Zawody i ich potencjał

Piercer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

22 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

5 komentarzy
Piercer - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Piercer to osoba, która zajmuje się ozdabianiem różnych części ciała kolczykami. Aby zostać profesjonalnym piercerem, należy spełnić konkretne wymagania. Praca ta wymaga odpowiedzialności, precyzji oraz umiejętności praktycznych. Zarobki piercerów różnią się w zależności od miasta, w którym wykonują usługi. Zastanawiasz się, czy piercing to odpowiednie zajęcie dla ciebie?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wygląda praca piercera,
  • jakich zarobków możesz spodziewać się jako piercer,
  • w jakich warunkach pracuje piercer,
  • kto najlepiej nadaje się do wykonywania piercingu,
  • jakie wykształcenie jest potrzebne, by zostać piercerem,
  • jakie są możliwości zatrudnienia w piercingu,
  • czy piercing to przyszłościowy zawód.

Piercer - na czym polega praca?

Praca piercera polega na wykonywaniu przekłuć w różnych strefach ciała, a następnie ozdabianiu ich kolczykami. Do piercera udają się osoby, które chcą przekłuć płatki uszu, pępek, wargi, język, łuk brwiowy, nos, dekolt oraz inne miejsca. Piercing to jedna z form modyfikacji ciała.

Zakres obowiązków na stanowisku piercera:

  • pomoc w doborze miejsca przekłucia i rodzaju ozdoby;
  • dezynfekcja ciała i narzędzi;
  • obsługa urządzeń do piercingu i sterylizacji narzędzi;
  • informowanie o zaleceniach po wykonaniu zabiegu;
  • umawianie spotkań z klientami;
  • dbanie o porządek i higienę w miejscu pracy;
  • dokumentacja fotograficzna wykonywanych usług.

W niektórych profesjonalnych studiach piercingu oferowane są również usługi związane z rekonstrukcją tkanki po nieudanych przekłuciach, naderwaniu lub rozciągnięciu przekłutych fragmentów ciała. Doświadczony piercer może wykonywać także bardziej niestandardowe ozdoby ciała, w tym branding, skaryfikację i skewering.

Ile zarabia piercer? 

Zarobki na stanowisku piercera mogą różnić się w zależności od tego, w jakim mieście przeprowadzana jest usługa. W większych miastach Polski stawki za przekłucie określonej części ciała zaczynają się od 200-250 złotych. Piercer zatrudniony na etacie może zarobić średnio od 4 000 do 7 000 zł brutto. Często zdarza się, że osoba wykonująca piercing jest jednocześnie tatuażystą, co oczywiście zwiększa miesięczne zarobki. P

iercer, który chce pracować na własny rachunek, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Konieczne będzie odprowadzanie składek do ZUS-u oraz opłacanie podatków regulowanych prawem. W koszty należy wliczyć także wynajem lokalu, w którym przeprowadzane będą zabiegi. Piercer prowadzący swoją firmę może przyjmować nawet kilkadziesiąt osób dziennie, a adekwatnie do liczby klientów wzrastają jego zarobki. Poniżej znajdziesz tabelę, z której dowiesz się, ile zarabia piecer.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 4000zł / msc 3022zł / msc
ŚREDNIE 5500zł / msc 3980zł / msc
WYSOKIE 7000zł / msc 5025zł / msc

W jakich warunkach pracuje piercer?

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

Technolog oczyszczania ścieków

Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej

  • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista ds. industrializacji

SEWS-CABIND POLAND

  • Żywiec
Dodana

Serwisant/Konserwator- Złota rączka - Mszana Dolna

Pracownicy Budowlani Sp. z o.o.

  • Mszana Dolna
Dodana
Aplikuj bez CV

Piercer pracuje w studiu piercingu, które musi spełniać szereg wymogów sanitarnych. W lokalu należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczą one między innymi sposobu mycia, dezynfekcji i sterylizacji sprzętów używanych w studiu, postępowania po zranieniu lub kontakcie z krwią oraz właściwego usuwania odpadów medycznych. Podczas wykonywania piercingu dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek, co zobowiązuje piercera do wdrożenia procedur chroniących przed chorobami zakaźnymi. Zapis taki można znaleźć w art. 16 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przed podjęciem pracy jako piercer trzeba uzyskać zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego typu usług. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku piercera? Należą do nich:

  • sprawny wzrok,
  • zręczne ręce i palce,
  • dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku piercera?

Piercerem teoretycznie może zostać każdy, kto przeszedł odpowiednie szkolenie. W rzeczywistości jednak jest to zawód bardzo wymagający i nie wszyscy się do niego nadają. Profesjonalny piercer powinien być na bieżąco z trendami w zakresie ozdabiania ciała. Na tym stanowisku najlepiej sprawdzają się osoby, które potrafią nawiązać dobry kontakt z klientem. Ci, którzy decydują się na piercing po raz pierwszy, często obawiają się bólu czy ewentualnych powikłań. W związku z tym piercer musi być w stanie wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie pytania klienta i poinformować go o tym, jak postępować po zabiegu. Nie może pozwalać, by stres klientów mu się udzielał i negatywnie wpływał na jego pracę. To jednak nie wszystkie kwalifikacje, które powinien posiadać. 

