Pracownik - prawa i obowiązki

Licencjat, magisterka czy doktorat? A ty co masz w kieszeni?

6 maja 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 26 głosów

26 głosów

9 komentarzy
Licencjat, magisterka czy doktorat? A ty co masz w kieszeni?
Posiadanie w kieszeni dyplomu wyższej uczelni jest zjawiskiem coraz powszechniejszym. Absolwenci chętnie podkreślają swoje wykształcenie, lecz pracodawcy nierzadko kręcą nosem. Dlaczego? Czy wiedza jest mniej ważna niż doświadczenie?

Wykształcenie nie zawsze gwarantuje zdobycie dobrej pracy

Studia mogą trwać 3 lata, 5 lat, mogą trwać nawet i 9, jeżeli absolwent zdecyduje się na zdobycie stopnia naukowego doktora. Jeszcze kilkanaście lat temu osoby po III stopniu studiów najczęściej wiązały swoją przyszłość z karierą naukową. Dziś pracodawcy coraz częściej otrzymują CV, w których widnieje informacja o uzyskaniu właśnie takiego tytułu. Dlaczego?

Gdy jeszcze kilkanaście lat temu doktorat uchodził za elitarny, niewiele osób mogło poszczycić się takim stopniem naukowym. Tacy pracownicy zasilali głównie szeregi kadry uniwersyteckiej. Wówczas też trudno było sobie wyobrazić, by osoba z takim wykształceniem nie mogła znaleźć pracy. A ponieważ o tę współcześnie dość trudno, coraz większa liczba absolwentów decyduje się na dalsze podnoszenie swoich kwalifikacji. Na taki stan rzeczy wpływ miało również poszerzenie oferty edukacyjnej przez uniwersytety. Dziś studiować może każdy, choć nie każdy zainteresowany ma szansę otrzymać indeks elitarnej uczelni.

Polska – kraj magistrów, czyli studia magisterskie a praca

Z danych zamieszczonych na stronie GUS wynika, że:

  • prawie 40% mieszkańców Polski w wieku od 30 do 34 lat może pochwalić się dyplomem wyższej uczelni.
  • Jednocześnie stabilną pracę ma ok. 95% z nich.

Takie wyniki powinny cieszyć, bo pokazują, że osoby młode, które postawiły na edukację, mogą otrzymać intratną posadę – wykształcenie zatem procentuje. Z drugiej strony nie można zapomnieć, że nie wszyscy z nich pracują w wyuczonym zawodzie.

Choć posiadanie tytułu magistra otwiera wiele drzwi, trzeba pamiętać, że nie każda osoba, która otrzyma dyplom ukończenia uczelni wyższej, będzie mogła znaleźć pracę. Na część absolwentów czekają posady poniżej kwalifikacji. Wszystko dlatego, że – poza wykształceniem – dziś pracodawcy zwracają uwagę również na doświadczenie. Ci, którzy nie zadbają o nie w trakcie studiów, są w znacznie trudniejszej sytuacji – rynek pracy zmienia się dynamicznie, a wykształcenie to tylko jeden z istotnych elementów, którymi powinien móc pochwalić się pracownik.

Nie należy zapominać, że istnieje wiele zawodów, które można z sukcesem wykonywać, nie posiadając dyplomu wyższej uczelni. Kilka przykładów ilustruje poniższy film:

Video

Szukasz pracy?

Technolog oczyszczania ścieków

Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej

  • Bielsko-Biała
Dodana

PRACOWNIK LADY MIĘSNEJ - ZIELONA GÓRA Ul. Dąbrówki

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-29 zł brutto / h
  • Zielona Góra
Dodana

Fizjoterapeutka / Fizjoterapeuta domowy

Integra Medica

  • praca regionalna
Dodana

Operator wózka widłowego typu reachtruck, 1 zmiana

APN Agencja Pracy

  • 14-14 € brutto / h
  • Holandia
Dodana

Serwisant/Konserwator- Złota rączka - Mszana Dolna

Pracownicy Budowlani Sp. z o.o.

  • Mszana Dolna
Dodana
Aplikuj bez CV

Doświadczenie istotniejsze niż wykształcenie?

