Zarobki

Jak negocjować lepsze warunki pracy?

28 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

10 komentarzy
Jak negocjować lepsze warunki pracy?
Warunki zatrudnienia powinny zostać ściśle określone w kontrakcie, jaki łączy pracownika oraz pracodawcę, a więc w umowie o pracę. Niemniej jednak z czasem mogą one okazać się nieaktualne, na przykład mając na uwadze uwarunkowania rynkowe. W takim przypadku konieczne staje się ponowne omówienie kwestii związanych z wynagrodzeniem, elastycznym czasem pracy czy dodatkowymi benefitami. Jak negocjować lepsze warunki pracy, aby rozmowa przyniosła oczekiwane rezultaty?

 

Kiedy warto negocjować warunki pracy?

Większość pracowników niekoniecznie zadaje sobie pytanie, jak negocjować warunki umowy, lecz kiedy właściwie warto to robić? Otóż najczęściej pierwsze negocjacje odbywają się jeszcze przed podjęciem zatrudnienia w firmie. Jeśli zapisy umowy wzbudzają nasze wątpliwości, należy od razu zakomunikować to potencjalnemu pracodawcy. Ten może nie zgodzić się na ich zmianę, jednak wtedy będziemy mogli w świadomy sposób podjąć decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu oferty pracy. Negocjowanie stawki wynagrodzenia czy innych warunków pracy powinno mieć miejsce zawsze w przypadku, gdy czujemy, że nie jesteśmy odpowiednio wynagradzani bądź zmiana warunków zatrudnienia korzystniej wpłynie na naszą efektywność. Dobrym przykładem jest tutaj praca hybrydowa lub zdalna - jeśli nie potrafimy skupić się na wykonywanych obowiązkach, będąc w biurze, warto wynegocjować możliwość pracy z domu 2-3 razy w tygodniu. W przypadku, gdy zapisy naszej umowy znacząco odbiegają od uwarunkowań rynkowych, również warto udać się na rozmowę z pracodawcą. Dotyczy to zwłaszcza wieloletnich pracowników, których kontrakt często nie ulega zmianom wraz z upływem czasu.

Jakich argumentów możemy użyć?

Negocjowanie wynagrodzenia oraz innych warunków zatrudnienia nie jest łatwym zadaniem. Tego typu rozmów nie przeprowadza się na co dzień, zatem należy przyjąć odpowiednią postawę oraz właściwie się do nich przygotować. Argumenty, jakich użyjemy w rozmowie, powinny być przede wszystkim rzeczowe. Możemy powołać się na przykład na uwarunkowania współczesnego rynku pracy, a także stawki, jakie obecnie obowiązują w branży. Są to bardzo istotne argumenty zwłaszcza dla osób, które od dawna nie dostały w pracy żadnej podwyżki. Jednocześnie warto podkreślić, że stale podnosimy swoje kompetencje zawodowe, na przykład poprzez uczestnictwo w szkoleniach. Ważnym argumentem jest także dopływ nowych obowiązków, który w kolejnych latach zatrudnienia jest praktycznie nieunikniony. Pracodawcy najczęściej skupiają się na tym, w jaki sposób zmiana warunków pracy wpłynie na efektywność pracownika. Możemy więc podnieść ten temat, zwłaszcza w kontekście ewentualnej pracy zdalnej, hybrydowej czy elastycznego czasu pracy. 

Szukasz pracy?

Pracownik sklepu-kawiarni ->zlecenie->Pestka

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Kasjer/Sprzedawca Goworowo

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Goworowo
Dodana

Konserwacja Pojazdów

SW Mateusz Dietrych

  • Bielsko-Biała
Dodana

Wytapiacz - Odlewnik

Extral Sp. z o.o.

  • Rybnik
Dodana

Obsługa klienta- lada mięsna Dobrzyniewo Duże

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Dobrzyniewo Duże
Dodana

Czego nie wolno robić podczas negocjacji warunków pracy?

