Zmiana i utrata pracy

Czy warto sugerować się opinią byłych pracowników o pracodawcy?

15 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

10 komentarzy
Czy warto sugerować się opinią byłych pracowników o pracodawcy?
Większość osób poszukujących pracy w pierwszej kolejności próbuje zdobyć wiedzę na temat firmy, do której aplikuje na konkretne stanowisko. Mowa tutaj nie tylko o profilu działalności czy warunkach zatrudnienia, lecz również o opiniach byłych pracowników. Te mogą być pozytywne, lecz często spotykamy się też z opiniami negatywnymi. Czy opinia o pracodawcy rzeczywiście jest warta uwagi? A może lepiej samemu przekonać się, jak pracuje się w danej firmie?

Z artykułu dowiesz się:

  • czy warto brać pod uwagę opinie o potencjalnym pracodawcy,
  • czy wszystkie opinie znalezione w sieci muszą być prawdziwe,
  • jakie konsekwencje prawne niesie za sobą zniesławienie byłego pracodawcy,
  • na czym polega dzień próbny,
  • o czym warto pamiętać, szukając pracy.

Czytaj także: Czy wiesz, że potencjalni pracownicy szukają opinii o Twojej firmie? Daj się poznać!

Czy warto brać pod uwagę opinie szeptane na temat potencjalnego pracodawcy?

Opinia szeptana o pracy to taka, którą znajdziemy właśnie w sieci. Nie wiemy, kto jest jej autorem, ani jakie dokładnie miał on intencje. Jak łatwo zauważyć, zdania internautów co do konkretnego pracodawcy zwykle bywają pozytywne bądź negatywne - rzadko kiedy prezentują oni neutralne odczucia. Dlatego też pojawia się pytanie, co ma na celu konkretna osoba, pisząc daną opinię? Niestety, często pracodawcy namawiają pracowników czy członków rodziny do pisania pozytywnych sformułowań na temat swojej firmy.

Z drugiej strony, zdarzają się też odwrotne sytuacje - pracownicy, którzy nie wywiązywali się ze swoich obowiązków i zostali zwolnieni, chcą zaszkodzić renomie danej marki. Dlatego też wszelkie opinie o przedsiębiorstwie warto potraktować z przymrużeniem oka. Wartościowe mogą być tylko te, które zostaną usłyszane od znanego nam adresata. Tymczasem treści w Internecie może opublikować każdy, a kierując się nimi, możemy zniechęcić się już na wstępie, nie przyjmując dobrze płatnej pracy. 

Zawiść w Internecie – czy wszystkie wpisy od byłych pracowników są prawdą?

Najwięcej skrajnych emocji budzą negatywne opinie o pracodawcach. Czytając je, często zastanawiamy się, czy aby na pewno chcemy pracować w takich warunkach. Im więcej negatywnych opinii, tym nasze wątpliwości przybierają na sile. Niemniej jednak czasami wystarczy jeden, dobrze napisany, trafiający do nas negatywny komentarz, abyśmy zrezygnowali z konkretnej posady. Czy rzeczywiście wszystkie opinie od byłych pracowników są prawdziwe i wartościowe?

Szukasz pracy?

Praca dla malarza proszkowego w Niemczech

InJobs.pl sp. z o.o.

  • 2 346-2 450 € netto / mc
  • Niemcy
Dodana
Dodana

KIEROWNIK PROJEKTU

ALBUD SPÓŁKA JAWNA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Spawacz MAG 135/136

actuell Personal GmbH

  • Niemcy
Dodana

W Internecie każdy może opublikować komentarz o dowolnej treści, jednocześnie pozostając anonimowym. Nigdy nie wiemy, w jaki dokładnie sposób przebiegała współpraca z konkretnym pracownikiem, nie mamy nawet pewności, czy dana osoba rzeczywiście była zatrudniona w przedsiębiorstwie. Coraz częściej mamy bowiem do czynienia z problemem zawiści w sieci. Przejawia się ona publikowaniem treści nieprawdziwych, na przykład przez konkurencję. Dotyczy to zwłaszcza portali czy forów, na których nie trzeba potwierdzać swojej tożsamości. Nieuczciwa konkurencja wykorzystuje fakt, iż potencjalni pracownicy szukają opinii o konkretnej firmie, dlatego jej domeną staje się publikowanie negatywnie brzmiących komentarzy. 

