Agencje pracy i praca za granicą

Praca w wakacje - sprawdź, czego jeszcze nie wiesz

6 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 16 głosów

16 głosów

11 komentarzy
Praca w wakacje - sprawdź, czego jeszcze nie wiesz
Planujesz podjąć pracę na wakacje? Jesteś pracownikiem młodocianym? Powinieneś wiedzieć, w jaki sposób chronić się przed nieuczciwym pracodawcą. Poznaj swoje prawa, aby móc egzekwować je podczas wykonywania wakacyjnego zajęcia.

Praca w czasie wakacji jest idealnym sposobem na zarobienie swoich pierwszych pieniędzy. Uczy również właściwego podejścia do obowiązków oraz pozwala zdobyć pierwsze doświadczenia. Gdzie można znaleźć oferty pracy dla młodzieży? Jakie są uniwersalne pomysły na pracę dorywczą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Definicję pracownika młodocianego znaleźć można w art. 190 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat?. Jeżeli jesteś osobą w tym wieku i chcesz podjąć pracę w okresie wakacji, to musisz:

  • mieć przynajmniej ukończone gimnazjum,

  • posiadać zaświadczenie lekarskie, które stwierdza, że praca, którą będziesz wykonywać, nie zagraża Twojemu zdrowiu.

Spełniając dwa powyższe warunki, możesz zostać zatrudniony przez pracodawcę na podstawie umowy o pracę. Taka będzie najpełniej chronić Cię przed nadużyciami ze strony podmiotu zatrudniającego, choć powinieneś wiedzieć, że możesz z pracodawcą zawrzeć inną umowę. Mowa tu o tak zwanych umowach cywilnoprawnych ? umowie o dzieło lub umowie zlecenie. Jeżeli zdecydujesz się na podpisanie takiej, to dwa powyższe punkty nie będą obowiązywały.

Praca młodocianych - tylko prace lekkie

Pracownik młodociany nie może wykonywać wszystkich prac. Zgodnie z przepisami możesz pracować wyłącznie przy tak zwanych pracach lekkich. Są to takie prace, które nie spowodują zagrożenia dla Twojego życia, zdrowia czy rozwoju psychicznego i jednocześnie co tyczy się pracowników młodocianych przygotowujących się do zawodu ? nie przeszkodzą Tobie w wykonywaniu obowiązku szkolnego. Powinieneś przy tym wiedzieć, że wykaz prac lekkich w danym zakładzie pracy określa zawsze pracodawca. Takie zestawienie musi być jednak zatwierdzone przez właściwego inspektora pracy. Z wykazem prac lekkich powinieneś zapoznać się jeszcze przed rozpoczęciem pracy tak, abyś wiedział, które prace możesz wykonywać.

Przykładami prac lekkich mogą być:

  • zbieranie owoców (bez dźwigania ciężkich skrzynek),

  • prace biurowe pomocnicze (układanie dokumentów, segregowanie formularzy),

  • sprzątanie budynków lub drobne prace wokół budynków,

  • obsługa komputera, telefonu i innych urządzeń biurowych.

Pracodawca, który nie przestrzega Twoich praw, popełnia wykroczenie. Aby móc skutecznie dochodzić swoich praw, powinien pamiętać, że gwarantuje je Tobie dopiero podpisanie stosownej umowy.

Szukasz pracy?

Technolog oczyszczania ścieków

Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Księgowy

Kancelaria rachunkowo-podatkowa "Eurofinanse" s.c.

  • Żywiec
Dodana

Specjalista ds. industrializacji

SEWS-CABIND POLAND

  • Żywiec
Dodana

Operator wózka widłowego typu reachtruck, 1 zmiana

APN Agencja Pracy

  • 14-14 € brutto / h
  • Holandia
Dodana

Gdzie szukać pracy dla młodocianych

Młodociany pracuje krócej

Jeżeli podpiszesz z pracodawcą umowę o pracę, to musisz pamiętać, że będziesz pracował krócej niż pozostali pracownicy. W sytuacji, w której ukończyłeś 16 rok życia i podejmujesz pracę wyłącznie na okres wakacji, Twój wymiar czasu pracy nie może przekroczyć 7 godzin na dobę i jednocześnie 35 godzin w tygodniu. Taki wymiar czasu pracy obowiązuje Cię również w sytuacji, w której chcesz pracować więcej niż u jednego pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Oznacza to, że możesz legalnie wykonywać pracę u więcej niż jednego podmiotu zatrudniającego, ale tylko wówczas, gdy zostanie zachowany wyżej wymieniony wymiar czasu pracy. Przy nawiązywaniu umowy o pracę, pracodawca będzie żądał od Ciebie oświadczenia o zatrudnieniu lub nie pozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.

