Poszukiwanie pracownika

Mobilność. Czemu pracownicy są coraz częściej mobilni?

27 marca 2020

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

10 komentarzy
Mobilność. Czemu pracownicy są coraz częściej mobilni?
W ostatnich latach rośnie liczba pracowników, którzy są mobilni. Nie powinno to dziwić, bo współcześnie to właśnie oni muszą wykazać się elastycznością. Trudny rynek pracy sprawia, że muszą pokazać się pracodawcy od jak najlepszej strony.

Czym jest mobilność pracownicza

Jak należy rozumieć pojęcie mobilności w kontekście zatrudnienia? Jako deklarację przez zatrudnionych lub osoby poszukujące zatrudnienia możliwości zmiany miejsca pracy, gdy okaże się to niezbędne. W przypadku pracowników, którzy są już zatrudnieni, najczęściej mowa o możliwości przygotowania np. nowego oddziału firmy do działania.

Fakt, że pracownicy coraz częściej deklarują mobilność, wynika głównie z przyczyn ekonomicznych. Zdecydowana większość ma świadomość, że to właśnie mobilność może przyczynić się do tego, że otrzymają oni posadę lub w przyszłości zdobędą awans. Z punktu widzenia przedsiębiorców mobilność pracowników pozwala również na lepsze zorganizowanie miejsca pracy i optymalizację kosztów zatrudnienia.

Video

Pracownik mobilny, czyli pracownik na walizkach

Dla pracownika mobilność nie musi oznaczać ciągłego życia na walizkach. Zdarza się, że podróżowanie jest sporadyczną koniecznością – dużo zależy od tego, jak pracownik rozumie to pojęcie. Mimo wszystko właśnie osoby deklarujące mobilność mają większe szanse na znalezienie pracy lub utrzymanie dotychczasowej posady. Wszystko dlatego, że pracownicy chcący minimalizować koszty, koncentrują się na zatrudnieniu takich osób, które nie będą sprzeciwiały się częstym wyjazdom czy konieczności pomocy przy otwarciu np. nowego oddziału.

Szukasz pracy?

Kierowca/Magazynier

ULEX

  • Bielsko-Biała
Dodana

KIEROWNIK PROJEKTU

ALBUD SPÓŁKA JAWNA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Zatowarowanie sklepu na weekend! Lusówko

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 35 zł netto / h
  • Lusowo
Dodana
Aplikuj bez CV

MISTRZ ds. AKPiA w DZIALE OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERII MIEJSKIEJ SP Z O O

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Montażysta stolarki pcv i aluminium

ALBUD SPÓŁKA JAWNA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownicy, którzy są mobilni, z pewnością mają większe możliwości. Nie tylko mogą podróżować, co możliwe jest głównie w przypadku znalezienia zatrudnienia w międzynarodowych firmach, lecz także zdobywać nowe umiejętności. Tacy pracownicy lepiej radzą sobie również w trudnych komunikacyjnie sytuacjach, częściej mają szansę biegle opanować język obcy. Nasze położenie geopolityczne położenie sprzyja migracji pracowników, co niewątpliwie staje się w obecnych czasach coraz popularniejsze.

Pracownik mobilny — to się opłaca?

Pracownicy są coraz częściej mobilni nie tylko z uwagi na fakt, że wymusza to na nich sytuacja na rynku pracy, lecz także dlatego, że chcą – dostrzegają korzyści płynące z bycia mobilnym. Warto zauważyć, że osoba, która przez większość życia podróżowała po kraju lub świecie i spełniała się zawodowo, ma ogromne doświadczenie i konkretne umiejętności, które może wykorzystać przy tworzeniu np. własnej firmy.

Jeżeli pracownik rusza z własnym biznesem, to nie bez znaczenia są również kontakty, które zdołał zgromadzić przez ten czas. Są one o tyle cenne, że pozwalają mu nie tylko zainteresować przyszłym przedsiębiorstwem osoby działające w branży, lecz także pozyskać pierwszych klientów. Jeżeli będzie on prowadził firmę zgodnie z oczekiwaniami klientów, to prawdopodobnie odniesie sukces.

Mobilność pracownika to więcej niż wyjazdy

Choć mobilność zawodową kojarzy się przede wszystkim z ciągłymi wyjazdami, to trzeba pamiętać, że jej definicja może być węższa.

