Zarobki

Zarabianie na hobby - czy jest to w ogóle możliwe?

21 października 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

5 komentarzy
Zarabianie na hobby - czy jest to w ogóle możliwe?
Większość z nas chciałaby cieszyć się swoją pracą. Najlepiej, gdybyśmy mogli w niej robić to, co najbardziej lubimy. Praca a hobby - czy to w ogóle możliwe, by połączyć te dwie kwestie w jedną całość? Nie każde hobby przyniesie satysfakcjonujące dochody. Które zajęcia są opłacalne? Zarabianie na własnej pasji niesie za sobą - oprócz przyjemności - także zagrożenia. Trudno rozdzielić wtedy czas pracy od czasu prywatnego, a zachowanie work-life balance graniczy z cudem. Sprawdź, czy praca może być przyjemna!

Przeczytaj także artykuł: Chcesz dorobić do emerytury? Poznaj 3 sposoby, jak to zrobić!

Rodzaje hobby, które przynoszą dochód

Każdy z nas może mieć inne hobby. Różnimy się między sobą i zajęcia, które jednym nudzą, nas mogą niesamowicie pasjonować. Im bardziej oddajemy się swojej pasji, tym częściej zastanawiamy się, czy zarabianie na hobby jest możliwe. W końcu byłaby to wymarzona praca. Jakie hobby przynoszą satysfakcjonującego dochody? 

Zarabiać możemy na różnych bardziej i mniej oczywistych przyjemnych zajęciach, np. ogrodnictwie, cukiernictwie, malarstwie, rękodziele, jeżdżeniu samochodem, pisaniu, kodowaniu, nagrywaniu, tańczeniu, szyciu, a nawet graniu w gry komputerowe. XXI wiek daje nam nieskończone możliwości nowych zawodów. Jeszcze niedawno nie był znany chociażby youtuber, a teraz jest to bardzo popularne zajęcie. Nagrywanie filmów, montowanie ich i cała praca z tym związania może być dla kogoś przyjemnością, a przy okazji świetnym sposobem na zarobek. 

Nie musimy od razu zakładać własnej działalności gospodarczej. Możemy także aplikować na stanowisko, które związane jest z naszą pasją. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możemy wtedy zrobić świetne wrażenie na potencjalnym pracodawcy, ponieważ posiadamy ogromną wiedzę na temat obowiązków wykonywanych na danym stanowisku pracy. Posiadamy dodatkowe umiejętności oraz jesteśmy biegli w tych, które są wymagane na konkretnym stanowisku. 

Work-life balance - czym jest?

Work-life balance to zwrot, który pochodzi z angielskiego i oznacza równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Gdy wychodzimy każdego dnia do biura bądź zakładu pracy, łatwiej nam oddzielić te dwa obszary życia, pod warunkiem, że nie przynosimy pracy do domu. Jednak jeśli praca a hobby pokrywają się, jest to o wiele trudniejsze. Gdy dochodzi do tego praca z domu lub mieszkania, zachowanie work-life balance jest jeszcze trudniejsze. 

Szukasz pracy?

Kierowca/Magazynier

ULEX

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Zatowarowanie sklepu na weekend! Przeźmierowo

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 35 zł netto / h
  • Przeźmierowo
Dodana
Aplikuj bez CV

Montażysta stolarki pcv i aluminium

ALBUD SPÓŁKA JAWNA

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

W takiej sytuacji często nie możemy odnaleźć się między zainteresowaniami a zakresem obowiązków. Może okazać się, że po kilku godzinach nasza praca nie ruszyła do przodu, za to wykonaliśmy inne obowiązki, które nie były w tym momencie konieczne, chociażby wstawienie prania czy odkurzenie w domu. Może też spotkać nas zupełnie odwrotna sytuacja. Praca tak nas pochłonie, że trudno będzie się od niej oderwać i przez to spędzimy długie godziny na obowiązkach zawodowych, zaniedbując tym samym relacje z bliskimi czy nawet własny odpoczynek. Dobrym pomysłem, by przeciwdziałać takim sytuacjom, jest coworking. Pozwala on na pracę zdalnie z domu (osoby spotykają się przez różnego rodzaju wideo-czaty) lub w specjalnym biurze do coworkingu. Sprzyja to dyscyplinie, efektywniejszemu wykonywaniu obowiązków i nie rozpraszaniu się zadaniami niezwiązanymi z pracą.

Zachowywanie balansu między życiem zawodowym i osobistym jest bardzo ważne. Zaniedbanie tej kwestii może prowadzić do przemęczenia, wypalenia zawodowego, zniechęcenia do pracy, obniżenia nastroju i niechęci do wykonywania swoich obowiązków. Jeśli pracownik nie zadba o równowagę, może okazać się, że dawne hobby stało się dla niego udręką i źródłem nieprzyjemności oraz stresu.

Czy praca może być przyjemna? 

Praca często nie kojarzy nam się z przyjemnością. Jednak może taka być. Każdy z nas znajduje przyjemność w zupełnie innych zadaniach. Pasja do pracy biurowej, rzeźbienia, rękodzieła, makijażu czy czesania, a nawet księgowości może przerodzić się w pracę, która będzie dawać satysfakcję. Przyjemność daje także możliwość rozwoju, podnoszenia kwalifikacji oraz poszerzania wiedzy. Dzięki temu pracownik czuje, że potrafi więcej i jest bardziej kompetentny. Warto szukać satysfakcjonującej pracy. Może to być nawet praca dorywcza dla hobbystów, która pozwoli poczuć nam radość z wykonywanych obowiązków.

