Zawody i ich potencjał

Folusznik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

29 grudnia 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Folusznik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Rynek pracy zmienia się bardzo szybko. Dzisiaj do czołowych zajęć, które cieszą się bardzo dużą popularnością należy m.in. influencer, programista czy grafik. Mało kto zdaje sobie sprawę kim był folusznik, gdzie znalazł zatrudnienie i co należało do jego głównych zadań. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.

Z artykułu dowiesz się m.in.

  • Na czym polega zawód folusznika?
  • Gdzie współcześnie folusznicy znajdą zatrudnienie? 
  • Ile wynoszą zarobki folusznika?

Folusznik - na czym polega praca?

Folusznik to rzemieślnik, który zajmował się obróbką różnych tkanin oraz wełnianych dzianin. W trakcie swojej pracy podejmował różnego rodzaju działania, które mają na celu spilśnienie materiału, a także zagęszczenie jego struktury, aby lepiej się sprawdził podczas produkcji tkanin płaszcz owych czy sukien. 

Folusznik w pierwszej kolejności moczył tkaninę, aby była delikatnie wilgotną i podawał ją zgniataniu w formie zwykłych pasm. W procesie tym wykorzystywane były specjalne rolki naprowadzające, a także rolki prowadzące. Dodatkowo rzemieślnik sięgał też po drewniane cylindry. 

Całe zgniatanie przebiega na długość i na szerokość. Można wyróżnić następujące rodzaje falowania:

  • alkaliczne - tkaniny zwilża się w roztworze sody oraz mydła, a jego odczyn waha się między 9-10, to foliowanie wykonywał się w zakładach, które w swoim wyposażeniu posiadały specjalne urządzenia do zgniatania.
  • kwaśne - w jego trakcie wykorzystuje się roztwór składający się z kwasu siarkowego, a także kwasów siarkowych, których odczyn waha się między 2-3. Zwykle takie falowania stosuje się podczas produkcji filcu. 
  • obojętne - w tym procesie stosuje się roztwory syntetyczne, które mają pH około 7. Wykorzystuje się je przede wszystkim w procesie pozyskiwania wełny o niskim czynnik spilśnienia, ma ono na celu jedynie poprawienie łączenia tkanin.
  • rozpuszczalnikowe - podczas obróbki tkanin stosuje się czterochlorek etylu, jest ona wykonywana w specjalnych maszynach bębnowych, głównie w przypadku wełnianych dzianin. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku folusznika?

  1. Rozpoznanie rodzaju materiału, 
  2. Dobranie odpowiedniego rodzaju folowania, 
  3. Namoczenie w odpowiednim roztworze i zgniatanie materiału. 
  4. Czyszczenie tkanin.

Ile zarabia Folusznik? 

Szukasz pracy?

Montażysta stolarki pcv i aluminium

ALBUD SPÓŁKA JAWNA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Praca dla malarza proszkowego w Niemczech

InJobs.pl sp. z o.o.

  • 2 346-2 450 € netto / mc
  • Niemcy
Dodana

Spawacz MAG 135/136

actuell Personal GmbH

  • Niemcy
Dodana
Dodana

Zatowarowanie sklepu na weekend! Przeźmierowo

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 35 zł netto / h
  • Przeźmierowo
Dodana
Aplikuj bez CV

Mimo, że folusznik zdecydowanie należy do zawodów zapomnianych i mało kto dzisiaj wie, czym trudnił się ten rzemieślnik to nadal można znaleźć wiele ogłoszeń o pracę polegającą na czyszczeniu oraz folowaniu różnych tkanin. Kiedyś folusznik był zatrudniani w foluszu, czyli specjalnym miejscu, w którym znajdywały się maszyny do obróbki materiałów. Można powiedzieć, że był to taki nieco wiejski warsztat przemysłowy, który specjalizował się w obrabianie tkanin, które wyróżniał się niską spoistością. Dzisiaj folusznik może znaleźć zatrudnienie w różnych pralniach i zakładach zajmujących się czyszczeniem i obróbką materiałów. Jego zarobki są bardzo różne, ale średnio wynoszą nieco ponad 2 tysiące złotych. 

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3010zł / msc 2364zł / msc
ŚREDNIE 3500zł / msc 2702zł / msc
WYSOKIE 4100zł / msc 3085zł / msc

 

Czy do pracy na stanowisku  folusznik potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Folusznik to zawód rzemieślniczy. Nie wymaga on wyższego wykształcenia i ukończenia żadnych studiów. Natomiast, aby dobrze wykonywa ten zawód, warto wcześniej przejść stosowane szkolenia, a także kursy. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - Przyuczenie do wykonywanego zawodu, najczęściej prowadzone w zakłądzie pracy
PRZYDATNE - -

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako folusznik?

  1. umiejętność pracy w grupie, 
  2. znajomość właściwości poszczególnych tkanin i materiałów, 
  3. umiejętność obsługi maszyn.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku folusznika?

