Motywowanie pracowników

Chillout room, czyli wyższy poziom odpoczynku podczas pracy

28 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

0 komentarzy
Chillout room, czyli wyższy poziom odpoczynku podczas pracy
Po okresie pandemii i długotrwałej izolacji wiele osób chętnie wróciło do biur. Typowym miejscem spotkań pracowników jest stołówka lub tzw. pokój socjalny. Zazwyczaj jest to jednak niewielkie pomieszczenie, które na dłuższą metę nie nadaje się do tego typu aktywności. Właśnie dlatego warto stworzyć dedykowaną relaksowi i integracji pracowniczej przestrzeń, czyli tzw. chillout room. Polski odpowiednik tej nazwy to pokój relaksu.

 

Czym jest chillout room?

Chillout room to modne w ostatnim czasie słowo. Kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem. I jest to skojarzenie jak najbardziej trafne. Tyle tylko, że sposób wypoczynku musi być zgodny z przepisami Kodeksu pracy oraz regulacjami BHP. Oznacza to m.in. bezwzględny zakaz spożywania alkoholu i korzystania z innych substancji zabronionych. Pracownik nie może również spędzić całego dnia tylko i wyłącznie w chillout roomie. Jest to zatem miejsce, które służy regeneracji sił pracownika, aby mógł produktywnie wykonywać swoje zadania. Nie od dziś wiadomo, że w pewnym momencie dnia praktycznie każdego dopada swego rodzaju kryzys mocy do działania. Często ma to miejsce w trakcie pracy. Szybka regeneracja, np. poprzez możliwość choćby 20 minutowej drzemki czy medytacji, to dla wielu osób wręcz zbawienie. 20 minut relaksu może sprawić, że pracownik dokończy zadania, które z uwagi na zmęczenie przełożyłby na kolejny dzień. Prokrastynacja to zmora dzisiejszych czasów. Jej głównym powodem jest właśnie przeciążenie organizmu nadmiarem bodźców i kumulujący się w związku z tym stres. 

W jakich firmach sprawdzi się chill room?

Chill out room sprawdzi się w zasadzie w każdej firmie. Dlaczego? Ponieważ każdy pracownik potrzebuje, a wręcz ma obowiązek, zrobienia sobie przerwy w trakcie pracy. Zatem chillout room można urządzić w każdym biurowcu, a nawet dziale obsługi, o ile pozwalają na to warunki lokalowe. Design chillout roomu można ograniczyć do najpotrzebniejszych przedmiotów takich jak po prostu wygodny fotel czy kanapa oraz stolik. Tyle wystarczy, aby pracownik mógł np. w spokoju posłuchać muzyki czy pomedytować z użyciem własnego telefonu i słuchawek.

A gdzie nie sprawdzi się tego typu pomieszczenie? Przede wszystkim tam, gdzie pracownicy wykonują swoje obowiązki w dużym rozproszeniu. Będą to zatem wszelkiego rodzaju firmy budowlane czy transportowe. Wyjątkiem są tu sytuacje, gdy kierowcy o określonej porze przyjeżdżają do bazy, np. do zajezdni. Dotyczy to zatem w głównej mierze pracowników komunikacji miejskiej. Wówczas jak najbardziej mają oni szansę na skorzystanie z chillout roomu w pracy.

Szukasz pracy?

Konserwacja Pojazdów

SW Mateusz Dietrych

  • Bielsko-Biała
Dodana

Samodzielna Księgowa / Księgowy

SOLID PARTNER KSIĘGOWOŚĆ sp. z o.o.

  • Zabrze
Dodana

Specjalista ds. sprzedaży

Dobre Okna i Drzwi

  • Cieszyn
Dodana

Obsługa klienta- lada mięsna Dobrzyniewo Duże

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Dobrzyniewo Duże
Dodana

Sekretarka / Sekretarz

Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o.

  • Żywiec
Dodana

Jakie wyposażenie jest obowiązkowe w każdym chill roomie?

