Szkolenia i rozwój

Inwestowanie w rozwój osobisty - czy warto?

28 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Inwestowanie w rozwój osobisty - czy warto?
Inwestowanie w rozwój osobisty wymaga sporych nakładów finansowych, a także czasowych. Niemniej jednak, mając na uwadze uwarunkowania dzisiejszego rynku pracy, staje się niemalże koniecznością. Warto zastanowić się, jakie środki przedsięwziąć, aby inwestując w sobie, zyskać lepsze perspektywy i możliwości.

 

Jakie są możliwości rozwoju swoich kompetencji?

Kompetencje cenione przez pracodawców można najogólniej podzielić na miękkie oraz twarde. Kompetencje miękkie to takie, które wynikają z naszego usposobienia, zachowania czy postrzegania pewnych zasad. Tymczasem kompetencje twarde to te, które zdobywamy na drodze edukacji i kształcenia zawodowego. Eksperci do spraw rynku pracy uważają, że jednocześnie powinniśmy rozwijać zarówno kompetencje miękkie, jak i twarde, aby być konkurencyjnym. Możliwości w tym zakresie mamy naprawdę sporo, a wśród nich wymienia się między innymi:

  • sesje indywidualne z doradcami zawodowymi i coachami,
  • szkolenia z rozwoju osobistego,
  • szkolenia specjalistyczne z uwarunkowań rynku pracy,
  • udział w kursach zawodowych,
  • zdobywanie nowych uprawnień i umiejętności.

Każdy pracownik musi we własnym zakresie określić, które kompetencje wymagają od niego szczególnych nakładów pracy. Wiele zależy tutaj od zajmowanego stanowiska, posiadanego doświadczenia czy planu rozwoju osobistego. Obecnie mamy szerokie możliwości rozwoju zawodowego - coraz więcej kursów i szkoleń odbywa się zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie, a dodatkowo bez większego problemu uzyskamy dostęp na przykład do specjalistycznej literatury. 

Powody, dla których warto powiększać swoje kompetencje

Osobisty rozwój wymaga od nas nieustannej pracy, opracowywania swego rodzaju planów oraz analizowania, czy podejmowane działania przynoszą określone, pożądane rezultaty. Niemniej jednak inwestowanie w siebie, zarówno w kontekście czasu, jak i pieniędzy, przynosi wiele korzyści w dłuższej perspektywie. Pozwala ono między innymi:

  • odnaleźć się na rynku pracy,
  • zmienić branżę,
  • otrzymać awans na wyższe stanowisko,
  • podejmować nowe wyzwania, jakie czekają na nas w miejscu pracy,
  • zyskać większą pewność siebie,
  • stale poszerzać swoje horyzonty.

Inwestowanie w rozwój osobisty nierzadko skupia się wyłącznie na pozyskaniu lepiej płatnej pracy, w przypadku której pracodawcy stawiają potencjalnym kandydatom znacznie większe wymagania. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię w nieco szerszym ujęciu - posiadanie nowych kompetencji pozwoli nam zmienić podejście do wykonywanych obowiązków zawodowych. Łatwiej będzie nam też podejmować kolejne zadania, które wyznaczy dla nas przełożony. 

Szukasz pracy?

Praca na magazynie dla mężczyzn w godz.06:00-14:00 Moszna Parcela

APC TEMPUS A SP. Z O.O. SP. KOM.

  • Moszna-Parcela
Dodana
Aplikuj bez CV

Lekarz Stomatolog (różne specjalności) - Kraków

Centrum Stomatologii Medicover

  • Kraków
Dodana

Dyrektor Sprzedaży

Agencja Zatrudnienia HR SIGMA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Praca na magazynie dla mężczyzn w godz.4-12/6-14 Emilianów

APC TEMPUS A SP. Z O.O. SP. KOM.

  • Emilianów
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik Produkcji

PLP Poland (Belos) S.A.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Jak zwiększanie kompetencji pomaga w przebranżowieniu?

Rozwój własnej osobowości, a także kompetencji zawodowych, może w niemałym stopniu pomóc nam w zmianie branży. W ciągu ostatnich kilku lat wiele mówi się o potrzebie elastycznego podejścia do rynku pracy - nie we wszystkich zawodach znajdziemy zatrudnienie bez większego problemu, podczas gdy w pewnych branżach kompetentny pracownik jest niemalże na wagę złota. Niemniej jednak przebranżowienie - wbrew pozorom - wcale nie jest takie proste. Przede wszystkim wymaga od nas podjęcia kluczowych decyzji, a także asertywności, pewności siebie i niemałego zaangażowania. Warsztat rozwoju osobistego nie kończy się na kompetencjach miękkich - w większości przypadków chcąc zmienić branżę, będziemy też musieli uzupełnić posiadaną wiedzę.