Konsekwencje prawne zniesławienia firmy przez byłego pracownika

Zniesławienie pracodawcy polega na upublicznieniu nieprawdziwej opinii na jego temat. Wydaje się, że każdy może mieć własne zdanie, jednak jeśli cokolwiek zarzucamy drugiej osoby czy przedsiębiorstwu, musimy dysponować odpowiednimi dowodami. W innym przypadku negatywna opinia, zwłaszcza o charakterze obraźliwym, może być potraktowana jako zniesławienie. Osoba, która dopuści się tego czynu, polega karze:

  • grzywny,
  • ograniczenia wolności,
  • pozbawienia wolności do roku.

Rodzaj wymierzonej przez sąd kary zależy od wielu czynników, w tym od szkodliwości czynu, intencji oskarżonego oraz ewentualnej skruchy, jaką okaże. Niemniej jednak w polskim wymiarze sprawiedliwości przedsiębiorcy rzadko dochodzą swoich praw. Problemem jest fakt, iż przestępstwo zniesławienia ścigane jest z oskarżenia prywatnego, co oznacza, że przedsiębiorca musi we własnym zakresie zaskarżyć pomawiającego. Prokuratura podejmuje stosowne działania wyłącznie w momencie, jeśli popełnione przestępstwo ma głębszy wymiar społeczny. Nie oznacza to jednak, że pracodawca nie może dochodzić swoich praw poza salą sądową - najczęściej występuje on z prośbą o usunięcie negatywnego komentarza z zaznaczeniem, że jeśli były pracownik się do niej nie zastosuje, zostaną wszczęte inne kroki. 

Dzień próbny – kiedy pracodawca może na to przystać?

Nowa praca może rozpoczynać się dniem próbnym, jednak warto mieć świadomość, że w takim przypadku pracownik musi otrzymać pełne wynagrodzenie. Zazwyczaj z propozycją dnia próbnego wychodzą pracodawcy, jednak mogą o niego poprosić też przyszli pracownicy, którzy chcą się przekonać, jaka atmosfera panuje w firmie. Przedsiębiorca może wyrazić zgodę na dzień próbny, lecz ma obowiązek:

  • podpisać z pracownikiem stosowną umowę,
  • zapłacić mu za wykonywanie obowiązków w ciągu tego dnia,
  • przeprowadzić szkolenie BHP przed dopuszczeniem pracownika do obowiązków zawodowych,
  • wysłać pracownika na badania lekarskie zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy.

Nie ma natomiast możliwości odbycia tak zwanego pustego dnia próbnego bez spełnienia powyższych wymogów. Pracodawca nie powinien się na niego zgadzać, gdyż w rzeczywistości nowym "pracownikiem" może być osoba z konkurencyjnej firmy, która nie zamierza podjąć zatrudnienia, a jedynie sprawdzić, jak pracuje się w przedsiębiorstwie. 

Podsumowanie wiadomości – informacje o pracodawcach

Szukanie pracy nie jest proste, natomiast gdy już zostaniemy do niej przyjęci, często w naszych głowach pojawia się szereg wątpliwości. Szukamy wtedy informacji o konkretnym pracodawcy, jednak warto mieć świadomość, że powinno się je traktować z przymrużeniem oka. Owszem, niektóre opinie mogą być wartościowe, lecz inne pisane są przez zawistnych pracowników bądź nawet przez nieuczciwą konkurencję. 

