Praca lokalnie

Poziom bezrobocia w Gliwicach

30 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

5 komentarzy
Poziom bezrobocia w Gliwicach
Gliwice znajdują się na obszarze bardzo rozwiniętym przemysłowo. Od wielu lat miasto może się pochwalić sporymi spadkami stopy bezrobocia i najnowsze wyniki są również bardzo dobre. Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze wyniki badań rynku pracy pokazujące, że bezrobocie w Polsce minimalnie wzrosło z 5,2% do 5,5% względem grudnia minionego roku. Nieznaczny wzrost bezrobocia jest efektem między innymi podniesienia płacy minimalnej.

Zgodnie z raportem GUS za wrzesień 2022 bezrobocie w Gliwicach wyniosło zaledwie 2,6%. Również powiat gliwicki może się pochwalić bardzo dobrą stopą bezrobocia na poziomie 4%. Gliwice tym samym legitymują się bezrobociem niższym od średniej w województwie śląskim. To wyniosło początkiem roku 3,7%.

Wiele wskazuje na to, że rynek pracy Gliwic jest bardzo chłonny i prężnie funkcjonuje. Przeanalizujmy dokładnie sytuację. Bezrobocie w Gliwicach jest niskie, ale ostatnio odnotowało minimalny wzrost.

Delikatny wzrost bezrobocia w Gliwicach

Bezrobocie w Gliwicach wyniosło na początku 2022 roku zaledwie 3,1%. To bardzo dobry wynik pokazujący, że lokalny rynek ma się dobrze. Trzeba jednak zaznaczyć, że wyniki minimalnie się pogorszyły, ponieważ na koniec zeszłego roku bezrobocie w Gliwicach wyniosło 3%.

Gliwice notowały spadki bezrobocia od wielu lat i rekordowy poziom stopy bezrobocia świętowano w 2019 roku. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny w ostatnich latach co roku notowano regularne spadki bezrobocia.

Wyniki prezentowały się następująco:

  • 2014: 6,4%
  • 2015: 5,5%
  • 2016: 4,3%
  • 2017: 3,6%
  • 2018: 3,2%
  • 2019: 2,3%
  • 2020: 2,5%
  • 2021: 3%

Jak widać, początek roku przyniósł minimalny wzrost bezrobocia, ale nie należy się nim przejmować. Początek roku zawsze oznacza podwyższenie bezrobocia, co wynika z końca umów wielu pracowników oraz podejmowaniu różnych kluczowych decyzji przez pracowników i pracodawców.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Gliwice
Dodana

Doradca / Doradczyni klienta - LEROY MERLIN - Gliwice

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • Gliwice
Dodana

Pracownik produkcji

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Gliwice
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Gliwice
Dodana
Dodana

Czemu Gliwice zawdzięczają niskie bezrobocie?

Gliwice leżą w bardzo rozwiniętym przemysłowo regionie, co ma znaczący wpływ na kształt rynku pracy. Przynależność do specjalnej strefy ekonomicznej zaowocowała regularnym wzrostem miejsc pracy. Przez lata kolejni inwestorzy ściągali w okolice Gliwic i budowali swoje fabryki.

Obecnie w mieście i jego okolicach funkcjonuje wiele nowoczesnych zakładów produkcyjnych. Dzięki dobrej koniunktorze na rynku w okolicy nie tylko powstawały nowe firmy, ale też istniejące przedsiębiorstwa rozbudowywały swoje placówki, generując kolejne miejsca pracy. Dobra passa trwała latami, a mieszkańcy Gliwic mieli dostęp do coraz ciekawszych miejsc pracy.

Video

Warto podkreślić, że przemysłowa specyfika regionu sprawiła, iż znaczną część bezrobotnych stanowią kobiety. Liczne zakłady produkcyjne przyciągnęły do Gliwic także innych przedsiębiorców z branży logistycznej czy usługowej. Według analiz rynku, bezrobocie w Gliwicach jest na tyle niskie, że przedsiębiorstwa produkcyjne oraz logistyczne i transportowe mają poważne problemy z deficytem pracowników. Strefa ekonomiczna w Gliwicach stała się też jako całość największym pracodawcą w regionie.