Co jeżeli nie ukończyłeś 16 roku życia? W takiej sytuacji również możesz podjąć pracę, ale tylko:

  • za zgodą rodzica, przedstawiciela ustawowego lub opiekuna oraz za zezwoleniem inspektora pracy,

  • u pracodawców, którzy prowadzą działalność kulturalną, artystyczną, sportową czy reklamową.

Jeżeli masz od 16 do 18 lat, powinieneś także pamiętać, że w żadnym razie nie możesz wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych czy w porze nocnej.

Umowy cywilnoprawne

Pracownicy młodociani mogą być zatrudniani w oparciu o umowy cywilnoprawne. Wśród najpopularniejszych wymienia się umowę o dzieło czy umowę zlecenie. Z Twojego punktu widzenia ważne jest to, że zawarcie takiej umowy nie sprawia, że stajesz się pracownikiem. Inaczej mówiąc, wszelkie normy i ochrona związana z wykonywaniem pracy przez pracownika młodocianego nie będą miały do Ciebie zastosowania. Jednocześnie nie jesteś też podporządkowany osobie, z którą podpisałeś umowę. Dzieje się tak dlatego, że przy umowie o dzieło czy zlecenie nie musisz stosować się do poleceń przez nią wydawanych. Informacje o zasadach, na jakich możesz zawrzeć i wykonywać umowy cywilnoprawne znajdziesz nie w Kodeksie pracy, ale w Kodeksie cywilnym.

Praca dla młodocianych w jakich sektorach

Praca na wakacje w Polsce i za granicą

Młodzi ludzie mają obecnie możliwość podjęcia wakacyjnej pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą. W tym drugim przypadku najczęściej jest to praca przy zbiorach owoców i warzyw. Zaletą jest możliwość uzyskania lepszych zarobków, ze względu na różnice w kursach walut, szlifowanie języka oraz możliwość zwiedzania. W wielu przypadkach młodzi ludzie decydują się na wakacyjną pracę za granicą, by np. przez miesiąc pracować, a resztę czasu przeznaczyć na wypoczynek sfinansowany dzięki zarobionym pieniądzom.

Uniwersalne pomysły na pracę dorywczą dla młodych

Młodzi ludzie szukając dorywczej pracy mogą skorzystać z kilku uniwersalnych rozwiązań.

Należy do nich miedzy innymi:

  • praca w gastronomi - pracowników sezonowych zatrudnia się m.in. na stanowiskach kelnerów, pomocy kuchennej, czy barmanów;
  • praca w turystyce - zapotrzebowanie na sezonowych pracowników zgłasza również branża turystyczna, która zatrudnia w tej formie osoby do sprzątania hoteli i ośrodków wypoczynkowych, pracowników wypożyczalni sprzętu, czy animatorów do opieki nad dziećmi wczasowiczów;
  • praca na budowie - w czasie wakacji pracować można również na budowie, czy przy wykończeniach wnętrz. Atutem są stosunkowo wysokie zarobki oraz możliwość zdobycia praktycznych umiejętności;
  • praca przy zbiorach - zarówno w kraju, jak i za granicą. Praca nie wymagająca specjalnych umiejętności. Potrzebny będzie natomiast zapał i właściwe podejście do monotonnych czynności;
  • praca w sklepie - w okresie wakacyjnym sezonowych pracowników zatrudniają również sklepy. Główne obowiązki to wykładanie towarów na półkach, czy dbanie o porządek w ekspozycji.

Praca wakacyjna i sezonowa dla młodzieży nad morzem - jakie prace można wykonywać?

Wakacje to również okazja by podjąć pracę sezonową nad morzem. Dzięki temu można połączyć zarabianie z aktywnym wypoczynkiem. Jakie prace nad morzem wykonują młodzi pracownicy sezonowi? Z reguły zatrudniani zostają głównie w gastronomii zwłaszcza studenci, gdzie zajmują się obsługą klientów w barach, restauracjach, czy smażalniach ryb. Na sezonową pracę nad morzem można liczyć również w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, gdzie zatrudniane są osoby do sprzątania pokoi, pracownicy recepcji, czy osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku na zewnątrz. W tego typu miejscach czekają również oferty pracy dla animatorów, którzy zorganizują czas dla dzieci.

Praca dla młodocianych

Praca przez Internet dla młodzieży - najlepsze pomysły na ten rok

Sposobem na zarobienie własnych pieniędzy dla młodzieży może być również praca przez Internet. Zaletą jest fakt, że można wykonywać ją cały rok i odpowiednio łączyć z nauką. W jakim charakterze można pracować online?