Jak negocjować wynagrodzenie, aby osiągnąć oczekiwane korzyści? Przede wszystkim musimy skupić się na merytorycznym podejściu do tematu i argumentach, które zyskają w oczach pracodawcy. Pamiętajmy, że jego perspektywa jest nieco inna niż nasza, dlatego nie każdy argument będzie odpowiednim. Nie należy skupiać się na aspektach związanych z naszym życiem osobistym. Przykładowo, nie będzie w dobrym tonie stwierdzić, że chcemy otrzymać podwyżkę, aby zwiększyć swoją zdolność kredytową. Rozmowę musimy przeprowadzać w spokojnych warunkach, bez nadmiernych emocji czy uniesień. Nie powinna ona odbywać się w czasie, gdy w firmie mają miejsce różnego rodzaju nietypowe wydarzenia czy zawirowania. Negocjując warunki pracy, nie powinniśmy nadmiernie uwypuklać naszych zalet czy kompetencji, które nie mają wpływu na jakość wykonywania codziennych obowiązków zawodowych. W negocjowaniu nie sprzyja również zbytnia pewność siebie, choć tutaj granica jest bardzo cienka. Pewność siebie przydaje się bowiem, aby nie zostać zdominowanym przez pracodawcę (zwłaszcza w sytuacji, gdy nie jest on chętny do prowadzenia jakichkolwiek rozmów z pracownikami), lecz jednocześnie może balansować na granicy z nieuprzejmością czy niegrzecznością.

Co możemy próbować wynegocjować w pracy?

Większość pracowników skupia się przede wszystkim na tym, jak negocjować pensję. Rzeczywiście, okazuje się, że spora liczba zatrudnionych nie jest zadowolona z warunków płacowych oferowanych przez pracodawcę. Niemniej jednak negocjacje nie muszą dotyczyć wyłącznie kwestii wynagrodzenia czy ewentualnych benefitów lub premii. Coraz częściej pracownicy starają się również przekonać pracodawcę w kwestiach:

  • umożliwienia im wykonywania obowiązków zdalnie bądź hybrydowo,
  • przyznania awansu zawodowego,
  • przyznania finansowania, na przykład na studia czy kursy specjalistyczne,
  • zmiany zapisów w umowie dotyczących zakazu konkurencji,
  • zmiany godzin pracy,
  • wprowadzenia elastycznego czasu pracy,
  • wprowadzenia nagród za polecenie nowego, kompetentnego pracownika.

Warto mieć na uwadze, że każdy z wymienionych tematów wymaga przytoczenia konkretnych argumentów - pod tym względem sam schemat rozmowy pozostaje niezmienny. Pracownicy mogą również uzgodnić wspólny front i negocjować grupowo, jeśli sprawa dotyczy ich wszystkich, a nie tylko poszczególnych osób. 

Czy lepiej negocjować warunki umowy o pracę czy łatwiej będzie zmienić pracodawcę?

Nieodpowiednie warunki zatrudnienia często skłaniają nas do podjęcia decyzji, jaką jest zmiana pracodawcy. Niemniej jednak warto pamiętać, że w wielu przypadkach jest to ostateczność - zmiana miejsca pracy może dawać duże możliwości, lecz jednocześnie związana jest z dosyć wysokim poziomem ryzyka. Dlatego też w pierwszej kolejności warto udać się na negocjacje do swojego pracodawcy. Niektórzy w międzyczasie poszukują nowej posady, żeby mieć tak zwane wyjście awaryjne. Pamiętajmy jednak, że grożenie złożeniem wypowiedzenia to tak naprawdę stawianie sprawy na ostrzu noża, co może nie zostać dobrze przyjęte. Jeśli pracodawca nie zgodzi się zmienić warunków zatrudnienia, warto rozważyć znalezienie nowej pracy, która spełni nasze oczekiwania oraz wymagania. Zmiana pracodawcy najczęściej spowodowana jest właśnie niemożnością znalezienia kompromisu w kwestiach płacowych bądź dotyczących innych warunków, w jakich wykonywane są obowiązki zawodowe. Jednocześnie w dobrym tonie jest przeprowadzenie stosownych negocjacji zanim jeszcze zdecydujemy się złożyć wypowiedzenie. 

