Rodzaje urlopów

Spóźnienie do pracy - czy możemy mieć za to konsekwencje?

2 stycznia 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Spóźnienie do pracy - czy możemy mieć za to konsekwencje?
Punktualność to bardzo ważna cecha – szczególnie, jeśli chodzi o pojawianie się na czas w miejscu zatrudnienia. Nie każdy wie, że spóźnienie do pracy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Wyrozumiali pracodawcy przymykają oko na jednorazowe incydenty, lecz po każdej takiej sytuacji należy pilnować się, by się ona nie powtórzyła. Podpisując umowę, pracownik zobowiązuje się do sumiennego wykonywania swoich obowiązków, a nieprzychodzenie do pracy na czas jest naruszeniem tej zasady. Jakiej reakcji ze strony pracodawcy trzeba się w takim przypadku spodziewać? W jaki sposób usprawiedliwić swoją nieobecność i czy da się ją odpracować?

 

Co może usprawiedliwić spóźnienie pracownika do pracy?

Oczywiście w przypadku każdego miejsca zatrudnienia spóźnienia nie są mile widziane, lecz konsekwencje mogą być różne w zależności od polityki firmy. W wielu sytuacjach istotną rolę odgrywają powody spóźnienia do pracy podane przez pracownika. Oczywiście muszą one być konkretne i uzasadnione, dlatego nie ma co liczyć na wyrozumiałość szefostwa w przypadku niepunktualności związanej z kolejnym zaspaniem. Jednorazowe spóźnienie może zostać natomiast wybaczone w przypadku zakłóceń w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej czy nagłej choroby członka rodziny, któremu potrzebna była natychmiastowa pomoc. Warto mieć na uwadze, że nawet w takich sytuacjach konieczne jest przedstawienie stosownych dokumentów przełożonemu. Muszą one poświadczać wersję wydarzeń pracownika. Jeśli jest on świadomy już wcześniej, że nie stawi się w pracy punktualnie, powinien też wysłać SMS. Inaczej traktowane będzie spóźnienie do pracy trwające 15 minut, a inaczej godzinne.

Jak możemy uzupełnić naszą nieobecność w pracy?

Spóźnienie do pracy a odpracowanie – czy to możliwe? Pracodawca może, lecz nie musi, zgodzić się na odpracowanie nieobecności pracownika. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie jedynie wówczas, gdy wykonuje pracę. Nie robi tego podczas spóźnienia, dlatego pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia wynagrodzenia za czas nieobecności. By uniknąć pomniejszenia pensji, można zaproponować właśnie odpracowanie tego czasu. Pracownik powinien złożyć do pracodawcy wniosek ze wskazanymi godzinami, w których chce odrobić spóźnienie. Forma pisemna stanowi bezpieczniejszą opcję, choć zdarza się, że wniosek jest składany wyłącznie ustnie. Warto mieć na uwadze, że odpracowywany czas nie jest nadgodzinami. Pozostawanie pracownika po godzinach pracy powinno być uregulowane w przepisach wewnątrzzakładowych. Pracownik odpracowuje spóźnienie wyłącznie w takim wymiarze, w jakim ono nastąpiło – jeśli wynosiło 20 minut, zostaje w miejscu pracy 20 minut dłużej.

Wydłużenie tego czasu przez pracodawcę jest niedopuszczalne. Dzięki odrobieniu nieobecności pracownik ma prawo do otrzymania pełnego wynagrodzeniaSpóźnienie powinno zostać jednak odnotowane w ewidencji czasu pracy.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana

PRACOWNIK LADY MIĘSNEJ - ZIELONA GÓRA Ul. Dąbrówki

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-29 zł brutto / h
  • Zielona Góra
Dodana

Specjalista ds. industrializacji

SEWS-CABIND POLAND

  • Żywiec
Dodana

Asystent w dziale zakupów

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Stargard
Dodana

Jakie konsekwencje może mieć pracownik za nieodpracowanie godzin zawartych w umowie?

Jeśli chodzi o spóźnienia do pracy, konsekwencje służbowe można podzielić na kilka rodzajów. Najczęściej stosowane przez pracodawców praktyki to upomnienie, nagana i kara pieniężna. W niektórych sytuacjach należy liczyć się z obniżeniem wynagrodzenia, rozwiązaniem umowy o pracę czy zwolnieniem dyscyplinarnym. Ponadto warto mieć też zwyczajnie na uwadze utratę zaufania pracodawcy. Jak już wspomniano, przestrzeganie ustalonego czasu pracy jest jednym z podstawowych obowiązków zatrudnionego personelu. Systematyczne lekceważenie tej reguły może doprowadzić do zastosowania przez pracodawcę ujętej w Kodeksie pracy kary porządkowej. Niepunktualny pracownik może więc otrzymać upomnienie lub naganę z wpisem do akt osobowych. Figurują one w dokumentach przez rok. Jeśli chodzi o upomnienie za spóźnienie do pracywzór obejmuje miejscowość i datę, dane osoby wystawiającej, dane pracownika, powód upomnienia, stanowisko, na którym zatrudniony jest pracownik, a także podpisy obu stron.

