" kojarzy Ci się ze słuchaniem nudnych prelegentów, jak najszybciej zmień swoje nastawienie. Konferencje branżowe to przede wszystkim miejsca spotkań specjalistów w danej dziedzinie. To bardzo dobra okazja, by zapoznać się z osobami cenionymi w danej branży. Krótka rozmowa, przedstawienie się i wymiana wizytówek należą tu do dobrego tonu. Uwaga: wiele konferencji i szkoleń jest bezpłatnych, wystarczy tylko zapisać się wcześniej na listę uczestników.

Skuteczny networking wymaga jednak nie tylko nawiązywania kontaktów, ale też ich podtrzymywania. Warto od czasu do czasu przypomnieć o sobie, liczą się też drobne gesty, jak np. mail z podziękowaniem za spotkanie, rozmowę czy poradę.

Szukanie pracy wymaga od każdego kandydata zaangażowania i przygotowania się do tego procesu. Z pomocą przychodzą liczne poradniki i instrukcje, np. jak napisać dobre CV. Życzymy powodzenia wszystkim poszukującym atrakcyjnego zatrudnienia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Zefir

Zefir

Ciekawe wskazówki na temat szukania pracy. Szczególnie przyda mi się informacja, że warto skupić się na kilku serwisach ogłoszeniowych, aby zaoszczędzić czas. Z pewnością wypróbuję też swoje szanse na portalach społecznościowych i forach branżowych.
Hoolio

Hoolio

Artykuł jest bardzo przydatny, szczególnie dla osób, które ciągle szukają pracy i nie wiedzą, jak działa rekrutacja. Dzięki tym wskazówkom mam nadzieję, że moje szanse na znalezienie pracy znacznie wzrosną.
Karina

Karina

Bardzo ciekawy artykuł, z którego można wyciągnąć dużo cennych informacji. Polecam swoim pracownikom, którzy zajmują się rekrutacją, aby również przeczytali ten artykuł.
Damka

Damka

Cieszę się, że trafiłam na ten artykuł. Większość wskazówek jest dla mnie bardzo pomocna, a wiedza o rekrutacji i oczekiwaniach pracodawców jest dla mnie bardzo cenna.
Ksenia 23

Ksenia 23

Artykuł jest bardzo pomocny dla osób, które szukają pracy. Pomaga on zrozumieć, jak działa rekrutacja i co ważne, na co zwracać uwagę przy tworzeniu się swojego CV. Dzięki temu można uniknąć błędów, które mogą obniżać szanse na zdobycie wymarzonej posady.
kapral

kapral

Osiągnięcie sukcesu to zawsze = efektywność. Tajniki jak to zrobić są na wagę złota :) Warto się zastanowić jak realizować to w praktyce.
Arturek

Arturek

Zastanów się nad stworzeniem oryginalnych, oryginalnych notatek z podziękowaniami (po jednym dla każdego rozmówcy) w chwili, gdy wrócisz do komputera, po rozmowie. Szybkość, z jaką wysyłasz notatki i jakość, będzie miała wpływ.
Aleksandra

Aleksandra

Dziś trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, które nie wykorzystuje Internetu do reklamowania swoich usług lub towarów. Na stronach internetowych pracodawców zamieszcza się również oferty pracy.
Uma14

Uma14

Są szybkie sposoby na znalezienie pracy dla studentów i osób bez doświadczenia. Dobrze jednak znać pewne rozwiązania niż dojść do nich samemu. Czas to pieniądz.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.