Video

 

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda praca w korporacji, a jak w startupie?

W korporacji najczęściej mamy z góry przydzielone zadania. Zajmujemy też konkretne stanowisko. Tymczasem zakres obowiązków w startupie jest bardziej elastyczny; często pracownicy muszą wręcz nastawić się na wielozadaniowość - oczywiście w zakresie posiadanych kompetencji.

Czym charakteryzuje się startup?

Startup to tak naprawdę przejściowa struktura, której celem jest wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów lub rozwiązań. Firmy te nie dysponują dużym kapitałem. Ponoszą również spore ryzyko - większość startupów zamyka się w ciągu 24 miesięcy od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

10 komentarzy

Bubu

Bubu

Jako pracownik, negocjacje warunków pracy są dla mnie ważne, ponieważ chcę czuć się spełniony i doceniony w mojej pracy. Staram się jednocześnie uwzględnić perspektywę pracodawcy i przedstawić swoje argumenty w sposób rzeczowy i profesjonalny.
Lucjan

Lucjan

Jako osoba bezrobotna, negocjacje warunków pracy są dla mnie bardzo ważne, ponieważ chcę pracować w miejscu, gdzie będę się czuł komfortowo i spełniony. Negocjacje pomagają mi poznać pracodawcę, jego podejście do pracy i podejście do pracowników.
Kamila.

Kamila.

Przeprowadzenie negocjacji z pracownikami jest dla mnie ważne, ponieważ chcę, aby każdy z nich czuł się dobrze w pracy i miał motywację do wykonywania swoich obowiązków. Często też sam proponuję pewne zmiany w umowie, aby lepiej dostosować ją do potrzeb pracownika.
personalny

personalny

Jako osoba poszukująca pracy, negocjacje warunków zatrudnienia są dla mnie bardzo ważne, ponieważ chcę pracować w miejscu, gdzie będę się czuł komfortowo i doceniony. To również pomaga mi lepiej poznać pracodawcę i jego podejście do pracowników.
Michał

Michał

Jako pracownik, uważam, że negocjacje są ważne, ponieważ chcę poczuć się doceniony i wynagrodzony adekwatnie do swojej pracy. Zawsze staram się przygotować na rozmowę z pracodawcą i przedstawić swoje argumenty w sposób rzeczowy i spokojny.
Ela

Ela

Z mojego doświadczenia wynika, że negocjacje z pracownikami są bardzo ważne, aby utrzymać ich zadowolenie i motywację do pracy. Zawsze staram się wysłuchać ich oczekiwań i w miarę możliwości spełnić je. To leży w interesie obu stron.
Camel

Camel

Jako osoba bezrobotna, uważam, że negocjacje warunków pracy są również ważne podczas poszukiwania pracy. Pomogą one uniknąć późniejszych problemów z pracodawcą i poczuć się komfortowo w miejscu pracy. Trzeba pamiętać, że w negocjacjach warto być rzeczowym i przygotowanym.
znużona AS

znużona AS

Jako pracownik, zawsze negocjuję swoje warunki pracy, gdy czuję, że nie jestem odpowiednio wynagradzany. Ważne jest to, aby poczuć się docenionym i zmotywowanym do pracy. Nie należy bać się rozmów z pracodawcą.
Filip

Filip

Jako osoba szukająca pracy, zawsze staram się negocjować warunki zatrudnienia, ponieważ nie chcę później doświadczyć niespodzianek w trakcie wykonywania moich obowiązków. Ważne jest to, aby przed podpisaniem umowy czuć się komfortowo z jej warunkami.
Maciek

Maciek

Jako pracodawca zawsze staram się otwarcie rozmawiać z moimi pracownikami na temat ich warunków pracy i starać się spełnić ich oczekiwania. Negocjacje są bardzo ważne, aby każda strona była zadowolona z warunków umowy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.