Zmiana i utrata pracy

Nieujawnione zarobki w ogłoszeniu o pracę

13 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

0 komentarzy
Nieujawnione zarobki w ogłoszeniu o pracę
Nieujawnione zarobki w ogłoszeniu zniechęcają do aplikowania na oferowaną ofertę pracy. Dlaczego tak jest oraz czego obawiają się pracodawcy?

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Pisarz – praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość.

Zarobki w ogłoszeniu o prace – czy są coraz częściej widoczne?

Jeszcze kilka lat temu wysokość wynagrodzenia nie była widoczna w ogłoszeniach o pracę. Obecnie coraz częściej spotykamy się z sytuacją, że pracodawca podaje widełki lub konkretną kwotę wynagrodzenia. Tego właśnie oczekują od potencjalnych pracodawców osoby poszukujące pracy. Na zachodzie wynagrodzenie podane w ogłoszeniu od lat jest normą. Tymczasem w Polsce zmiany w tym kierunku idą bardzo mozolnie. Czego obawiają się pracodawcy?

Pracownicy danej firmy, którzy natkną się na stawki w ofertach pracy, mogą różnie reagować na informację, że ktoś ma zarabiać więcej od nich. Dorastaliśmy w systemie, w którym każdemu należało się tyle samo. Tymczasem nie tak funkcjonuje rynek pracy. Na wysoką pensję mogą liczyć osoby wykształcone, posiadające dużą wiedzę, ambitne, dyspozycyjne, pewne siebie oraz pracowite. 

W bardzo dobrej sytuacji są osoby, które wiedzą, jak szukać pracy i nie boją się wyzwań. Często są one gotowe podjąć pracę na drugim krańcu Polski lub za granicą. Przeszkodą dla nich nie jest również raczkująca branża, w której trzeba będzie stale się doszkalać i przecierać szlaki. Pracownik taki może wytargować u pracodawcy wysoką pensję. Znacznie wyższą niż osoba zainteresowana pracą w promieniu dwudziestu kilometrów od miejsca zamieszkania. – Do tego obejmująca jasno określone obowiązki po odchodzącym z firmy pracowniku. Na przykład w przypadku wielu osób praca w budżetówce się opłaca. Są jednak osoby, które pracując na innych stanowiskach, są w stanie więcej zarobić – rezygnując z ciepłej posady oraz pewnych przywilejów. 

Szukasz pracy?

Operator wózka widłowego typu reachtruck, 1 zmiana

APN Agencja Pracy

  • 14-14 € brutto / h
  • Holandia
Dodana

Specjalista ds. industrializacji

SEWS-CABIND POLAND

  • Żywiec
Dodana

PRACOWNIK LADY MIĘSNEJ - ZIELONA GÓRA Ul. Dąbrówki

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-29 zł brutto / h
  • Zielona Góra
Dodana
Dodana

Fizjoterapeutka / Fizjoterapeuta domowy

Integra Medica

  • praca regionalna
Dodana

Duży wpływ na wysokość wynagrodzenia może mieć zapotrzebowanie na pracowników. Gdy jest potrzebny pracownik na już, pracodawca jest w stanie zapłacić dużo więcej. W związku z tym nowo zatrudniona osoba otrzyma wyższe wynagrodzenie niż ktoś pracujący w zakładzie kilka lat. Podanie szacowanego zarobku w anonsie może wywołać oburzenie pracowników wykonujących podobne obowiązki za znacznie niższą pensję. Będą oczekiwali oni podwyżki. Jeśli jej nie otrzymają, będą nawet gotowi odejść z pracy. 

Dlatego niektórzy pracodawcy nadal niechętnie podają widełki wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniach. W wielu firmach istnieje zakaz ujawniania wysokości zarobków. Powoli powinniśmy przyzwyczajać się do zmian, które są nieuniknione – musimy do nich dorosnąć. Pracownik musi zrozumieć, że wysokość pensji zależy od jakości oraz efektów pracy. Pracodawca natomiast powinien nauczyć się właściwie oceniać pracę swoich podwładnych oraz podawać satysfakcjonujące uzasadnienie w sytuacji, gdy odmawia pracownikowi podwyżki. 

Czy nieujawnienie wynagrodzenia w ogłoszeniu powinno budzić niepokój?

Nieujawnienie wynagrodzenia w ogłoszeniu jest źle odbierane przez potencjalnych pracowników. Głównym kryterium, jakim kierujemy się podczas poszukiwań pracy, jest wysokość zarobków. Mało ludzi może pozwolić sobie na to, aby pracować dla idei. Większość z nas ma liczne zobowiązania. Osoby niemające trudności ze znalezieniem pracy omijają ogłoszenia, w których nie ma podanej wysokości wynagrodzenia. 