Trudno jednym zdaniem odpowiedzieć na pytanie, jakie wyposażenie jest obowiązkowe w każdym chill roomie. Wszystko zależy bowiem od pracowników oraz kultury danej korporacji. Niemniej można wskazać grupę uniwersalnych produktów, które powinny sprawdzić się w niemal każdym chill out roomie. Będą to przede wszystkim: 

  • wygodne fotele lub kanapy - w tym także fotele do masażu oraz huśtawki;  
  • projektor lub rzutnik - pracownicy mogą obejrzeć telewizję lub mieć dostęp do konkretnej platformy streamingowej; 
  • stoliki, ławy; 
  • maty do ćwiczeń, drabinki do rozciągania, rollery do masażu mięśni, poduszki do ćwiczeń, o ile jest wystarczająca ilość miejsca; 
  • urządzenia audio wraz z głośnikami; 
  • rośliny - oczywiście żywe, a nie sztuczne; każda ilość zieleni jest pożądana w miejskiej dżungli. 

Opcja alternatywna to zestawy dla graczy jak fotele, konsole i laptopy do grania. Gdzie sprawdzi się takie wyposażenie? Szczególnie tam, gdzie wymagane jest kreatywne myślenie oraz w firmach zajmujących się tworzeniem gier komputerowych. 

Jeżeli możliwości lokalowe na to pozwalają, chillout room w firmie może mieć dwie odsłony. Pierwsza z nich to wewnętrzny pokój, który może mieć formę ogrodu zimowego. W takim przypadku doskonałym elementem wiodącym designu chillout roomu będzie żywa ściana, np. z mchu. 

Jak urządzić chillout room zewnętrzny, doskonały na letnią porę? Do tego będzie potrzeby taras lub zamknięty dziedziniec. Wtedy nie może zabraknąć leżaków oraz parasoli, a także wygodnych mebli ogrodowych. Taki chill out room może być też rozbudowaniem pomieszczenia wewnątrz budynku biurowego. 

Jak zaplanować chill room w firmie?

Najlepszą opcją jest zapytanie pracowników, czego oczekują od pomieszczenia typu chillout room w pracy. Oczywiście może zdarzyć się, że pracownicy kompletnie nie będę mieli pojęcia o tym temacie. Wówczas warto pokrótce przedstawić im założenia, jakie stoją za utworzeniem takiej przestrzeni. Mogę to być krótkie artykuły lub filmiki, np. na Youtube. Warto też przygotować ankietę z pytaniami do wyboru oraz otwartymi. Wnikliwa analiza oczekiwań pracowników pozwoli przygotować skrojony na miarę chillout room. To także pewność, że pracownicy faktycznie będą z z tego pomieszczenia korzystać. 

Z drugiej strony można zdać się całkowicie na zewnętrzną firmę architektoniczną. Taka opcja dotyczy raczej biur, które dopiero planują rozpoczęcie działalności i rekrutację pracowników. Jeżeli pracownicy już są, warto poznać ich zdanie. W końcu to oni będą użytkownikami chill out roomu w firmie. Pominięcie ich zdania może sprawić, że z pomieszczenia nikt nie będzie korzystał. A przecież nie o to chodzi. 

Jakie są plusy posiadania przez firmę chill roomu?

Chill out room w miejscu pracy to nie tylko podążanie za najnowszymi trendami, czyli kwestie wizerunkowe firmy. Te oczywiście są ważne, ponieważ przyciągają pracowników do danej organizacji. Niemniej sam chillout room w pracy ma zdecydowanie więcej zalet. Oto kilka z nich: 

  • pracownicy przychodzą do biura pozytywnie nastawieni (bo mogą np. skorzystać z fotelu do masażu za darmo); 
  • podnosi się poziom kreatywności pracowników - design chillout roomu może być źródłem inspiracji
  • wypoczęty i zrelaksowany pracownik będzie dużo bardziej produktywny
  • chillout room w pracy to doskonałe miejsce do zacieśniania więzi w zespole - nie każdy ma czas na spotkania integracyjne po godzinach
  • realna redukcja poziomu stresu u pracowników poprzez odpowiedni dobór wyposażenia chill out roomu. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy w chillout roomie można ustawić barek? 

Samo ustawienie barku w chillout roomie nie jest problemem. Może być nawet elementem designu chillout roomu. Problematyczna jest jedynie zawartość - w miejscu pracy nie wolno spożywać alkoholu, a zatem w grę wchodzą jedynie alkohole 0%, np. popularne w ostatnich latach piwa lub wina bezalkoholowe. 

Jak długo pracownik może przebywać w chillout roomie? 

Oczywiście nie ma takiej możliwości, aby pracownik spędził 8h w chillout roomie. Do tego pomieszczenia pracownicy mogą się udać w ramach przysługujących im przerw. Dlatego jest to kwestia indywidualna, regulowana przepisami BHP oraz harmonogramem pracy w danej firmie.  

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.