Praca za granicą

Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Rosji?

4 kwietnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

4 komentarze
Dni wolne, święta, długie weekendy 2023 - kiedy wziąć urlop w Rosji?
Rosja podobnie, jak inne państwa celebruje wiele okazji, które stają się ustawowymi dniami wolnymi od pracy. Rosyjski rząd przewidział kilka świąt, z czego większość to okazje wywodzące się z tradycji i historii kraju. Zaledwie jedno święto jest dyktowane względami religijnymi.

Osoby planujące podjąć pracę w Rosji powinny się zapoznać z kalendarzem świątecznym tego kraju. W ten sposób będą one mogły znacznie sprawniej rozplanować urlop. Uwzględnienie dni wolnych od pracy pozwoli przy sprawnym planowaniu na zapewnienie sobie dłuższego czasu na odpoczynek. Przyjrzyjmy się kalendarzowi świątecznemu w Rosji.

Jakie święta są wolne od pracy w Rosji?

Rosyjski kalendarz świąteczny różni się znacząco od polskiego. Między innymi Rosjanie część świąt obchodzą według kalendarza juliańskiego, a nie gregoriańskiego. W efekcie polscy emigranci nie mogą liczyć na pokrycie się najważniejszych świąt z tymi w Polsce.

Ciekawą cechą kalendarza świątecznego w Rosji jest hucznie obchodzony początek roku. Rząd często rekompensuje obywatelom brak pewnych dni świątecznych skasowanych po upadku ZSRR i ustanawia wakacje Nowego Roku trwające nierzadko od 1 do nawet 10 stycznia. W tym czasie przedstawiciele niektórych branż i administracji mają wolne od pracy. Przyjrzyjmy się oficjalnym ustawowym dniom wolnym od pracy w Rosji na 2023 rok.

1 i 2 stycznia 2023 - Nowy Rok (Новый год) - Nowy Rok jest hucznie świętowany na całym świecie, ale dla Rosjan ma szczególne znaczenie. Za czasów ZSRR to święto zastępowało Boże Narodzenie i obecnie pierwsze dwa dni roku są dla wszystkich obywateli wolne od pracy. Część Rosjan może się jednak cieszyć wolnym do nawet 10 stycznia w związku z występującymi w ostatnich latach wakacjami Nowego Roku.

7 stycznia 2023 - Prawosławne Boże Narodzenie - przywrócone święto po upadku ZSRR jest upamiętnieniem narodzin Jezusa Chrystusa. W Rosji jest ono obchodzone według kalendarza juliańskiego, co oznacza przesunięcie daty z 24 grudnia na początek kolejnego roku.

Video

Szukasz pracy?

Czynności pomocnicze-> zlecenie-> 29-30.11

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Elektromechanik

Synthos S.A.

  • Oświęcim
Dodana

Magazynier

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Oleśnica
Dodana
Dodana
Dodana

8 stycznia 2023 - Drugi Dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia - podobnie, jak w Polsce tak i w Rosji święta Bożego Narodzenia składają się z dwóch dni.

23 lutego 2023 - Dzień Obrońcy Ojczyzny (День защитника Отечества) - święto państwowe upamiętniające zwycięstwo Armii Czerwonej nad siłami niemieckimi w 1918 roku pod Pskowem i Narwą.

8 marca 2023 - Dzień Kobiet (Международный женский день) - specjalny dzień wyrażający szacunek i pamięć dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Święto ma swoje korzenie w 1910 roku.

1 maja 2023 - Święto Wiosny i Pracy (Праздник весны и труда) - święto solidarności klas robotniczych było obchodzone w Rosji od XIX wieku, a po rewolucji październikowej zostało oficjalnie uznane przez władze jako Święto Pracy. Obecnie ma zmienioną nazwę i z jego okazji nie odbywają się oficjalne defilady. Mimo to święto co roku staje się czasem manifestacji środowisk lewicowych.

9 maja 2023 - Dzień Zwycięstwa (День Победы) - ważne święto upamiętniające zwycięstwo Armii Czerwonej nad nazistowskimi Niemcami. Rosjanie celebrują zakończenie II Wojny Światowej, co stanowi okazję do pokazów siły militarnej kraju.