Wartościowa opinia o pracodawcy to taka, która porusza wiele zagadnień, a jednocześnie jest pisana przystępnym językiem. Pamiętajmy, że najwięcej nieścisłości rodzi ocenianie przez pracowników poszczególnych filii przedsiębiorstwa. W każdej z nich warunki zatrudnienia mogą być inne, co zależy od bezpośredniego przełożonego i współpracowników. Opinie o pracodawcy znalezione w sieci mogą być pomocne dla potencjalnego kandydata na stanowisko, jednak nie należy podejmować decyzji o przyjęciu oferty pracy wyłącznie na ich podstawie.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym są opinie szeptane o pracodawcy?

Opinie szeptane to takie, które publikowane są w Internecie. Nie wiemy, kto jest ich autorem ani jakie były intencje publikującego, dlatego nie można traktować ich jako jedyne źródło informacji.

Czym jest dzień próbny i na jakich zasadach się odbywa?

W Kodeksie Pracy nie funkcjonuje pojęcie dnia próbnego, jednak specjaliści są zdania, że musi on odbyć się na warunkach ogólnych. Dlatego pracodawca musi podpisać z pracownikiem umowę, przeprowadzić szkolenie BHP oraz wysłać go na badania lekarskie. Pracownikowi należy się też wynagrodzenie za dzień próbny.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Bojdis

Bojdis

Trzeba pamiętać, że nie warto całkowicie polegać na opinii innych, bo każdy ma swoje gusty i preferencje. Ważne, aby samemu dokładnie zorientować się w ofercie pracy i zebrać jak najwięcej informacji na temat potencjalnego pracodawcy.
Kurczak

Kurczak

Dzień próbny to dla nas szansa na zapoznanie się z przyszłym pracownikiem i ocenę jego umiejętności oraz postawy. Pracownik musi jednak otrzymać pełne wynagrodzenie za ten czas.
Jadzia

Jadzia

Dzień próbny to bardzo dobra sprawa, bo pozwala na bliższe poznanie firmy i jej klimatu. Warto jednak pamiętać, że pracownik musi otrzymać pełne wynagrodzenie za ten dzień.
Leszek

Leszek

Opinie w internecie mogą mieć wpływ na decyzję potencjalnych kandydatów o przyjęciu oferty pracy, dlatego warto dbać o dobre wizerunku firmy. Nie ma jednak co się martwić o pojedyncze negatywne komentarze, bo zawsze znajdą się osoby, niezadowolone ze swojego życia zawodowego.
Helena

Helena

Trzeba uważać na negatywne opinie, które pochodzą od anonimowych autorów i nie są poparte konkretnymi argumentami. Warto szukać opinii od osób, które znamy osobiście lub wywodzą się z godnego zaufania źródła.
Remizz

Remizz

Nie ma co ukrywać, że opinie w internecie mogą być mylące, ale warto z nich korzystać jako uzupełnienie własnych informacji o potencjalnym pracodawcy.
Aldona

Aldona

Takie opinie od pracowników są dla mnie bardzo ważne, bo udało mi się dzięki nim uniknąć niektórych problematycznych firm. Ważne, aby jednak nie polegać wyłącznie na opinii innych i samemu dokładnie zorientować się, co oferuje firma.
ladytron

ladytron

Są ludzie, którzy w związku z rozstaniem z firmą publikują negatywne opinie bez uzasadnienia. Warto jednak pamiętać, że prawo stoi po stronie przedsiębiorcy, który ma prawo dochodzić swoich praw.
szczery

szczery

Zawsze warto wysłuchać opinii innych, ale każdy musi mieć swoje własne odczucia i doświadczenia. Nie warto ograniczać sobie możliwości tylko dlatego, że czyjś negatywny komentarz nas zniechęcił.
Konrad

Konrad

Warto brać pod uwagę opinie o potencjalnym pracodawcy, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek i weryfikować je. Nie warto rezygnować z szansy na dobrze płatną pracę tylko dlatego, że ktoś opublikował negatywny komentarz bez dostatecznego uzasadnienia.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.