 

 

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako piercer: 

  • precyzja,
  • odpowiedzialność,
  • łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
  • kreatywność,
  • umiejętność pracy w stresie,
  • dbałość o szczegóły,
  • asertywność.

Czy do pracy na stanowisku piercera potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Wykonywanie zawodu piercera wymaga odbycia odpowiednich kursów obejmujących zajęcia teoretyczne i praktyczne. W trakcie szkolenia przyszły piercer pozna różne techniki przekłuwania oraz dowie się, w jaki sposób chronić zdrowie oraz bezpieczeństwo własne i klientów. Osoba, która chce zawodowo zająć się kolczykowaniem, nie musi ukończyć określonego kierunku na studiach. Powinna jednak być dobrze zaznajomiona z ludzką anatomią. Nieumiejętnie wykonane nakłucie może uszkodzić nerw, co prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych. Chociaż nie istnieje wymóg prawny, w związku z którym piercer byłby zobowiązany do posiadania certyfikatu potwierdzającego kwalifikacje, z pewnością warto go zdobyć. Więcej informacji o szkoleniach dla piercerów znajdziesz w poniższej tabeli.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE  -   - 
PRZYDATNE - Kurs Piercerski

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie piercera? 

Zainteresowanie kolczykami w różnych częściach ciała stale rośnie, dlatego dobrzy piercerzy nie narzekają na brak klientów. Łatwiej znaleźć zatrudnienie na tym stanowisku w dużych miastach. Początkujący piercer może spróbować ubiegać się o pracę w studiu tatuażu, które oferuje też usługi z zakresu piercingu. Przyglądając się pracy doświadczonych piercerów i tatuażystów, poszerzy swoją wiedzę i zdobędzie dodatkowe umiejętności. Osoba zajmująca się kolczykowaniem może zostać zatrudniona na etacie lub mieć nienormowany czas pracy. Elastyczne godziny i brak górnej granicy zarobków to jedne z największych plusów zawodu piercera.

Czy zawód piercera jest przyszłościowy? 

Piercing to nieustannie rozwijająca się branża. Można spodziewać się, że w kolejnych latach moda na kolczykowanie będzie coraz większa. Do popularności piercingu przyczyniają się celebryci i influencerzy, którzy przekłuwają różne części ciała, jednocześnie kreując określone trendy. Wielu piercerów zatrudnionych w studiach tatuażu ma okazję z bliska przyglądać się pracy tatuażystów. Jeśli posiadają zmysł artystyczny i zdolności plastyczne, z czasem mogą zdecydować się na poszerzenie swoich kwalifikacji i rozwój kariery o kolejną dziedzinę. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca piercera?

Piercer zajmuje się przekłuwaniem różnych części ciała i ozdabianiem ich kolczykami. Do codziennych obowiązków na tym stanowisku należy między innymi doradztwo w zakresie piercingu, obsługa i dezynfekcja narzędzi do przekłuwania, a także fotografowanie efektów po wykonanych zabiegach.

Kto może zostać piercerem?

Aby zdobyć pracę w zawodzie piercera, należy posiadać sprawny wzrok i zręczne dłonie. Wymagana jest duża precyzja i odpowiedzialność. Przydatne okazują się również umiejętności interpersonalne z uwagi na codzienny kontakt z klientem.

Jakie kwalifikacje są potrzebne, aby znaleźć pracę jako piercer?

Każdy piercer powinien odbyć kurs obejmujący zajęcia teoretyczne i praktyczne, które przygotują go do pracy w zawodzie. Duże znaczenie ma znajomość ludzkiej anatomii oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto postarać się o certyfikat potwierdzający zdobycie kwalifikacji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

nie dam się

nie dam się

Oczywiście, że praca jako piercer to nie jest źródło stałych dochodów. Ale pracując w studiu tatuażu i piercingu można połączyć te dwie dziedziny i zwiększyć swoje zarobki. Ja osobiście uwielbiam swoją pracę i nie zamieniłabym jej na żadną inną.
Marlena

Marlena

Jako właściciel studia piercingu muszę zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Inwestujemy w najlepszy sprzęt medyczny i przestrzegamy wszystkich wymogów sanitarnych. Zadowolenie klientów i ich zaufanie są dla nas najważniejsze.
Malwina

Malwina

Jestem zainteresowana pracą jako piercer, ale trochę się boję, że nie dam sobie rady z przekłuciami w różnych miejscach ciała. Czy ktoś może podzielić się swoimi doświadczeniami i podpowiedzieć, jakie umiejętności są szczególnie przydatne w tym zawodzie?
Anecia ☺

Anecia ☺

Nigdy nie myślałam o pracy jako piercer, ale po przeczytaniu artykułu wydaje mi się to ciekawą opcją. Szkoda tylko, że trzeba przejść szkolenie. Czy wie ktoś, gdzie takie kursy można znaleźć w mojej okolicy?
Adam

Adam

Jako pracownik studia piercingu muszę powiedzieć, że to praca wymagająca, ale bardzo satysfakcjonująca. Kontakt z klientami i możliwość tworzenia oryginalnych ozdób ciała to coś, co lubię bardzo. Zarobki też są zadowalające.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.