Zawody i ich potencjał

Chcesz pracować na call center? Sprawdź warunki pracy

9 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 30 głosów

30 głosów

3 komentarze
Chcesz pracować na call center? Sprawdź warunki pracy
Odkryj, czym zajmuje się pracownik call center, jakie są obowiązki, zalety pracy i jak rozpocząć karierę w call center.

Rzut oka na pracę w call center 

Praca w call center to nie tylko wyzwanie, ale także okazja do zdobycia cennego doświadczenia. Dla wielu pracowników jest to pierwszy krok w korporacyjnym świecie, który pozwala zdobyć wiedzę na temat skutecznego komunikowania się z różnymi typami klientów. Zalety podjęcia pracy w call center obejmują też elastyczność godzin pracy, możliwość rozwoju i często atrakcyjne wynagrodzenie. Wybierając prace call center, warto zwrócić uwagę na firmę, czyli przyszłego pracodawcę koniecznie wybierz taką, która oferuje jasne warunki zatrudnienia i inwestuje w szkolenia swoich pracowników.

Jakie są zadania pracownika call center?

Pracownik call center jest kluczem do skutecznego połączenia firmy z klientami. Dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu osób pracujących na stanowisku call center operator, klienci otrzymują szybką i kompetentną pomoc. Obowiązków pracownika call jest wiele, a wśród nich obsługa telefonów, odpowiedź na zapytania, rejestrowanie zgłoszeń, a także przedstawianie ofert handlowych. Praca w call center może być bardzo satysfakcjonująca, szczególnie dla tych, którzy lubią kontakt z ludźmi i chcą rozwijać swoje umiejętności komunikacyjne.

Czym się zajmuje pracownik call center?

Pracownik call center zajmuje się szeregiem zadań, które są niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości obsługi klienta. Obejmuje to nie tylko rozmowy telefoniczne, ale także zarządzanie relacjami z klientami, analizowanie potrzeb i dostosowywanie rozwiązań do indywidualnych wymagań. Praca w call center to nie tylko odpowiedzi na połączenia, ale także proaktywne podejście do rozwiązywania problemów i budowania długotrwałych relacji. Dla pracowników call center, którzy są zaangażowani i chętni do nauki, istnieją realne ścieżki awansu, co sprawia, że ta rola może być punktem wyjścia do dalszej kariery zawodowej.

Praca tylko z umową

Wielu pracowników nie zwraca uwagi na formalności i rozpoczyna pracę bez podpisania umowy. W wypadku nieuczciwego pracodawcy może spotkać się z wieloma nieprzyjemnościami, np. pracodawca może stwierdzić: "Sam jesteś sobie winny, bo nie upomniałeś się o wydanie dokumentu. Teraz mi nie udowodnisz, że dla mnie pracowałeś" - to jedna z wymówek przedstawiciela firmy, która "naciągnęła" na pracę bez umowy i bez zapłaty. Pracodawca nie może postępować niezgodnie z Kodeksem Pracy i jego pierwszą czynnością powinno być dostarczenie nam koniecznego dokumentu. Nawet jeśli umawiamy się z nim na niepełny wymiar czasu pracy, powinniśmy otrzymać właściwą umowę i to jeszcze przed podjęciem stanowiska.

Warunki pracy - koniecznie sprawdź

Nie ma nic gorszego jak pierwsze dni w pracy bez własnego, wyznaczonego miejsca. Niestety, często słyszy się, że "nowi" na call center muszą zapracować na własny sprzęt. Najpierw zajmują więc stanowiska innych osób i korzystają z ich komputera. Codziennie przychodzą do firmy i czekają, aż ktoś "łaskawie" wskaże im wolne krzesło. Dobry pracodawca przygotowuje stanowisko jeszcze zanim nowy pracownik zjawi się w pracy. Powinien także zapewnić mu niezbędne pomoc i szkolenie wstępne.

Wsparcie kadry kierowniczej i szkolenia - podstawa sukcesu

Warto pamiętać, że praca w call center pracy w call center nie równa, wszystko zależy od podejścia do pracownika. Szkolenie i wsparcie kadry kierowniczej to podstawa, inaczej pracownik nie odpowie klientowi na pytania dotyczące produktu. Jednak nie każda firm ma takie podejście. Na jednej ze stron internetowych ukazała się opinia byłego pracownika call center, który skarżył się, że od pierwszego dnia kazano mu dzwonić do klientów. Nie miał wcześniej żadnych szkoleń, a później - wsparcia trenera. Kierownik był tylko od pilnowania realizacji planu, który zresztą z założenia był nie do wykonania. Okazuje się, że nie jest to odosobniony przypadek. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej w firmach, które handlują prostymi produktami: odzieżą, obuwiem czy książkami, ale zapomina się, że ich sprzedawcy także powinni przejść odpowiednie szkolenia.