Pomysłów jest wiele, a do najpopularniejszych obecnie należy m.in.:

  • udzielanie korepetycji online;
  • współpraca z redakcją w zakresie korekty tekstów;
  • pisanie teksów pod SEO;
  • tłumaczenie tekstów;
  • wypełnianie płatnych ankiet;
  • prowadzenie kanałów w Social Media;
  • transkrypcja nagrań i wywiadów, czyli zmiana słowa mówionego na pisane;
  • aktywne działania w programach partnerskich.

Praca na weekendy dla młodzieży - gdzie ich szukać?

Wielokrotnie spotykamy sytuację, w której młody człowiek pracujący w wakacje chce samodzielnie zarabiać również w trakcie roku szkolnego. Gdzie szukać tego typu ofert pracy dla młodzieży?

Możliwości jest kilka, np.:

  • w restauracji jako kelner lub pomoc kuchenna;
  • w kinie jako pracownik obsługi, recepcjonista lub osoba odpowiedzialna za sprzątanie;
  • w sklepach i marketach jako pracownik odpowiedzialny za wykładanie towaru;
  • jako hostessa przy okazji różnych imprez i promocji;
  • jako animator zabaw dla dzieci, przy okazji imprez okolicznościowych (wesela, komunie).

Oczywiście pomysłów na weekendową pracę dla młodzieży jest o wiele więcej. Dużo zależy od możliwości czasowych oraz dojazdu (trudniej może być osobom mieszkającym poza miastem) oraz tego co dana osoba chce robić. Dodatkowa praca w przypadku młodej osoby nie powinna być przecież przykrym obowiązkiem, a przyjemnością, która pozwala zarobić na własne wydatki.

Praca wakacyjna, czy weekendowa to doskonały sposób na zrobienie własnych pieniędzy przez osobę nieletnią, która ciągle się uczy. Pozwala również zdobyć pierwsze doświadczenia zawodowe, czy nabyć praktycznych umiejętności. Jest także okazją do nawiązania nowych znajomości, które mogą przetrwać przez lata.
 

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracownik młodociany może wykonywać pracę wyłącznie w weekendy?

Tak. Kodeks pracy nie ogranicza tej możliwości, regulując jedynie, że młodociany pracownik nie może pracować dłużej niż 7 godzin na dobę, ani w godzinach nocnych (po godziną 22, a 6 rano).

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

Stanisław

Stanisław

Bardzo ważne, że artykuł zwrócił uwagę na to, jakie prace lekkie mogą wykonywać młodzi pracownicy. Właśnie ze względu na ich bezpieczeństwo powinniśmy szczególnie uważać na to, co zlecamy im do wykonania.
studentka

studentka

Nie wiedziałem, że młodociany pracownik ma takie szczególne wymagania dotyczące pracy. Teraz będę bardziej ostrożny przy wyborze pracodawcy i będę wiedział, na co zwracać uwagę.
lekarka

lekarka

Bardzo fajnie, że w artykule wspomniano o uniwersalnych sposobach na podjęcie pracy dorywczej. Może to być naprawdę pomocne dla osób, które jeszcze nie mają wykształcenia ani konkretnej ścieżki zawodowej.
Zdenek

Zdenek

Cieszę się, że artykuł zajął się tą tematyką, ponieważ wiele osób w moim wieku chętnie podjęłoby pracę na wakacje, ale nie wie, jakie są dla nas ograniczenia i wymagania. Teraz będę miał większą świadomość przed podjęciem pracy.
syrusz

syrusz

Bardzo fajnie przedstawione informacje. Wakacyjna praca jest dla wielu bardzo ciekawa. Szczególnie gdy można coś dorobić.
Klenia89

Klenia89

Jak jeżdżę na urlop to widzę w wielu kurortach dużo ludzi co na bank pracują na umowę o pracę tymczasową.
Dagmara

Dagmara

Spoko to zostało opisane. Ja w wakacje pracowałam kiedyś za granicą we Francji i było wszystko zorganizowane jak należy.
Rudzki

Rudzki

Praca w wakacje - sprawdź, czego jeszcze nie wiesz - świetne informacje w tym artykule. Polecam wszystkim.
Janek1

Janek1

Trzeba się dowiedzieć jakie są propozycje ze strony agencji pracy za granicą. Tylko wtedy może się okazać czy to jest bardzo proste i dla ciebie rozwiązanie. Dobrze spróbować.
Maksio

Maksio

Powinieneś mieć coś namacalnego, aby udowodnić potencjalnym pracodawcom, że jesteś rzeczywiście praktykującym profesjonalistą. To są zawsze atuty. Dobrze je przygotować.
Łukasz Oślak

Łukasz Oślak

Młodociany zawsze pracuje krócej, a ja jak byłem takim pracownikiem chciałem więcej a tu jednak przepisy. Szkoda, bo są czasami rodzaje prac dla młodych gdzie są bardzo lekkie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.