Samorozwój - co to oznacza dla pracownika? 

O samorozwoju mówimy w sytuacji, w której pracownik sam podnosi swoje kompetencje i uczy się nowych umiejętności. Jest to złożony proces, w którym dana osoba najpierw poznaje siebie samą, swoje słabe i mocne strony, wady, zalety oraz umiejętności, a później nad nimi pracuje. Dotyczy on także samorealizacji oraz spełniania marzeń czy też osiągania celów. Może odnosić się do bardzo różnych obszarów, nie tylko związanych z życiem osobistym, ale także zawodowym. Pracownik może dokonywać samorozwoju zarówno w przypadku swojej osobowości, swojej pasji, jak i kompetencji zawodowych.

Samorozwój to także praca nad kompetencjami miękkimi. Czym one są? To takie umiejętności, które nie koniecznie są związane z obowiązkami zawodowymi. Pozwalają jednak na lepsze odnajdywanie się w pracy, świetną organizację oraz radzenie sobie z presją. Kompetencje miękkie to także kreatywność, umiejętność realizowania celów, innowacyjność, dobra komunikacja, obowiązkowość, samodzielność czy odpowiedzialność. Pracownik, który skupia się na poszerzaniu i doskonaleniu takich kompetencji, może odkryć swoje atuty, które pozwolą mu na znalezienie lepszej (pod wieloma aspektami, nie tylko finansowymi) pracy.

Najważniejsze wnioski odnośnie pracy marzeń

Praca marzeń pozwala na zarabianie na własnej pasji. Dzięki niej pracownik może cieszyć się swoimi obowiązkami zawodowymi. Pracownik, który lubi swoje obowiązki i powierzone mu zadania, będzie wykonywał je szybciej, lepiej i efektywniej. Będzie także przychodził do pracy z pozytywnym nastawieniem, co przełoży się na satysfakcję z życia zawodowego. Jednakże musi także pilnować, by zachowywać równowagę między pracą a życiem osobistym. Praca, która jest źródłem przyjemności może pochłaniać tak bardzo, że pracownik zaniedba swoich bliskich lub zapomni o odpoczynku. Zachowanie równowagi pozwala na uniknięcie wypalenia i przemęczenia.

Video

Podsumowanie:
  • Zarabianie na swoim hobby jest możliwe w wielu dziedzinach, takich jak ogrodnictwo, cukiernictwo, malarstwo, rękodzieło czy nagrywanie filmów.
  • Ważne jest zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, co można osiągnąć poprzez coworking lub oddzielenie czasu na obowiązki zawodowe i hobby.
  • Praca może być przyjemna, jeśli daje nam satysfakcję i możliwość rozwoju osobistego i zawodowego.
  • Samorozwój to proces, w którym pracownik zwiększa swoje kompetencje, zarówno te związane z osobowością, jak i zawodowe, w tym kompetencje miękkie, takie jak kreatywność i odpowiedzialność.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie hobby jest dochodowe?

Różne pasje mogą przynosić satysfakcjonujące dochody, np. montaż wideo, nagrywanie filmów na YouTube, makijaż, cukiernictwo, pieczenie, ogrodnictwo, rękodzieło czy nawet jazda samochodem. Tak naprawdę w XXI wieku możemy zarabiać na praktycznie każdym hobby.

Co to jest work-life balace?

Work-life balance to równowaga między życiem zawodowym i prywatnym. Taki zdrowy balans pozwala na cieszenie się każdym obszarem życia, uniknięcie wypalenia zawodowego oraz przemęczenia. Work-life balance pozwala także skupić się na pracy, gdy tego trzeba i rozdzielić ją od życia prywatnego w wolnym czasie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

5 komentarzy

Zuzia

Zuzia

Work-life balance to bardzo ważna kwestia. Ja osobiście wolę oddzielać pracę od swojego życia prywatnego, żeby mieć czas na rodzinę i własne zainteresowania. Jednak rozumiem, że dla niektórych pracy może być pasją, a granica między życiem zawodowym i prywatnym jest niewyraźna.
Pamela

Pamela

Dziękuję za artykuł, bardzo inspirujący. Moje hobby to szycie i może w końcu uda mi się znaleźć pracę, która byłaby związana z tym zajęciem. Chętnie wykorzystałabym swoją pasję do zarabiania pieniędzy.
Julie

Julie

Jako pracodawca zwracam uwagę na umiejętności miękkie kandydatów. Bardzo ważne są dla mnie odpowiedzialność, obowiązkowość i dobra komunikacja. Uważam, że to właśnie te cechy pozwalają na efektywną pracę w zespole.
Kumaty

Kumaty

W pełni zgadzam się z treścią artykułu. Moja praca, która była kiedyś tylko obowiązkiem, stała się moją pasją i dzięki temu czuję się spełniony. Samorozwój i ulepszanie swoich umiejętności jest kluczowym elementem.
Irek

Irek

Bardzo ciekawy artykuł. Zastanawiam się, czy moje hobby może się przekształcić w pracę, która przyniosłaby mi radość i dochód. Na pewno spróbuję aplikować na stanowiska związane z moją pasją.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.