Szukasz pracy?
Zobacz oferty: praca Call center

Kasjer / Kasjerka - Wrocław (Bielany)

Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.

  • 4 900-5 500 zł brutto / mc
  • Bielany Wrocławskie
Dodana

Kasjer/merchandiser w drogerii Tyczyn

Work&Profit sp. z o.o.

  • Tyczyn
Dodana
Dodana
Dodana

Wykładanie towaru, Warszawa Al. Jerozolimskie 148

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 30-32 zł brutto / h
  • Warszawa
Dodana
Aplikuj bez CV

Szacunek do pracownika - kluczowa kwestia

Każdy pracodawca powinien zdawać sobie sprawę, że to właśnie pracownik jest podstawą sukcesu firmy. Dlatego ci, którzy go nie doceniają nie powinni liczyć na wysokie wyniki. Obietnice bez pokrycia szybko są demaskowane. Równie źle odbiera się niewłaściwe, obcesowe podejście do pracownika. Jednak "mądrzy" pracodawcy wiedzą, że niezadowolony pracownik szybko opuści firmę i trzeba będzie szkolić nową osobę. To się po prostu nie opłaca. Dlatego wybierają inną drogę: "Szanujemy się wzajemnie. Stosunek pracodawca - pracownik jest tutaj zrównoważony, bo tylko w ten sposób skompletujemy wartościową i efektywną kadrę specjalistów. Podchodzimy "po ludzku" do różnych sytuacji życiowych i w razie potrzeby staramy się być elastyczni" - mówi Sylwia Krawiecka p/o Dyrektora Sprzedaży w porównywarce ubezpieczeń rankomat.pl.

Niestety, nie wszystkie firmy są takie same. Gdyby było inaczej nie dochodziłyby do nas skargi od osób, które po kilku miesiącach na call center zwolniły się z powodu złego traktowania i zbyt dużej presji, wyłącznie na wynik sprzedażowy.

Praca w call center - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Praca w call center to "nie taki diabeł jak go malują". Jednak każdy pracownik zanim rozpocznie pracę powinien sprawdzić kilka ważnych punktów. Przede wszystkim nie można dać się wpędzić w pułapkę źle sporządzonej umowy o pracę, czy wierzyć w obietnice bez pokrycia. Przed rozpoczęciem pracy popytaj znajomych o przyszłego pracodawcę, jeśli to możliwe - postaraj się skontaktować z jej obecnymi pracownikami. Nigdy nie wierz nikomu na słowo. Twoje warunki pracy i system wynagradzania powinien być jasno określony. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pytaj czy otrzymasz osobne stanowisko i czy będziesz objęty opieką kadry szkoleniowej. Praca na call center może być świetną profesją, sposobem na zdobycie nowych umiejętności, kwalifikacji i przyjaźni. Trzeba tylko sprawdzić gdzie się ją podejmuje.

Taki początkowy research jest bardzo ważny, przy wyborze pracy w call center inaczej możesz dołączyć do osób, które pracowały jako konstultant telefoniczny i spotkały się z bardzo złymi warunkami pracy, wykorzystaniem i brakiem szacunku. Tymczasem okazuje się, że są pracodawcy, którzy zupełnie przeczą obiegowym opinią i call center to "nie taki diabeł straszny jak go malują"...

Jak znaleźć solidnego pracodawcę w call center?

Tak jak w przypadku każdej pracy, również w call center warto związać się z solidnym pracodowcą. Jednak jak takiego znaleźć? Przede wszystkim warto przyjrzeć się zapotrzebowaniu na nowych pracowników. Oczywiście tam gdzie jest "dobrze" też zdarzają się zwolnienia i nowe przyjęcia, bo przecież każdy ma prawo do zmian i nie każdy jest "stworzony" do pracy na słuchawkach. Ale wieść szybko się niesie i nieuczciwych pracodawców demaskują ci, którzy próbowali u nich swoich sił, ich znajomi i znajomi znajomych. Jeśli nawet nie dopytacie wcześniej o przyszłego pracodawcę, wiele można wywnioskować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Minęły już czasy cichych, milczących kandydatów, którzy chcą dostać pracę za wszelką cenę. Teraz od razu warto pytać o warunki pracy i oczywiście płacy. Ogólnikowe odpowiedzi rekrutującego lub obietnice, które wydają się nierealne powinny być wystarczającym powodem do zastanowienia.

Pracownicy call center to również wykwalifikowana kadra

Nie wiadomo dlaczego wielu osobom praca "na słuchawkach" kojarzy się z brakiem profesjonalizmu. Tymczasem w większości przypadków proces przygotowania nowego pracownika do zawodu to kilkanaście lub kilkadziesiąt dni szkolenia zakończone egzaminem. Dotyczy to szczególnie branży finansowej i ubezpieczeniowej. Produktu tego typu nie można sprzedać "od tak", bez niezbędnej wiedzy. