Pracownik - prawa i obowiązki

Dokumenty pracownicze ze zlikwidowanych zakładów pracy – jak je odnaleźć?

26 grudnia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Dokumenty pracownicze ze zlikwidowanych zakładów pracy – jak je odnaleźć?
Poradnik dla pracowników na temat odnajdywania świadectw pracy oraz dokumentacji z upadłych lub przekształconych firm. Praktyczne porady i wskazówki, gdzie szukać.

Dokumenty pracownicze są niezwykle istotne, gdy pracownik zaczyna oswajać się z myślą o czekającej go emeryturze lub rencie i skrupulatnie zbiera dokumenty potwierdzające jego zatrudnienie. Czasem okazuje się, że dawny pracodawca już nie funkcjonuje. W takiej sytuacji pojawia się problem – w jaki sposób uzyskać dokument poświadczający nawiązanie i trwanie stosunku pracy? 

Potrzebuję świadectwa pracy od nieistniejącej firmy – co teraz?

Poszukiwania byłych pracodawców (i dokumentów) należy zacząć od ustalenia dokładnej, pełnej nazwy zakładu pracy. Okazuje się, że pracownicy często mylą zwyczajową nazwę firmy z oficjalną lub też nie pamiętają jej dokładnie. W związku z powyższym ewentualne braki mogą spowodować, że osobie zatrudnionej, która szykuje się do przejścia na emeryturę, będzie niezwykle trudno pozyskać odpowiednie dokumenty.

W jaki sposób ustalić nazwę, jeżeli jej nie pamiętamy? Z pomocą mogą przyjść zaświadczenia wydawane przez dawny zakład pracy. W drugiej kolejności niezbędne jest zwrócenie się z wnioskiem do właściwego archiwum. Tu również jest istotna nazwa, gdyż funkcjonujące archiwa można podzielić na kilka rodzajów.

Jak znaleźć archiwum upadłej firmy?

Znalezienie archiwum upadłej firmy może być wyzwaniem, ale istnieją różne metody i miejsca, które mogą pomóc w tym procesie. Najważniejsze jest zebranie jak największej ilości informacji, takich jak:

  • pełna nazwa firmy,
  • data jej założenia,
  • data zakończenia działalności,
  • adres,
  • inne.

W zależności od charakteru firmy i przepisów, które ją regulowały, dokumenty pracownicze mogą być przechowywane w różnych miejscach. Firmy prywatne, państwowe i non-profit mają różne obowiązki i standardy dotyczące przechowywania dokumentów, dlatego warto zgłębić ten temat.

Szukając archiwum upadłej firmy, warto zacząć od zasobów online, takich jak wyszukiwarki internetowe, bazy danych firm i inne specjalistyczne strony internetowe. Niektóre strony oferują specjalne usługi dotyczące odnalezienia archiwów upadłych firm, część z nich robi to za darmo. Wiele zasobów online jest bardzo szczegółowych i może dostarczyć wiele przydatnych informacji.

Szukasz pracy?

Kierowca/Magazynier

ULEX

  • Bielsko-Biała
Dodana

Zatowarowanie sklepu na weekend! Przeźmierowo

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 35 zł netto / h
  • Przeźmierowo
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Montażysta stolarki pcv i aluminium

ALBUD SPÓŁKA JAWNA

  • Bielsko-Biała
Dodana

MISTRZ ds. AKPiA w DZIALE OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERII MIEJSKIEJ SP Z O O

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Inną możliwością jest skontaktowanie się z instytucjami, takimi jak lokalne i centralne archiwa państwowe czy komory handlowe, które mogą przechowywać dokumenty organizacji, które zakończyły działalność. Wiele z tych instytucji oferuje usługi pomocy w lokalizacji archiwów upadłych firm.

Kto mógł przejąć dokumenty?

W zależności od tego, czy zakład pracy był przedsiębiorstwem państwowym, prywatnym, czy też zastosowano wobec niego przepisy prawa upadłościowego, akta pracownicze mogły trafić w różne miejsca.

W przypadku zlikwidowanych państwowych jednostek organizacyjnych dokumentację powinien zabezpieczyć organ nadrzędny, następca prawny lub też organ założycielski (tym jest najczęściej wojewoda).

Nieco inaczej jest w przypadku spółek z o.o., handlowych czy cywilnych. Byli pracownicy takich podmiotów mogą mieć problem, gdyż każdy pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację we własnym zakresie lub też wykupić miejsce np. w prywatnym archiwum.