Co oznacza mobilność pracownicza w obrębie firmy?

  • W tym kontekście mobilność zawodowa oznacza, że pracownik zgadza się na przenoszenie się między działami istniejącymi w firmie.
  • Zgoda na przeniesienie może być dla pracodawcy cenna – może w ten sposób obsadzić nowy dział ludźmi, którzy są nie tylko solidni, lecz także doświadczeni.

Niezależnie od tego, czy mowa o mobilności ograniczającej się do miejsca pracy, czy też zgody pracownika na podróżowanie po całym świecie, takie rozwiązanie przynosi mu szereg korzyści. Warto o tym pamiętać.

Pracownicy mobilni a rynek pracy

Otwarte granice i szerokie możliwości przemieszczania się po świecie sprawiają, że na rynku pracy coraz bardziej ceniona jest mobilność pracowników. Jest to gotowość do pojęcia pracy nie tylko w miejscu zamieszkania, ale także w innych, czasem bardzo odległych lokalizacjach. Mobilność w pracy oznacza również wykonywanie obowiązków, które wymagają częstego podróżowania – to właśnie ta definicja jest najczęściej rozumiana jako mobilność na rynku pracy. Warto jednak pamiętać, że pojęcie to dotyczyć może także innych kwestii, a mianowicie gotowości do zmiany zawodu – obecnie jest to szansa na zdobycie wymarzonej pracy, choć oczywiście wymaga samozaparcia i odpowiedniego nastawienia.

Pracownik mobilny może migrować między różnymi stanowiskami w jednym przedsiębiorstwie. Jest to wygodne rozwiązanie z punktu widzenia pracodawcy, ponieważ może on delegować pracownika tam, gdzie jest zapotrzebowanie na wykonywaną przez niego pracę. Stanowi to także wyjątkową szansę dla pracownika, ponieważ dzięki temu może on przekonać się, jaka ścieżka kariery będzie mu najbardziej odpowiadać. Poza tym taki pracownik jest uznawany za szczególnie cennego, dlatego może liczyć na wsparcie w dalszym rozwoju. Wygodne jest także to, że mobilność w ramach jednej firmy nie wymaga nawiązywania nowych kontaktów zawodowych, ponieważ są one nadal w tym samym miejscu.

Mobilność na rynku pracy to także, jak już wspomniano, gotowość do zmiany zawodu. Nawet jeśli pomimo odpowiedniego wykształcenia i umiejętności, znalezienie pracy w swoim zawodzie jest trudne, to warto zastanowić się nad dodatkowymi kursami czy studiami podyplomowymi, dzięki którym można zupełnie odmienić swoje życie zawodowe.

Mobilność zawodowa a praca za granicą

Osoby, które nie mogą znaleźć zatrudnienia w swojej miejscowości lub jej najbliższej okolicy, często decydują się na wyjazd za granicę. Taki najłatwiej zorganizować, godząc się na wyjazd z Agencją Pracy. Ogólnie rzecz biorąc, agencje to podmioty wyspecjalizowane w rekrutowaniu pracowników dla zakładów pracy z kraju i ze świata. Decydując się na współpracę z tego typu instytucją, warto jednak zachować należytą ostrożność. Przed powierzeniem swoich danych osobowych i rozpoczęciem całego procesu wyjazdu, najlepiej jest skontrolować rzetelność danej agencji. Nawet krótki research w Internecie może pomóc ocenić, czy jest to organizacja godna zaufania.

Inwestowanie w mobilność zawodową to klucz do osiągnięcia sukcesu w dzisiejszym konkurencyjnym świecie pracy. Rozpocznij już teraz i odblokuj pełnię swoich możliwości.

O czym należy koniecznie pamiętać? Przede wszystkim o tym, że Agencje Pracy nie mogą pobierać wynagrodzenia od zainteresowanego. Ponadto powinny one zaoferować do podpisania umowę. W tej zaś koniecznie muszą znaleźć się informacje na temat charakteru pracy, jej miejsca i wynagrodzenia. Pamiętając o tych elementach, osoba zainteresowana wyjazdem ma większą szansę na to, że u celu nie spotka jej przykra niespodzianka.

