Urząd Pracy, ZUS, PIP i Urząd Skarbowy

Trzynasta pensja dla budżetówki – co musisz wiedzieć?

16 listopada 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

13 komentarzy
Trzynasta pensja dla budżetówki – co musisz wiedzieć?
Trzynasta pensja przysługuje głównie pracownikom sfery budżetowej, lecz jej otrzymanie wiąże się z pewnymi warunkami. W naszym artykule dowiesz się, jakie kryteria musisz spełnić i jakie okoliczności mogą pozbawić Cię prawa do tego wynagrodzenia.

Wypłata trzynastej pensji (tzw. „trzynastki”) dotyczy głównie sfery budżetowej. Przyznawanie i wypłata tego dodatku została uregulowana w ustawie z dnia 12 grudnia 1997 roku o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Co do zasady, pracownicy spoza budżetówki nie mogą egzekwować od swojego szefa wypłaty trzynastki. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorca nie może zdecydować się na jej wypłatę. Taką możliwość przewidują przepisy. Wówczas jednak niezbędne jest uregulowanie tej kwestii w aktach prawa wewnątrzzakładowego.

Komu przysługuje trzynastka?

Jak wspomniano powyżej, trzynastka przysługuje pracownikom jednostek sfery budżetowej. Zgodnie z art. 1 ust. 2 wspomnianej ustawy, za takie osoby uznaje się pracowników:

  • państwowych jednostek sfery budżetowej, dla których środki na wynagrodzenie są kształtowane na podstawie odrębnej ustawy,
  • zatrudnionych w urzędach organów władzy publicznej, kontroli, ochrony prawa oraz sądach i trybunałach, wymienionych w art. 139 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych,
  • samorządowych jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych prowadzących gospodarkę finansową (na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych pkt. 2),
  • biur poselskich, senatorskich lub poselsko-senatorskich oraz klubów, kół albo zespołów parlamentarnych.

Ustawa wymienia również pracowników instytucji, którym nie należy się dodatkowe wynagrodzenie. Wśród takich znajdują się między innymi funkcjonariusze policji czy służby więziennej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać trzynastą pensję?

Aby pracownik nabył prawo do dodatkowego wynagrodzenia, musi przepracować u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Jednak ustawa przewiduje wyjątek. Pracownik, który nie świadczył pracy na przez cały rok, może ubiegać się o pensję w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu. Warunkiem jest jednak to, aby staż pracy u danego pracodawcy wynosił co najmniej 6 miesięcy. Do tego czasu wlicza się również wykorzystany urlop wypoczynkowy.

Szukasz pracy?

Kasjer/Sprzedawca Goworowo

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Goworowo
Dodana

Kasjer/Sprzedawca Dobrzyniewo Duże

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Dobrzyniewo Duże
Dodana

Wytapiacz - Odlewnik

Extral Sp. z o.o.

  • Rybnik
Dodana

Specjalista ds. sprzedaży

Dobre Okna i Drzwi

  • Cieszyn
Dodana

Pracownik sklepu-kawiarni ->zlecenie->Pestka

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Zgodnie z art. 4 przywołanej ustawy wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymywanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Osoba obliczająca wysokość trzynastki powinna przy tym pod uwagę wziąć inne świadczenia, które wynikają ze stosunku pracy, a które są przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Potrącenia z trzynastki – w jakich przypadkach jest możliwe?

Z dodatkowego wynagrodzenia, które jest wypłacane pracownikowi, może być prowadzona egzekucja komornicza. Wówczas zastosowanie mają przepisy znajdujące się w kodeksie pracy. Zgodnie z art. 87 § 1, potrącenia można dokonać dopiero po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Pracodawca, który samodzielnie dokonuje potrąceń, powinien też pamiętać o kolejności ich dokonywania i o szczególnych prawach, którymi rządzą się świadczenia alimentacyjne. Zgodnie z art. 87 § 5 można je egzekwować do pełnej wysokości dodatkowego wynagrodzenia. W pozostałych przypadkach pensja zatrudnionego będzie pod ochroną. Oznacza to, że możliwe będzie potrącanie kwot tylko do pewnej wysokości.

Do kiedy musi zostać wypłacone dodatkowe wynagrodzenie?

Kwestia terminu wypłaty trzynastej pensji jest regulowana przez ustawę o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Zgodnie z jej przepisami, pracodawca powinien wypłacić trzynastkę najpóźniej do końca marca roku następującego po roku, za który przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Jest to istotne dla pracowników sfery budżetowej, którzy oczekują na te dodatkowe środki. W przypadku, kiedy pracodawca nie dokonałby wypłaty w wyznaczonym terminie, pracownik ma prawo do dochodzenia swoich praw.

Jeśli pracownik otrzyma wypowiedzenie związane z likwidacją zakładu, wówczas trzynastka zostaje mu wypłacona wraz z dniem ustania zatrudnienia.

Jak obliczyć trzynastą pensję?

Obliczenie wysokości trzynastej pensji nie jest skomplikowane, jednak wymaga uwzględnienia pewnych elementów. Jak wcześniej wspomniano, wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego.

Przy wyliczaniu trzynastki dla danego pracownika należy wziąć pod uwagę jego:

  • podstawową pensję,
  • premie,
  • dodatki,
  • nagrody.

Przy obliczaniu trzynastki warto pamiętać, że istotne jest zarówno to, ile pracownik zarobił, jak i jak długo pracował w danym roku. Jeśli pracował przez cały rok, przysługuje mu pełna trzynastka. Jeśli jednak przez okres krótszy niż 12 miesięcy, ale nie krótszy niż 6 miesięcy, otrzyma proporcjonalną część trzynastki.

