Zawody i ich potencjał

Pentester - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

16 listopada 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

5 komentarzy
Pentester - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
O hakerach mówi się wiele złego. Uchodzą oni za cyberprzestępców, ale z wyższej półki. Potrafią wyrządzić poważne szkody - zarówno wizerunkowe, jak i materialne. Dlatego coraz więcej przedsiębiorców chce mieć w swoich szeregach specjalistę do spraw bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. W związku z tymi potrzebami coraz większą popularnością cieszy się zawód o nazwie pentester. Co kryje się pod tym tajemniczym określeniem?

 

Pentester - na czym polega praca?

Cyberprzestępcy są zmorą naszych czasów. Obecnie bowiem najczęściej łupem padają dane osobowe, a nie dobra materialne. Dlatego coraz więcej firm poszukuje specjalistów, którzy zadbają o ich systemy internetowe. Zrobią to w dość oryginalny sposób. Praca pentestera polega na włamywaniu się do systemów pracodawcy w poszukiwaniu luk, które mogą wykorzystać prawdziwi hakerzy. Pentester jest też nazywany etycznym hakerem. Opracowuje również tzw. złośliwe oprogramowanie, aby w ten sposób przygotować się na ewentualny ruch prawdziwych cyberprzestępców. Praca ta wiąże się z wieloma godzinami spędzonymi przed ekranem komputera. Często czas pracy może być nienormowany, szczególnie gdy trzeba będzie szybko zareagować na ruch cyberprzestępców. 

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako pentester: 

  • doskonała organizacja własnej pracy, nastawienie na ciągłe uczenie się i poszerzanie wiedzy; 
  • znajomość języków programowania oraz technicznych aspektów systemów informatycznych; 
  • znajomość języka obcego; 
  • umiejętność pracy w zespole; 
  • umiejętność formułowania myśli w sposób zrozumiały dla laika.

Jak zostać pentesterem?

Do pracy w tym zawodzie najlepiej przygotują cię studia z zakresu informatyki oraz programowania. Pozwalają one poznać podstawy działania systemów informatycznych oraz kodów programowania. Niemniej nie jest to warunek konieczny. Równie dobre będą studia o profilu technicznym wraz z dodatkowymi kursami z zakresu programowania. Ważne jest także jak najszybsze rozpoczęcie zdobywania wiedzy praktycznej. W tak dynamicznej branży doświadczenie jest często cenniejsze od formalnego wykształcenia.  

Co jednak kluczowe, w tym zawodzie nie możesz poprzestać na samych studiach. Tu konieczne jest nastawienie się na ciągłą naukę, ponieważ jest to dziedzina, która rozwija się z dnia na dzień. Przydatne będą wszelkie konferencje tematyczne, prelekcje czy webinary. Dobrym źródłem wiedzy będą też serwisy informacyjne oraz branżowe - szczególnie, jeżeli chodzi o nowe metody cyberataków. Na tej podstawie pentester może opracować testowy program do walki z wybraną formą ataków.

Zakres obowiązków na stanowisku pentestera: 

  • sprawdzanie i kontrola zabezpieczeń stron internetowych;
  • poszukiwanie luk systemowych, które mogą wykorzystać prawdziwi hakerzy; 
  • sporządzanie raportów z kontroli oraz rekomendacji dla pracodawcy/klienta; 
  • prezentowanie wyników swojej pracy, np. podczas zebrań zarządu; 
  • bieżące monitorowanie informacji z zakresu cyberprzestępczości; 
  • tworzenie złośliwego oprogramowania w celach testowych. 
Szukasz pracy?
Dodana

Spawacz MAG 135/136

actuell Personal GmbH

  • Niemcy
Dodana

Zatowarowanie sklepu na weekend! Lusówko

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 35 zł netto / h
  • Lusowo
Dodana
Aplikuj bez CV
Dodana

Montażysta stolarki pcv i aluminium

ALBUD SPÓŁKA JAWNA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Powyższe obowiązki mają charakter podstawowy. Zakres ten może być modyfikowany w drodze umowy z pracodawcą bądź konkretnym klientem. 

Cechy dobrego pentestera

Obok wymienionych wyżej kompetencji, Pentester powinien być osobą cierpliwą, dociekliwą oraz mieć analityczne podejście do problemów. W tym zawodzie są one wyzwaniami, dlatego Pentester nie powinien zrażać się większym bądź mniejszym niepowodzeniem. Często do rozwiązania problemu trzeba dotrzeć metodą prób i błędów. Dodatkowo Pentester powinien być komunikatywny. Wejście w przysłowiowe buty klienta/pracodawcy jest kluczowe, aby ten ostatni zrozumiał dokładnie, o co chodzi Pentesterowi. Tylko dzięki prawidłowej komunikacji będzie możliwe wdrożenie zaproponowanych przez Pentestera rozwiązań w 100%. Nieporozumienia mogą doprowadzić do błędów, które w konsekwencji odbiją się na jakości wdrożonych rozwiązań. Z tego względu Pentester musi umieć opisać kwestie techniczne w sposób zrozumiały dla laików. To szczególnie ważne, gdy proponowane rozwiązania niosą ze sobą spore koszty wdrożenia. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku Pentestera? 