Praca za granicą jest często także formą nagrody od pracodawcy. Staje się możliwością rozwoju zawodowego, a także okazją do poprawienia zdolności językowych, poznania kultury innego kraju itp. Wielu pracodawców oferuje wtedy także odpowiednio wyższe wynagrodzenie, które ma umożliwić dogodne życie w obcym kraju, w którym obowiązuje inna waluta. Niektórzy gwarantują także miejsce zamieszkania. Najczęściej po takim wyjeździe możliwy jest powrót do rodzimej firmy po kilku miesiącach, choć zdarzają się sytuacje, że relokowany pracownik zostaje za granicą na dłużej albo nawet na zawsze.

Mobilność zawodowa jest bardzo ważna, zwłaszcza że polski rynek pracy jest bardzo niestabilny. Niejednokrotnie zdarza się tak, że w zupełnie innej branży można znaleźć lepszą posadę, niż w branży, w której ma się wykształcenie czy praktykę. Warto więc nie zamykać się rozwój, zwłaszcza w sytuacji, gdy trudno znaleźć pracę w swoim zawodzie lub pojawiło się wypalenie zawodowe.

To może Cię również zainteresować

Mobilność Zawodowa: Klucz do Sukcesu na Rynku Pracy

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest mobilność pracownicza?

Mobilność pracownicza to gotowość do wyjazdów służbowych, zmiany miejsca pracy w nowym oddziale zamiejscowym, ale także gotowość do szybkiego przebranżowienia i zmiany stanowiska.

Czy mobilny pracownik jest cenny dla pracodawcy?

Pracownik gotowy do międzynarodowych delegacji, czy taki, który chętnie zmieni stanowisko w pracy na inne, niż pełnił do tej pory to niewątpliwie wartościowy pracownik z punktu widzenia pracodawcy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista digital marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma prawie 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

10 komentarzy

Arek

Arek

Mobilność pracowników to coraz ważniejszy aspekt dzisiejszych czasów. Ja osobiście cenię sobie tych pracowników, którzy są elastyczni i gotowi na zmiany. Dzięki temu mogę lepiej zorganizować swoją firmę i również optymalizować koszty zatrudnienia.
Sandra

Sandra

Cieszę się, że artykuł porusza ten temat. Mobilność pracowników to coś, co jest bardzo ważne dla pracodawców i może przyczynić się do zdobycia lepszej posady. Chciałbym zdobyć nowe umiejętności i być elastyczny w wykonywaniu pracy.
Ewelina

Ewelina

Mobilność zawodowa może być dla niektórych lękiem, ale z drugiej strony to także szansa na zdobycie lepszej pracy. Ja szukam pracy od dłuższego czasu i jestem gotowa na to, aby zacząć pracować w innej branży czy nawet za granicą.
emeryt

emeryt

Mobilność pracownicza to szansa na rozwój kariery i zdobycie nowych doświadczeń. W obecnych czasach jest to coraz ważniejsze, aby utrzymać się na rynku pracy. Ja osobiście biorę to pod uwagę i staram się być gotowy na zmiany i wyjazdy.
Jane

Jane

W ogóle jest tak, że czasy się zmieniają i pewne zawody kończą swój byt i wiele opiera się na jakiejkolwiek mobilności.
Dennis

Dennis

Zależy dla kogo to jest pozytywne. Ja uważam, ze jest to dobre ale także na pewnych zasadach bo nie może być też tak, że mobilność powoduje uwiązanie do firmy przez 24 godziny na dobę.
Kliś

Kliś

Mobilni pracownicy to pojęcie niezbyt wszystkim znane. Coraz więcej pracowników jest w obecnych czasach mobilnych i takich warto zatrudniać.
Jagna

Jagna

Niezależnie od przyczyn, jako firma lub organizacja, musisz mieć możliwość zatrudnienia nowych członków zespołu, gdy nadejdzie czas. Praca mobilna jest częsta dzisiaj.
Dum22

Dum22

Jest to bardzo popularny sposób na znalezienie pracowników na wolne stanowisko. Dobrze jest wykorzystywać wszystkie możliwości jakie daje dzisiaj internet itd.
q123

q123

Rozwój firm i ich ekspansja wymaga rozszerzenia swojej działalności o inne miejsca. Pracownicy, którzy mogą zadbać o inne punkty są szczególnie poszukiwani przez firmy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.