Z punktu widzenia pracodawcy doświadczenie pracownika jest bezcenne. Nie trudno zresztą zgadnąć, kto otrzyma awans, jeżeli właściciel firmy może wybierać między pracownikiem z doświadczeniem, ale bez wykształcenia, który doskonale zna struktury i sposób działania firmy, a pracownikiem z dyplomem, ale bez znajomości pracy w danym miejscu.

Gdy mowa o doświadczeniu pracownika, nie można zapomnieć, że pracodawca ponosi spore koszty przyuczenia osoby, która dotychczas nie pracowała w danej branży i ma o niej wyłącznie teoretyczne pojęcie. Co więcej, inwestycja w osobę zatrudnioną może się nie zwrócić, jeżeli uzna ona, że praca nie spełnia jej wymagań czy oczekiwań i postanowi się zwolnić. Z tego względu tak ważne jest, by absolwenci uczelni wyższych mogli w CV pochwalić się np. odbytymi praktykami.

Video

Doktorantom dziękujemy - dlaczego pracownicy niechętnie zatrudniają osoby z tytułem doktora?

Choć studia III stopnia zyskały na popularności, nie można zapomnieć, że część pracodawców obawia się zatrudnienia zarówno doktoranta, jak i osoby, która zdobyła tytuł naukowy doktora. Czemu? Powodów jest kilka. Tacy pracownicy najczęściej myślą o tym, by realizować się na stanowiskach kierowniczych lub managerskich, ale ich wykształcenie nie przekłada się na doświadczenie. Sporna jest też kwestia finansowa – aspiracje osób z tytułem doktorskim są najczęściej spore.

Poza kwestią braku doświadczenia czy wygórowanymi oczekiwaniami finansowymi problemem może być również to, że pracodawca nie jest zainteresowany zatrudnianiem pracownika z wykształceniem wyższym niż to, które posiada on sam. Wówczas koło się zamyka, a osoba z tytułem doktorskim w dalszym ciągu zmuszona jest do rozsyłania CV.

Jednak nie zawsze tak to wygląda. Jeżeli uda nam się nawiązać relację z potencjalnym pracodawcą jeszcze przed przystąpieniem do pracy nad doktoratem możemy odnieść ogromny sukces, który zaowocuje intratną posadą po obronieniu tytułu. Nierzadko pracodawcy sponsorują badania pracowników nad zagadnieniami, które mają kluczowy wpływ na ich działalność. Wówczas osoba, która pragnie uzyskać tytuł doktorski, może zająć się właśnie takim problemem.

Źródło obrazka: http://www.edulider.pl/edukacja/studia-doktoranckie-pomagaja-czy-szkodza

Gdzie szukać pracowników?

Pracodawcy mają duży problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników w dzisiejszych czasach, ponieważ wykwalifikowanych i doświadczonych osób lub chociaż posiadających cechy mile widziane na danym stanowisku wciąż bardzo brakuje. Właśnie dlatego przedsiębiorcy zaczynają myśleć, gdzie dać ogłoszenie o pracę, aby znaleźć jak najlepszego kandydata.

Jak znaleźć pracownika, gdy aktualnie mamy tzw. rynek pracowników? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Najbardziej zaleca się szukać kandydatów na różnych płaszczyznach. Można na przykład wprowadzić we własnej firmie system premiowy za tzw. polecenia. Polega on przede wszystkim na tym, że jeśli ktoś z naszej stałej załogi poleci jakiegoś znajomego do pracy, ta osoba zostanie zatrudniona i np. przepracuje jakiś odgórnie ustalony minimalny okres, to nasz stały pracownik otrzyma za to dodatek finansowy. Najczęściej wynosi on kilkaset złotych.

Innym sposobem jest zamieszczenie ogłoszenia o pracę na takim portalu internetowym, z którego najczęściej korzystają osoby szukające stałego zatrudnienia. Powinien to być portal stricte związany z ofertami pracy, a nie ogólnotematyczny, ponieważ te pierwsze portale są uważane za bardziej prestiżowe i pracownicy twierdzą, że tam znajdą zdecydowanie atrakcyjniejsze oferty.

Dobrym miejscem na szukanie nowych pracowników są także grupy działające na popularnych serwisach społecznościowych. Są to grupy specjalnie utworzone dla pracodawców i prawników szukających nowego zatrudnienia, zazwyczaj ograniczone do konkretniej lokalizacji – np. konkretnego dużego miasta.