  • dobry wzrok lub odpowiednio dobrana metoda korekcyjna; 
  • zdrowy kręgosłup - praca wiąże się ze spędzenie wielu godzin przed ekranem monitora; 
  • odporność na stres - często praca odbywa się pod presją czasu, aby ubiec cyberprzestępców. 

Jest to praca biurowa, która wymaga spędzenia wielu godzin przed komputerem. Dlatego ważne jest zachowanie balansu, szczególnie poprzez regularną aktywność fizyczną. Najlepszą opcją będzie pilates, rozciąganie lub pływanie. Pozwoli się odprężyć oraz rozluźnić spięte mięśnie. 

Ile zarabia pentester? 

W poniższej tabeli przedstawiamy, jak kształtują się zarobki na stanowisku pentestera. 

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

8 000 zł/msc

5 784 zł/msc

ŚREDNIE

13 500 zł/msc

9 533 zł/msc

WYSOKIE

19 500 zł/msc

13 623 zł/msc

Czy do pracy na stanowisku pentestera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Zamieszczona tabela obrazuje, jak krok po kroku wygląda ścieżka edukacyjna dla pentestera. 

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

Przydatne są studia informatyczne lub kierunki o tematyce cyberbezpieczeństwa, chociażby podyplomowe

Kurs również jest dobrym pomysłem, aby zdobyć wystarczającą wiedzę na temat cybezpezpieczeństwa

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie pentestera? 

Z uwagi na charakter wykonywanej pracy pentester ma bardzo szeroki wybór, jeżeli chodzi o miejsce zatrudnienia. Tak naprawdę może bowiem pracować dla każdej działającej na rynku firmy, bez względu na branżę. Praca pentestera polega na testowaniu systemów informatycznych, dlatego właśnie branża nie ma większego znaczenia. 

Pentester może wybrać także inną ścieżkę - samozatrudnienia. Jedynym ograniczeniem może być tu zakaz działania na rzecz konkurencji, jaki w umowie umieści klient pentestera. Niemniej z takim ograniczeniem wiąże się dodatkowe wynagrodzenie, które również powinno zostać uwzględnione w umowie.

Czy zawód pentestera jest przyszłościowy? 

Zdecydowanie zawód pentestera należy do grupy zawodów przyszłościowych. Coraz więcej branż przenosi się do sieci, która staje się epicentrum ich działania. Z tego względu ochrona systemów oraz w szczególności danych klientów i tajemnic przedsiębiorstw jest szczególnie ważna. Bardzo często utrata strony internetowej oznacza poważne problemy dla przedsiębiorcy, a niekiedy całkowity paraliż działalności. Dlatego pentester już stał się jednym z niezbędnych ogniw w łańcuchu każdego dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy pentesterem może być tylko absolwent informatyki?

Nie jest to warunek konieczny, ale z pewnością ułatwi ci start w tym zawodzie. Dzięki takim studiom opanujesz podstawy niezbędne do efektywnej pracy. W przeciwnym wypadku te luki trzeba uzupełnić w drodze samokształcenia. 

Czy pentester może być freelancerem?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawód ten wykonywać w tej formie. Wówczas możesz świadczyć swoje usługi wielu podmiotom jednocześnie. Musisz jednak liczyć się z ryzykiem zakazu konkurencji, którego klient może od ciebie wymagać.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Jacob

Jacob

Zawsze interesowałem się informatyką i teraz zastanawiam się, czy nie przygotować się do pracy jako pentester. Ta tabela z zarobkami naprawdę mnie zmotywowała do działania. Wygląda na to, że to wartościowy zawód, który może zaoferować wiele możliwości.
rodzicG

rodzicG

Miło mi słyszeć, że coraz więcej firm docenia pentesterów i daje im szanse na rozwój. Ta praca wymaga ciągłego uczenia się, ponieważ musimy nadążyć za szybko zmieniającym się światem technologicznym. Cieszy mnie, że tabela pokazuje, że nasza ciężka praca jest dobrze wynagradzana.
Jaga

Jaga

Ta tabela z wynagrodzeniami sprawia, że zaczynam zastanawiać się, czy warto przenieść się na stanowisko pentestera. Jest to bardzo interesujący zawód. Warto jednak zacząć od zdobycia wiedzy i doświadczenia zanim można otrzymać takie wynagrodzenie.
Gosia

Gosia

Tak, pentesterzy są bardzo potrzebni w dzisiejszych czasach. W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami wielu przypadków naruszania prywatności, dlatego musimy zadbać o to, żeby nasze systemy były bezpieczne. Cieszę się, że tabela z zarobkami pokazuje, że pentesterzy otrzymują sprawiedliwe wynagrodzenie za swoją pracę.
Dominik

Dominik

Wow, ta praca wydaje się bardzo emocjonująca! Myślę, że moje zainteresowania informatyczne i doskonałe umiejętności programowania przydadzą mi się w tym zawodzie. Muszę zacząć zbierać doświadczenie, aby zacząć pracować jako pentester.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.