Video

12 czerwca 2023 - Dzień Rosji (День России) - najważniejsze święto państwowe współczesnej Rosji. W tym dniu upamiętnia się podjęcie decyzji o suwerenności Rosji przez I Zjazd Deputowanych Ludowych ZSRR w 1990 roku.

4 listopada 2023 - Dzień Jedności Narodowej (День народного единства) - najmłodsze święto rosyjskie upamiętniające powstanie ludowe z 1612 roku. Zryw narodowy doprowadził do wypędzenia polskich sił okupacyjnych z Moskwy.

Tak się prezentują rosyjskie święta na 2023 rok. Jak widać, niewiele okazji pokrywa się z polskim kalendarzem świątecznym, co oznacza, że Polacy pracujący w Rosji nie będą mieli wiele okazji do świętowania z bliskimi bez wykorzystania urlopu.

Wakacje i ferie w Rosji

W przypadku wyjazdu za granicę wraz z dziećmi warto zapoznać się z kalendarzem szkolnym danego państwa. Planując urlop, często uwzględnia się właśnie wolny czas od szkoły dzieci. Rosyjscy uczniowie podobnie, jak polscy zaczynają rok szkolny na początku września i kończą w czerwcu.

Rosyjski system edukacji zakłada trzy główne przerwy w nauczaniu. W roku szkolnym 2022/2023 zostały one ustalone na następujące terminy:

  • Ferie jesienne - od 31 października do 6 listopada 2022 roku;
  • Ferie zimowe - od 30 grudnia 2022 roku do 10 stycznia 2023 roku;
  • Ferie wiosenne - od 27 marca do 3 kwietnia 2023 roku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że poszczególne szkoły mają możliwość regulowania terminów ferii. Najlepiej więc dowiedzieć się w konkretnej placówce edukacyjnej kiedy przewiduje ona wolne dla uczniów. Oczywiście szkoły pozostają zamknięte także w wymienione powyżej dni świąteczne.

Czy święta w Rosji są płatne?

Rosyjski kodeks pracy jasno określa, że wystąpienie dnia ustawowo wolnego od pracy nie jest powodem do obniżenia wynagrodzenia. Oznacza to, że osoba otrzymująca stałą miesięczną pensję będzie miała zapłacone za dzień świąteczny. Zazwyczaj w przypadku pracy według stawek godzinowych pracodawcy także wypłacają wynagrodzenie za czas, jaki pracownik miałby w danym dniu spędzić na stanowisku pracy.

Zdarza się, że w dni świąteczne pracownik musi pełnić swoje obowiązki. Szczegółowe regulacje odnośnie stawek za taką pracę określają postanowienia układów zbiorowych. W większości przypadków stawka za pracę w święta powinna być podwojona. Niekiedy przewiduje się za pracę w dzień ustawowo wolny odbiór innego dnia w zastępstwie.

Kalendarz świąteczny w Rosji różni się sporo od polskiego harmonogramu, co może być problematyczne. Mimo iż oba państwa leżą nie tak daleko od siebie, to różnice kulturowe są dość spore. Rosjanie odpoczywają szczególnie początkiem roku, a im dalej postępuje kalendarz, tym mniej jest okazji do świętowania.

To może Cię również zainteresować

Praca w Rosji

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Julian

Julian

Niezależnie od ilości dni wolnych, ważne jest, żeby pracownicy mieli zadowalające warunki zatrudnienia i wynagrodzenie. To jest kluczowe dla zadowolenia z pracy i jakości wykonywanych obowiązków.
Gieruszyński

Gieruszyński

Ciekawe, jakie są różnice między kalendarzem juliańskim a gregoriańskim. Ale przede wszystkim interesuje mnie, jakie są szanse na znalezienie pracy w Rosji.
Jerzy

Jerzy

Długi wolny od pracy na Nowy Rok brzmi świetnie, ale szkoda, że nie ma więcej okazji do świętowania z rodziną. Mimo to, dobrze wiedzieć, kiedy są dni wolne.
Kubus

Kubus

Nie powinna mi zależeć, jak dużo dni wolnych od pracy jest w Rosji, skoro nie pracuję tam. Ale artykuł ciekawy, bo przyda się tym, którzy tam planują pracę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.