Bez względu na to, czym kieruje się pracodawca, zatajając wynagrodzenie, jest to oznaką braku szacunku do potencjalnego pracownika. Aplikując na stanowisko, gdzie nie jest podana wysokość pensji, tracimy czas, gdy okaże się, że oferowane wynagrodzenie jest dużo niższe, niż tego oczekiwaliśmy. Widząc ofertę pracy bez widełek, możemy przypuszczać, że wysokość pensji jest stosunkowo niska. Na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca może próbować nas zachęcać do podjęcia zatrudnienia w firmie informacją o premiach, benefitach, podwyżce czy awansie. 

Czy można spytać pracodawcę o proponowane wynagrodzenie przed spotkaniem rekrutacyjnym?

Jeszcze kilka lat temu osoba poszukująca pracy nawet podczas rozmowy kwalifikacyjnej musiała liczyć się z tym, że nie otrzyma informacji o wysokości pensji. Podając wysokość wynagrodzenia, za jaką jest gotowa podjąć pracę, nie miała ona pojęcia, czy mieści się w widełkach obowiązujących w danej firmie. Obecnie zapotrzebowanie na pracowników jest olbrzymie. Dzięki temu osoba poszukująca pracy może i powinna znacznie więcej oczekiwać od potencjalnego pracodawcy. Pytanie, ile można zarobić na oferowanym stanowisku, to jedno z pierwszych pytań, jakie powinniśmy zadać, gdy ktoś zgłasza się do nas z ofertą pracy. 

Zalety ogłoszeń z podanymi propozycjami zarobku

Ogłoszenia z podanymi propozycjami zarobku to duża oszczędność czasu zarówno dla pracodawcy, jak i dla osób poszukujących pracy. Pracodawca może liczyć na wiele korzyści, zamieszczając ofertę pracy z wysokością wynagrodzenia tj.:

  • wyższa pozycja na portalu z ofertami pracy;
  • większe zainteresowanie wśród osób poszukujących pracy;
  • oferty pracy z zarobkami są chętniej udostępniane dalej;
  • budowanie pozytywnego wizerunku firmy;
  • wyróżnienie się na tle konkurencji, która zataja wysokość wynagrodzenia lub płaci mniej;
  • zainteresowanie osób zatrudnionych, które w związku z wyższym wynagrodzeniem mogą rozważać zmianę pracy.

Video

W niektórych sytuacjach podanie wysokości wynagrodzenia w ofercie pracy może mieć negatywne skutki. Zamieszczając ogłoszenie, należy rozważyć, co bardziej się opłaca – podanie widełek płacowych czy zatajenie wysokości pensji.

Podsumowanie:
    :
    • Wysokość wynagrodzenia staje się coraz częściej widoczna w ogłoszeniach o pracę, choć w Polsce zmiany w tym kierunku idą bardzo mozolnie.
    • Pracownicy oczekują, że pracodawcy podadzą widełki lub konkretną kwotę wynagrodzenia, ale niektórzy pracodawcy obawiają się reakcji swoich pracowników na wysokość zarobków oferowanych nowo zatrudnionym.
    • Wysokość wynagrodzenia zależy od jakości oraz efektów pracy, a nowo zatrudniona osoba może otrzymać wyższe wynagrodzenie niż ktoś pracujący w zakładzie kilka lat, jeśli jest potrzebna na już.
    • Ujawnienie wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu jest ważne dla potencjalnych pracowników, którzy kierują się tym kryterium podczas poszukiwania pracy, więc pracodawcy powinni nauczyć się tego właściwie oceniać oraz udzielania uzasadnienia w przypadku odmawiania podwyżki.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie negatywne skutki może mieć podawanie wynagrodzenia w ogłoszeniu poza niezadowoleniem obecnych pracowników, którzy zarabiają mniej?

Pracodawca może spotkać się z hejtem osób, które oczekują wyższego wynagrodzenia. Negatywne komentarze mogą zniechęcić poszukujących pracy, dla których podana stawka jest atrakcyjna. Ponadto konkurencja znając naszą stawkę, może podnieść nieznacznie wysokość oferowanej pensji, odbierając nam potencjalnych pracowników. W ten sposób wysokość wynagrodzenia jest stale windowana do góry. Z punktu widzenia pracownika taka sytuacja jest idealna. Dla pracodawcy oznacza to stale rosnące koszty zatrudnienia.

Czy podawanie widełek zamiast konkretnej kwoty nie jest jednoznaczne z tym, że proces rekrutacji przejdzie pozytywnie ta osoba, która będzie oczekiwała wynagrodzenia w dolnych granicach widełek?

Wysokość wynagrodzenia jest niezwykle ważna dla pracodawcy. To jednak nie jedyne kryterium, które decyduje o tym, kto zostanie przyjęty do pracy. Zwłaszcza, gdy na oferowanym stanowisku wymagana jest odpowiednia wiedza, doświadczenie, predyspozycje czy też duża dyspozycyjność.nn

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.