Czy pracownik może dostać karę finansową za spóźnienia do pracy?

Kara finansowa może zostać nałożona na pracownika w określonych przypadkach. Należą do nich: nieprzestrzeganie przepisów BHP lub przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości, spożywanie alkoholu w pracy. Oznacza to, że niepunktualny pracownik może otrzymać tego rodzaju karę tylko w sytuacji, gdy dodatkowo spełni choć jedno z wymienionych kryteriów. Warto jednak pamiętać, że inną konsekwencją związaną z finansami może być obniżenie wynagrodzenia. Pensja zostaje wypłacona za czas pracy pomniejszony o okresy spóźnień w danym miesiącu. Dotyczy to sytuacji, w których spóźnienie nie zostało odpracowane, następuje notorycznie bądź było jednorazowe, lecz wielogodzinne, o czym pracownik nie poinformował wcześniej szefostwa.

Czy można zostać zwolnionym dyscyplinarnie za notoryczne spóźnienia do pracy?

Spóźnienie do pracy to nie rzecz, którą wolno bagatelizować – pokazują to sytuacje pracowników, którzy za takie incydenty zostali zwolnieni dyscyplinarnie. Zwolnienie dyscyplinarne to rozwiązanie umowy bez okresu wypowiedzenia, które może zostać zastosowane wyłącznie w przypadkach, w których pracownik dopuści się poważnego przewinienia, tzw. ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Do takich obowiązków Kodeks zalicza m.in. przestrzeganie ustalonego czasu pracy. Do zwolnienia dyscyplinarnego dochodzi najczęściej wtedy, gdy niepunktualność ma poważne konsekwencje dla firmy, np. finansowe. Stosuje się je też, gdy inne kary nie przynoszą skutku, pracownik wciąż notorycznie się spóźnia i nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czy da się w jakiś sposób usprawiedliwić spóźnienie do pracy?

Spóźnienie do pracy może zostać usprawiedliwione, jeśli jego przyczyna jest naprawdę poważna. Może mieć np. związek z zakłóceniami w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej lub poważną chorobą członka rodziny. W takiej sytuacji pracownik ma obowiązek przedstawić dokumentację potwierdzającą prawdziwość jego słów i poinformować szefostwo o spóźnieniu tak wcześnie, jak to możliwe.

Co grozi pracownikowi za spóźnienie do pracy?

W większości przypadków krótkie, jednorazowe i uzasadnione spóźnienie może zostać bez problemu odpracowane, a pracownik ma prawo do uzyskania pełnego wynagrodzenia. Jeśli spóźnienie jest dłuższe lub powtarza się, może on jednak otrzymać upomnienie lub naganę, a w specyficznych sytuacjach także karę finansową lub zwolnienie dyscyplinarne. Nieodpracowanie nieobecności wiąże się z obniżeniem wynagrodzenia. Ponadto niesumienny pracownik traci zaufanie w oczach pracodawcy.

Czy spóźnienie da się odpracować?

Pracodawca może zgodzić się na odpracowanie czasu nieobecności przez pracownika. Czas dodatkowego pozostania w miejscu pracy powinien wynosić dokładnie tyle, ile czas spóźnienia. Dzięki temu pracownik ma prawo do otrzymania pełnej pensji.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Grześ

Grześ

W mojej firmie stawiam na punktualność i dokładność. W przypadku spóźnień stosujemy upomnienia lub naganę. Nie wykluczam też odpracowania, ale tylko jeśli kontekst jest odpowiedni, np. gdy nie ma pilnych spraw do załatwienia.
Lucjan

Lucjan

Właśnie dlatego staram się zawsze stawić na rozmowę kilka minut wcześniej, aby uniknąć napiętych sytuacji. Szukając pracy, nie wolno lekceważyć najmniejszych detali.
Iga

Iga

Czy artykuł odnosi się tylko do pracowników? Jako osoba poszukująca pracy chętnie poznam zdanie pracodawców na temat spóźnień na rozmowę kwalifikacyjną. Czy to tak samo niewskazane?
studencik PO

studencik PO

Rano zdarza mi się spóźnić, ale zawsze staram się wpół godziny przed pracą wysłać SMS-a. Czasem jest to jednak trudne, np. gdy dziecko zapada na chorobę w nocy. Dlatego rozumiem, że jednorazowe spóźnienie powinno być wybaczone.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.