Osoby niechcące wiązać swojej przyszłości zawodowej z przemysłem produkcyjnym także mają spore możliwości. W Gliwicach nie brakuje nowoczesnych firm z różnych innych branż, choć nie da się ukryć, że pozostają w cieniu dużych zakładów. Niedaleka odległość od Katowic daje też dostęp Gliwiczanom do bogatego rynku pracy stolicy województwa.

Czy bezrobocie w Gliwicach będzie jeszcze spadać?

Wiele wskazywało na to, że w 2020 roku bezrobocie w Gliwicach może osiągnąć kolejny rekordowy wynik. Początek roku przyniósł drobny wzrost ilości bezrobotnych, ale to charakterystyczny objaw początku roku. Wpływ na wzrost miała także podwyżka płacy minimalnej. Według analityków większość bezrobotnych w Gliwicach to obecnie osoby, które nie chcą się aktywizować zawodowo bądź z jakiegoś powodu tego nie robią. Pracy w mieście oraz regionie nie brakuje.

Niestety, o ile w normalnych warunkach bezrobocie mogło jeszcze spaść, o tyle obecna sytuacja epidemiologiczna związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa może poważnie pogorszyć wyniki. Ciężko ocenić, jak bardzo negatywny wpływ będzie miała pandemia na gospodarkę. Przedsiębiorcy już teraz zwalniają pracowników, których tylko mogą, aby przetrwać okres postoju. Pozostaje pytanie, jak szybko gospodarka się odbije i kiedy osoby pozbawione pracy powrócą do życia zawodowego? Wzrost bezrobocia jest nieunikniony, ale gospodarka Gliwic zdaje się być silna i zdolna do szybkiego odrobienia strat.

Podsumowanie:
  • Lokalny rynek pracy Gliwic funkcjonuje na dość wysokim poziomie, mimo minimalnego wzrostu bezrobocia na początku 2022 roku.
  • Gliwice to region rozwinięty przemysłowo, w którym znajduje się wiele nowoczesnych zakładów produkcyjnych, co przyciąga kolejni inwestorów.
  • Niedaleka odległość od Katowic wpływa na dostęp mieszkańców do bogatego rynku pracy stolicy województwa, co zwiększa atrakcyjność regionu.
  • Obecna sytuacja epidemiologiczna i związana z nią pandemia bez wątpienia wpłynie na wzrost bezrobocia, jednak gospodarka Gliwic wydaje się być do tego zdolna i silna.

To może Cię również zainteresować

Praca Gliwice

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Maryla

Maryla

Ja borykam się z problemem znalezienia pracy od dłuższego czasu w Gliwicach. Moja specjalizacja wymaga pewnych kwalifikacji, które trudno zdobyć bez doświadczenia. Mam nadzieję, że sytuacja na rynku pracy się poprawi i uda mi się znaleźć pracę.
Fox

Fox

Cieszę się, że w Gliwicach jest tyle miejsc pracy. Ja pracuję w jednej z firm z okolicy i jestem zadowolony z mojego stanowiska. Mam nadzieję, że sytuacja nie pogorszy się z powodu pandemii.
Łukasz Oślak

Łukasz Oślak

Jak dla mnie, to bezrobocie w Gliwicach wciąż jest za wysokie. Mimo, że jest sporo ofert pracy, to trudno dostać pracę w branży, w której się specjalizuję. Liczę jednak na to, że sytuacja się poprawi.
Olek

Olek

Jako osoba bezrobotna z Gliwic cieszę się, że sytuacja nie jest zła, ale sama nadal poszukuję pracy od dłuższego czasu. Mimo, że bezrobocie jest na niskim poziomie, to ciągle jest konkurencja o dobre posady.
Łukasz m

Łukasz m

Cieszę się, że rynek pracy w Gliwicach wygląda tak dobrze. Jako przedsiębiorca mam trudności w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników, dlatego niskie bezrobocie i dobre możliwości zatrudnienia w okolicy to dla mnie dobra wiadomość.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.