Szkolenia i rozwój

Praca w korporacji a w startupie - jakie są różnice?

28 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Praca w korporacji a w startupie - jakie są różnice?
Poszukując pracy, często można trafić na oferty firm, które określają się jako startupy. Tego typu przedsiębiorstwa często mylone są z korporacjami, jednak warto mieć świadomość, że warunki zatrudnienia oraz wynagradzania są w nich diametralnie różnie. Praca w korporacji a startup - na czym polegają zasadnicze różnice?

 

Czym jest startup?

Startup to tak naprawdę pojęcie biznesowe, a nie prawne, które spopularyzowane zostało dopiero kilka lat temu. Należy przez nie rozumieć firmy, które:

  • chcą w krótkim czasie osiągnąć sukces finansowy,
  • poszukują nowych rynków dla swoich produktów,
  • wprowadzają innowacyjne rozwiązania,
  • bazują na nowoczesnych technologiach,
  • nie są wyposażone w wysoki kapitał.

Startupem możemy więc określić niedawno założoną firmę, której celem jest popularyzacja konkretnego produktu bądź nowoczesnego rozwiązania. Praktyka gospodarcza pokazuje, że najwięcej startupów działa w branży IT oraz technologicznej. Firmy te nie zatrudniają wielu pracowników - nie mogą sobie na to pozwolić chociażby z przyczyn finansowych. Ich kapitał jest bowiem mocno ograniczony, a często wręcz bazują na finansowaniu obcym. Statystyki wskazują na to, że około 90% startupów upada w ciągu pierwszych dwóch lat od momentu założenia firmy, jednak niektóre przekształcają się w duże, światowe korporacje. Praca w startupie przeznaczona jest zarówno dla osób rozpoczynających karierę, jak i dla profesjonalistów. Czasami przyjmuje formę części etatu bądź jedynie dorywczej współpracy, co jest korzystnym rozwiązaniem na przykład dla studentów czy młodych matek.

Jak wygląda praca w korporacji?

Praca w korporacji kojarzy się głównie z nadgodzinami i ciągłym dopływem nowych obowiązków. Niemniej jednak takie postrzeganie tychże firm nie jest do końca prawidłowe. Przede wszystkim w korporacjach każdy pracownik zajmuje konkretne stanowisko i ma wyznaczone konkretne zadania. System wynagradzania oraz ewentualnych awansów jest w pełni dopracowany oraz określony w zakładowych regulaminach pracy. W korporacjach przeważają bardzo rozbudowane projekty, zatem dany pracownik przejmuje opiekę wyłącznie nad jego wycinkiem. Wprowadza się tam również ścisłą strukturę organizacyjną - są pracownicy, ich przełożeni (managerowie działów), a także osoby, które podejmują kluczowe dla przedsiębiorstwa decyzje. W korporacjach pracuje się w środowisku międzynarodowym, dlatego bardzo istotna jest tutaj znajomość języków obcych. Nierzadko jednym z obowiązków pracownika jest odbywanie podróży służbowych bądź szkoleń wyjazdowych. Korporacja daje duże możliwości w kontekście rozwoju zawodowego, jednak wymaga też zaangażowania ze strony pracownika w wykonywane obowiązki. Kandydatów na stanowiska często interesuje, ile zarabia się w korporacji. Na ogół zarobki, jak na konkretną branżę, nie należą do niskich. Wręcz przeciwnie - w korporacji, co do zasady, można zarobić więcej, niż w małych, rodzinnych firmach.

Szukasz pracy?

Obsługa klienta- lada mięsna Dobrzyniewo Duże

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Dobrzyniewo Duże
Dodana

Sekretarka / Sekretarz

Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o.

  • Żywiec
Dodana

Specjalista ds. sprzedaży

Dobre Okna i Drzwi

  • Cieszyn
Dodana

Obsługa klienta- lada mięsna Goworowo

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Goworowo
Dodana

Pracownik sklepu-kawiarni ->zlecenie->Pestka

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Na co jest kładziony nacisk w startupie?

Praca w polskim startupie zwykle nieco odbiega od modelu biznesowego przyjętego w krajach, w których tego rodzaju firmy zyskały ogromną popularność. Na ogół startupy korzystają z nowoczesnych technologii, zatem potencjalny pracownik musi znać się nie tylko na obsłudze sprzętu biurowego, lecz również konkretnych programów czy aplikacji. Bardzo ważna jest tutaj kreatywność, umiejętność dostosowania się do zmian oraz samoorganizacja pracy. Choć wiele zadań wykonywanych jest w zespołach, każdy otrzymuje konkretne wytyczne, musząc poradzić sobie z ewentualnymi problemami, jakie napotka po drodze. Warto mieć na uwadze, że w startupach pracownicy mają wyznaczone role i stanowiska, lecz często zajmują się również innymi, pobocznymi kwestiami. Praca w tego rodzaju strukturze wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz koniecznością dostosowania się do zmiennych warunków rynkowych. Trudno tutaj mówić o większej stabilności czy pewności co do osiąganych wyników. 