Trzynasta pensja a przedsiębiorstwa prywatne

Trzynastka w przedsiębiorstwach prywatnych nie jest gwarantowana przez prawo, ale nie oznacza to, że pracownicy są całkowicie pozbawieni szans na dodatkowe wynagrodzenie. Wszystko zależy od wewnętrznych regulacji danej firmy, które mogą przewidywać wypłatę trzynastki. W praktyce wiele firm decyduje się na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia jako formy nagrody za ciężką pracę czy motywatora do dalszych działań.

Kiedy wypłata trzynastej pensji nie przysługuje?

Mimo że trzynasta pensja jest bardzo atrakcyjnym elementem wynagrodzenia, niestety nie każdemu przysługuje. Przede wszystkim, pracownik musi przepracować co najmniej 6 miesięcy w roku, by mógł liczyć na dodatkowe wynagrodzenie. Co więcej, jeżeli osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia, trzynastka nie jest jej gwarantowana. 

Zgodnie z ustawą, pracownik traci prawo do trzynastki, kiedy:

  • jest nieobecny w pracy bez usprawiedliwienia przez ponad dwa dni,
  • jest nietrzeźwy w pracy,
  • zostaje na niego nałożona kara dyscyplinarna w postaci wydalenia z pracy lub ze służby,
  • umowa o pracę zostaje rozwiązana bez wypowiedzenia z jego winy, zgodnie z art. 3 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.

Podsumowanie

Trzynasta pensja jest gwarantowana głównie pracownikom sektora publicznego, zgodnie z ustawą z 1997 roku, pod warunkiem przepracowania co najmniej 6 miesięcy w roku. W sektorze prywatnym, wypłata trzynastki zależy od polityki wynagrodzeń konkretnej firmy i nie jest obligatoryjna.

Trzynastka to ciekawy i pożądany rodzaj benefitu, który jest skutecznym argumentem podczas rekrutacji do sfery budżetowej.

To może Cię również zainteresować

Trzynastka - kto może na nią liczyć?

Najczęściej zadawane pytania

Kiedy trzynasta pensja musi zostać wypłacona?

Trzynasta pensja musi zostać wypłacona do końca lutego roku następującego po roku, za który przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.

Jak obliczyć trzynastą pensję?

Wysokość trzynastej pensji oblicza się, biorąc 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego.

Czy trzynasta pensja przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę zlecenie?

Nie, trzynasta pensja nie przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy zlecenia.

Czy trzynasta pensja przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o dzieło?

Nie, trzynasta pensja nie przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło.

Kiedy trzynasta pensja nie przysługuje?

Trzynasta pensja nie przysługuje pracownikowi, który przepracował mniej niż 6 miesięcy w roku oraz pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

13 komentarzy

ja

ja

W lutym 2023 przeszłam na emeryturę po wielu latach pracy,Czy odprawa emerytalna wlicza sie do 13.
Anysia

Anysia

Bunia, kto Ci pracę wybierał?
Zainteresowana

Zainteresowana

Mam pytanie. Jestem pracownikiem państwowego przedszkola,pracuje na umowę na czas nieokreślony. Na tą chwilę od17 sierpnia jestem na urlopie macierzyńskim.czy przysługuje mi13? Jakie są przepisy prawne. Bo nie otrzymałam 13 niestety
kik

kik

Ja jestem pracownikiem instytucji budżetowej i nie otrzymuję "trzynastki". Więc to nie jest jednoznaczne.
do zazdrosnych Polaków

do zazdrosnych Polaków

...nie wszyscy nauczyciele korzystają z 500+ na zdalne, ja np. nie , u mnie w szkole ok 50/50%, więc niech może wrogo nastawieni do nauczycieli zastanowią się najpierw, czy słusznie osądzają i czy j mają prawo uogólniać i rozciągać swoje sądy na wszystkich nauczycieli ... dodam tylko, że jest to cecha ludzi o bardzo wąskich horyzontach.. ech...
Szok i niedowierzanie

Szok i niedowierzanie

"Szok" Idz popracuj w szkole specjalnej i dopiero się wypowiadaj, bo nie wiesz jak tam jest a bedziesz dyskutowac o pieniądzach dla nich przeznaczonych.
kjhkj

kjhkj

Jak zarabia się w budżetówce po 35 latach pracy 2000neto, to liczy się, że raz do roku można kupić rzeczy na które człowieka nie stać.
Szok

Szok

Nauczyciele dostają "14-tki" przed 13-tkami- wyrównanie za poprzedni rok. W grudniu dostali 500+ nawet ci, którzy ani jednego dnia nie prze pracowali zdalnie (np. w szkołach specjalnych)
edward

edward

czy przysluguje 13 po przepracowaniu8 mies. w roku po zwolnieniu za porozumieniem stron
poranny

poranny

Komu przysługuje trzynastka - przeczytajcie ten artykuł. Nie tylko nauczyciele ją dostają... Jakie potrącenia mogą zaistnieć w 13-ce- fajnie ujęte w tym artykule...
lcia

lcia

Fajnie się ma budżetówka, bo mają 13-ki.
Bunia

Bunia

Wszyscy z budżetówki mają trzynastki i inne dodatki i jeszcze im źle. Ja jako pracownik 1osobowej firmy nie mogę nawet nigdzie strajkować. To jest niesprawiedliwe :(
Kama

Kama

Nauczyciele mają np. trzynastki, a tacy górnicy czternastki, barbórkę. Wiele firm także wprowadza jako system motywacyjny trzynaste pensje lub kwartalne. Np. profi credit.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.