Nierzadko zaczynamy niemalże od zera, nawet jeśli dotychczas byliśmy zatrudnieni w branży pokrewnej. Z drugiej strony, im więcej kompetencji posiadamy, tym łatwiej będzie nam zmienić pracę. Dobrym przykładem jest przejście z branży handlowej do IT. W drugiej z wymienionych choć mamy bardzo dobre perspektywy zawodowe, będziemy musieli wykazać się dużą wiedzą na przykład z zakresu programowania. Jednocześnie w IT wymagana jest znajomość języka obcego, najczęściej angielskiego, na poziomie przynajmniej średnio-zaawansowanym. Jeśli dotychczas szlifowaliśmy swój język, to będziemy musieli nauczyć się wyłącznie kodowania. Chociaż w dalszym ciągu będzie to duże wyzwanie, to zdecydowanie łatwiej uczyć się jednej rzeczy niż kilku w tym samym czasie.

Jak inwestować w rozwój osobisty?

Inwestowanie w rozwój osobisty może przybierać różne formy. Niektórzy decydują się na szkolenia z rozwoju osobistego, inni wybierają specjalistyczną literaturę. Kursy - choć droższe - pozwalają pozyskać niezbędną wiedzę w krótszym czasie, a także usystematyzować posiadane wiadomości. Z drugiej strony, książki o rozwoju osobistym stanowią doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie mają możliwości uczestniczenia w warsztatach, na przykład ze względu na charakter wykonywanej pracy. Rozwój osobisty to także inwestowanie w nowe kompetencje twarde. Dobrym przykładem będzie tutaj kurs językowy, szkolenie zawodowe czy kurs prawa jazdy kolejnej kategorii. Niektórzy inwestują w rozwój osobisty także poprzez uczestnictwo w szkoleniach, które nie są w żaden sposób związane z ich branżą. Wbrew pozorom mogą one przynosić wiele korzyści, zwłaszcza osobom, które chciałyby w przyszłości zmienić pracę, lecz nie do końca wiedzą, jaki dokładnie zawód wybrać. W ich przypadku ważne jest próbowanie, tak aby odnaleźć dziedzinę, w której poczują się mocni i konkurencyjni.

Podsumowanie zalet własnego rozwoju

Rozwój osobisty to jedna z ważniejszych kwestii w życiu każdego pracownikaWspółczesny rynek pracy wymaga od nas stałego podnoszenia kompetencji, zarówno twardych, jak i miękkich. Niemniej jednak najważniejszy jest dobry plan rozwoju osobistego, który powinien być spójny, a także realizowany w sposób konsekwentny. Inwestowanie w siebie pozwala odnaleźć własną drogę zawodową, awansować w pracy czy zmienić miejsce zatrudnienia. Jednocześnie działania, jakie podejmujemy, powinny wynikać z naszych potrzeb oraz przekonań. Podążanie za trendami rynkowymi nie przyniesie oczekiwanych korzyści, jeśli nie będziemy pewni co do konkretnych rozwiązań. Pamiętajmy, że rozwój osobisty w kontekście zawodowym ma ogromne znaczenie - bez względu na to, na jakim dokładnie etapie się znajdujemy. Nawet doświadczeni pracownicy powinni pomyśleć o sobie, swoich potrzebach czy oczekiwaniach. W przeciwnym razie bardzo łatwo popaść w swego rodzaju rutynę, a także pozostać w tyle za innymi, w tym również mniej doświadczonymi, którzy dbają o rozwój kompetencji zawodowych.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest rozwój osobisty w kontekście zawodowym?

Rozwój osobisty w kontekście zawodowym skupia się na zdobywaniu nowych uprawnień, nowej wiedzy, a także zdobywaniu kolejnych kompetencji miękkich.

Kto powinien pomyśleć o stworzeniu planu rozwoju osobistego?

Plan rozwoju osobistego stanowi swego rodzaju wyznacznik, jakie cele chcemy osiągnąć w życiu zawodowym. O jego stworzeniu powinni pomyśleć zarówno doświadczeni pracownicy, jak i ci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Magda Kubica

Magda Kubica

Uważam, że rozwój osobisty to jedna z najważniejszych kwestii w życiu każdego pracownika. Stale uczę się nowych rzeczy i inwestuję w siebie, aby być jeszcze bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.
Tomek

Tomek

Cieszę się, że jest tak wiele możliwości rozwoju osobistego. Mam nadzieję, że dzięki nim będę w stanie znaleźć wymarzoną pracę.
Atos

Atos

Rozwój osobisty to klucz do sukcesu, nie tylko dla pracowników, ale także pracodawców. Inwestowanie w pracowników i ich rozwój pomoże w rozwoju firmy.
gorgh

gorgh

Bardzo ważne jest, aby ciągle się rozwijać i inwestować w siebie. Nie tylko pozwoli nam to znaleźć pracę, ale także być lepszym pracownikiem. Sam jestem bezrobotny i właśnie uczę się nowych umiejętności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.