Po otrzymaniu oczekiwanej ilości aplikacji pracodawca staje przed kolejnym dylematem, czyli jak wybrać najlepszego kandydata do pracy? Tutaj bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zlecenie przeprowadzenia rekrutacji firmie zewnętrznej, która się w tym specjalizuje i jest w stanie bardzo szybko ustalić, jaka osoba najlepiej sprawdzi się w naszej firmie na konkretnym stanowisku.

Kolejny etap to zatrzymanie wybranego pracownika w strukturach firmy. Jak to osiągnąć? To przedstawia poniższa infografika:

Źródło obrazka: http://www.stampler.pl/porady,jak-znalezc-pracownikow

Rynek pracy potrafi być nieprzewidywalny, dlatego warto skrupulatnie przemyśleć swoją ścieżkę kariery i zawsze mieć w zanadrzu jakiś "plan B". Wyższe wykształcenie może nam otworzyć wiele drzwi, jednak nie można skupiać się wyłącznie na nim i oczekiwać, że pracodawcy będą o nas zabiegać.

To może Cię również zainteresować

Co wpisać do CV?

Najczęściej zadawane pytania

Czy wyższe wykształcenie gwarantuje otrzymanie pracy?

Wykształcenie wyższe na pewno nie zaszkodzi, jednak nie jest gwarantem otrzymania posady. Najcenniejsze zawsze będzie doświadczenie danego kandydata.

Czy warto starać się o tytuł doktora?

Tytuł doktorski może okazać się niezbędny jeśli wiążemy swoją przyszłość z karierą naukową. Jeśli natomiast planujemy wrócić na rynek pracy, to nie będzie on raczej naszą kartą przetargową.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

9 komentarzy

Ewa

Ewa

Gdzie szukać pracy? To dobre pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ja znalazłem swoją pracę przez polecenie znajomego, ale ponoć dobrym pomysłem jest też skorzystanie z różnych portali z ofertami pracy.
Irmina

Irmina

Zwolennikiem zatrudniania osób z tytułem doktora nie jestem, bo zwykle mają one za wysokie wymagania finansowe, a przy tym brakuje im doświadczenia praktycznego. Oczywiście, zawsze znajdą się wyjątki, ale generalnie jest to dla mnie ryzykowne zatrudnienie.
Anna

Anna

Zgadzam się, że doświadczenie jest bardzo ważne dla pracodawców. Dlatego staram się zdobyć jak najwięcej praktyk, aby choć trochę wyróżnić się spośród innych kandydatów na rynku pracy.
Radio

Radio

Trudno znaleźć pracę bez wykształcenia, ale okazuje się, że nawet z magisterką nie jest łatwo. Rynek pracy staje się coraz bardziej wymagający.
Madera

Madera

Artykuł pokazuje, że wykształcenie to nie wszystko, jeśli chcemy znaleźć dobrą pracę. Trzeba zadbać również o doświadczenie i umiejętności praktyczne, a nie tylko o dyplom.
Bartosz

Bartosz

W pewnym okresie dobrze jest zadbać o wyższe wykształcenie a co najważniejsze takie by było pomocne w realizowaniu obowiązków pracy.
Basia

Basia

Ja mam magistra i jest to po prostu tytuł. Nie wszędzie tytuły odgrywają rolę, owszem często mają znaczenie ale teraz liczy się doświadczenie i konkretne umiejętności.
mgr

mgr

Warto mieć wykształcenie. Niestety w pracy pracodawca patrzy się nie na wykształcenie, a bardzo często na doświadczenie. Mając tytuł dr, docenta warto zatrudnić się w szkołach wyższych. Znam kolegę, który zatrudnił się na stanowisko pracy i nikomu nie mówił, że jest magistrem. Przyjechała jakaś delegacja kiedyś z Chin i nikt nie potrafił się porozumiewać. Ten kolega zaczął rozmawiać z nimi. Jakie było zaskoczenie dyrektora- zaraz awansował.
Zaremba

Zaremba

Każde wykształcenie specjalistyczne może się dobrze przydać na danym stanowisku. Dobrze w trakcie studiów wiedzieć co gdzie jest potrzebne by móc to dobrze wykorzystać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.