W poszukiwaniach dokumentów pomoże ZUS

Pracownicy, którzy nie są w stanie odnaleźć dokumentów, powinni pamiętać o tym, że pozostaje jeszcze Zakład Ubezpieczeń Społecznych. We właściwej jednostce każdy zainteresowany powinien otrzymać szczegółowe informacje na temat danych, które są potrzebne do uzyskania świadczenia emerytalnego lub rentowego. W tym przypadku mowa o własnej dokumentacji instytucji, którą ma ona obowiązek gromadzić. Do takiej należy zaliczyć m.in. wydawane przez pracowników urzędu decyzje czy dokumenty otrzymane od pracodawców.

Każdy zainteresowany pracownik, który nie może dotrzeć do właściwego archiwum, powinien wystąpić z wnioskiem, aby w ZUS potwierdził okresy podlegania pod ubezpieczenie społeczne. Warto przy tym zauważyć, że pracownicy urzędu nie mają prawa odmówić podania takich okresów, chyba że urząd nie dysponuje dokumentacją, która mogłaby potwierdzić, że pracownik rzeczywiście pracował.

Dodatkową, istotną informacją jest to, że przed 1 stycznia 1999 roku pracodawcy mieli obowiązek swoich pracowników rozliczać imiennie. Na wniosku zatem warto podać nie tylko swoje imię i nazwisko, ale również pełne dane firmy czy inne informacje, które mogą pomóc w odnalezieniu dokumentacji pracowniczej.

Video

Gdzie szukać świadectw pracy?

Rozważając kwestię, gdzie szukać świadectw pracy, szczególnie ze zlikwidowanych zakładów pracy, warto zwrócić uwagę na kilka miejsc. Świadectwa pracy podobnie jak inne dokumenty pracownicze, są przechowywane przez określony czas po zakończeniu stosunku pracy.

Pierwszym miejscem, do którego warto się zwrócić, jest bez wątpienia ostatni zakład pracy. Nawet jeśli firma już nie istnieje, jest możliwość, że dokumenty zostały przekazane gdzie indziej, na przykład do prywatnego archiwum lub centralnego archiwum państwowego. Jest to szczególnie prawdopodobne, gdy firma została zlikwidowana lub przekształcona.

Innym miejscem, gdzie można szukać, są różne bazy danych dotyczące zlikwidowanych firm. Często zawierają informacje o tym, gdzie dokumenty pracownicze z danej firmy są przechowywane. Zwracając się do takiej bazy, warto mieć na uwadze, że niektóre z nich są dostępne tylko za opłatą lub wymagają specjalnej zgody na dostęp.

Podsumowanie

Jeśli zgubiłeś świadectwo pracy od firmy, która już nie istnieje, istnieją różne kroki, które możesz podjąć, aby odzyskać ten ważny dokument:

  1. Pierwszym krokiem jest kontakt z ZUS, który może posiadać dokumentację dotyczącą Twojego zatrudnienia. ZUS może potwierdzić czas pracy w danej firmie na podstawie własnych zapisów.
  2. Następnie warto skontaktować się z lokalnymi i centralnymi archiwami państwowymi oraz komorami handlowymi. Mogą one przechowywać dokumenty firm, które zakończyły działalność, w tym świadectwa pracy.
  3. Warto również skorzystać z zasobów internetowych, takich jak bazy danych firm i specjalistyczne strony internetowe. Niektóre z nich oferują usługi dotyczące odnajdywania archiwów upadłych firm, a dostęp do nich może być darmowy lub płatny.

Pamiętaj, aby mieć przy sobie jak najwięcej informacji o firmie, w tym pełną nazwę, daty działalności i adres, które mogą pomóc w procesie wyszukiwania dokumentów​.

To może Cię również zainteresować

Zarządzanie i przechowywanie dokumentacji pracowniczej

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

4 komentarze

balboa

balboa

Pomocne informacje z jakich warto korzystać w swojej sytuacji.
Hania1

Hania1

Szkoda, że czasami trudno jet znaleźć na przykład do emerytury papierów bowiem przecież firmy upadają i jest wiele zmian, że jest trudno znaleźć to wszystko.
Ala

Ala

Dokumenty i akta pracownika powinny być przechowywane przez pracodawcę (chyba 50 lat). Zazwyczaj poszukujemy świadectw pracy wtedy, jak na emeryturę idziemy. zakład pracy powinien mieć archiwum i tam chowa dokumenty pracowników. Gorzej, jak zakład upadł. Ale też powinniśmy się dowiedzieć, gdzie one są. Też ZUS może nam wiele pomóc.
Janek

Janek

Dokumenty są ważne i gdy się zmienia prace dobrze jest załatwić to sprawnie i wszędzie znaleźć to wszystko by nie tracić jeszcze czasu na wszystkie takie formalności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.