  1. możliwość wykonywania pracy fizycznej, 
  2. brak uczuleń na środki chemiczne.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie folusznik?

Folusznik może znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach. Wakat na tym stanowisku jest przede wszystkim w różnych pralniach czy miejscach, w których materiały są poddawane obróbce różnego typu. Rzemieślnik będzie się tam zajmował folowaniem tkanin i dzianin, a także ich praniem, czyszczeniem i wypalaniem. 

Czy zawód folusznik jest przyszłościowy?

Folusznik to zawód, który ma bardzo długą i bogatą tradycję. Wzmianki na ten temat można nawet znaleźć w Piśmie Świętym. W średniowieczu działało bardzo dużo foluszy i znajdowały się one głównie blisko ośrodków zajmujących się produkowanie różnych wełnianych tkanin. Do działania foluszy potrzebna była także woda, dlatego mieściły się one blisko różnych cieków wodnych. 

W foluszach wiele osób znajdywało pracę. Wyposażenie takich zakładów pracy było dość ubogie. Przede wszystkim znajdowało się tam specjalne koryto, do którego wkładano wybraną tkaninę, a także młoty, które rytmicznie uderzały w tkaninę - były one unoszone przez wał posiadający kliny. Ważnym elementem każdego foluszu było też palenisko, w którym pracownicy mogli podgrzać wodę zmieszana że środkami nawilżającym materiały. 

W XIX w. bardzo dużo foluszy zostało zlikwidowanych. Natomiast w połowę XX wieku czynne zakłady można było policzyć na palcach. W dzisiejszych czasach działa kilka zabytkowych foluszy, które można zwiedzać i zapoznać się z tym jak kiedyś wyglądała praca foluszników. Jednak przedstawiciele tego zawodu mogą liczyć na zatrudnienie jedynie w zwykłych pralniach i innych miejscach zajmujących się obróbką materiałów. Zawód ten nie cieszy się zbyt duża popularnością i raczej nie można przypuszczać, żeby w przyszłości nastąpił jego znaczący rozkwit, szczególnie w perspektywie wręczania ludzi przez różne maszyny. 

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się folusznik?

Folusznik to rzemieślnik, który zajmuje się czyszczeniem tkanin, ich zagniataniem i przygotowywaniem do dalszej obróbki.

Jakie rodzaje folowania można wyróżnić?

a) alkaliczne - wiąże się ono z dodawanie sody oraz mydła do do wody służącej do namaczania tkanin, a sam proces folowania wiąże się z działaniem specjalnych urządzeń zgniatających, nnb) kwaśne - używa się roztworów kwasów siarkowych lub organicznych, dotyczy ono filców, nnc) obojętne - stosuje się syntetyczne roztwory, stosuje się je przy wełnie wyróżniające się rzadkim splotem, foliowanie ma na celu jego zacieśnienie, nnd) rozpuszczalników - w trakcie procesu wykorzystywany jest chterochlorek etylenu, wykonuje się go w specjalnych maszynach bębnowych. 

Czy zawód folusznika jest bardzo popularny?

Nie, można powiedzieć, że jest to jeden z zapomnianych zawodów. W dzisiejszych czasach bardzo mało osób się nim trudni. Nie można też znaleźć zbyt wiele miejsc zatrudnienia. 

Ile zarabia folusznik?

Folusznik może liczyć na zarobek sięgający mniej więcej najniższej pensji krajowej. Pracę w tym zawodzie można znaleźć przede wszystkim w pralniach.

Czy trzeba posiadać jakieś specjalne wykształcenie, aby pełnić zawód folusznika?

Nie. Folusznik nie musi posiadać wyższego wykształcenia. Jest to zawód rzemieślniczy, dlatego warto po prostu przygotować się do jego wykonywania poprzez różne kursy i szkolenia. Często miejsce pracy samo je organizuje. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Antonina

Antonina

Praca folusznika wymaga dużo precyzji i cierpliwości. Ja już od kilku lat pracuję na tym stanowisku i bardzo go lubię. Zarobki nie są najwyższe, ale mi wystarczają. Cieszę się, że nadal jest zapotrzebowanie na takie ręczne prace w przemyśle tekstylnym.
Lidia

Lidia

Jest to ciekawe, że taki zawód nadal istnieje, a sporo ludzi nie ma o nim pojęcia. Może warto spróbować swoich sił i zobaczyć, jak to jest pracować jako folusznik.
AMisz

AMisz

Jako pracodawca z branży przemysłu tekstylnego, nie widzę potrzeby zatrudniania folusznika. W dzisiejszych czasach mamy nowoczesne maszyny, które wykonują tę pracę szybciej i sprawniej, a folowanie ręczne jest bardzo czasochłonne i kosztowne.
Jagna

Jagna

Ciekawe, że istnieje taki zawód, o którym niewiele ludzi wie. Pracowałem w przemyśle odzieżowym i nigdy nie słyszałem o foluszniku. Rozumiem, że jeszcze jest zapotrzebowanie na tego typu pracowników, więc może warto spróbować się tam zatrudnić.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.