Jakie są różnice pomiędzy korporacją a startupem?

Praca w startupie a praca w korporacji - choć wydają się podobne - to w rzeczywistości dwa różne światy. Teoretycznie łączy je dostęp do nowoczesnych technologii, możliwość rozwoju zawodowego czy udział w innowacyjnych projektach, lecz w sporą różnicę widać już w kontekście organizacji pracy. W korporacji zajmujemy konkretne stanowisko i mamy dokładnie przydzielone obowiązki, tymczasem w startupie, zwłaszcza tam, gdzie brakuje rąk do pracy, będziemy musieli liczyć się z wielozadaniowością. Kolejną różnicą są zarobki w startupie, które nie należą do najwyższych. System wynagradzania też nie jest do końca jasny, gdyż ewentualne premie najczęściej zależą od osiągniętych wyników. Tymczasem zarobki w pracy w korporacji są stosunkowo wysokie, a dodatkowo zatrudnieni korzystają z różnego rodzaju benefitów. Warto zwrócić też uwagę na stabilność zatrudnienia. W korporacji większość osób otrzymuje umowę na czas nieokreślony, podczas gdy startup to tak naprawdę przejściowa struktura, która nie daje większego poczucia stabilności. Niemniej jednak jego zaletą jest luźna atmosfera, brak ścisłego dress codu czy konkretnych norm, jakich trzeba przestrzegać w miejscu pracy, a które często nie mają wpływu na osiągane wyniki.

Co lepiej wybrać, kierując się własnym rozwojem?

Praca w korporacji a w startup to poważny dylemat, zwłaszcza jeśli mamy do wyboru dwie bardzo podobne oferty. Odsuwając na bok kwestie płacowe czy związane z bezpieczeństwem zatrudnienia, można powiedzieć, że praca w startupie jest bardziej rozwojowa i stwarza większe możliwości zrobienia kariery. Pracując w tego rodzaju organizacji, można się wiele nauczyć, i to w dodatku z praktyki, a nie wyłącznie z książek czy szkoleń. Jednocześnie stajemy się współtwórcami innowacyjnych rozwiązań czy produktów, jeśli te zyskają aprobatę na rynku. Oczywiście, praca w startupie wiąże się ze sporym ryzykiem, między innymi w kontekście rozwiązania firmy i utraty zatrudnienia. Niemniej jednak zdobyte doświadczenie pozwala lepiej odnaleźć się na rynku pracy, gdyż jest doceniane przez potencjalnych pracodawców. Warto mądrze wybierać startup, w którym będziemy pracować, kierując się nie tylko warunkami zatrudnienia, lecz przede wszystkim projektami, które będziemy realizować. Pozwala to realnie ocenić szansę na powodzenie startupu i przekształcenie go w sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda praca w korporacji, a jak w startupie?

W korporacji najczęściej mamy z góry przydzielone zadania. Zajmujemy też konkretne stanowisko. Tymczasem zakres obowiązków w startupie jest bardziej elastyczny; często pracownicy muszą wręcz nastawić się na wielozadaniowość - oczywiście w zakresie posiadanych kompetencji.

Czym charakteryzuje się startup?

Startup to tak naprawdę przejściowa struktura, której celem jest wprowadzenie na rynek innowacyjnych produktów lub rozwiązań. Firmy te nie dysponują dużym kapitałem. Ponoszą również spore ryzyko - większość startupów zamyka się w ciągu 24 miesięcy od momentu rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Kasia

Kasia

Praca w korporacji może być bardzo wymagająca, ale daje wiele szans na rozwój. Wyróżnia ją stabilność zatrudnienia i wysokie zarobki. Niemniej jednak, dla kreatywnych i ambitnych osób startup może być idealnym wyborem ze względu na możliwość pracy nad innowacyjnymi projektami.
Kulasa

Kulasa

Nie zastanawiałem się dotąd nad pracą w startupie, ale teraz jestem zainteresowany. Ciekawi mnie praca z nowoczesnymi technologiami i możliwość uczestniczenia w projektach innowacyjnych.
doktor

doktor

Zastanawiałem się nad pracą w korporacji, ale teraz wiem, że startup jest lepszym wyborem dla mnie. Częściowy etat na pewno zwiększy moje szanse na znalezienie pracy, a zyskanie doświadczenia w takiej firmie to bezcenna wartość.
Dagmara

Dagmara

Praca w startupie wydaje się być bardzo kreatywna i interesująca. Nie muszę zostać zmuszony do przestrzegania sztywnych norm, co pozwala mi na swobodniejsze wykonywanie powierzonych mi zadań.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.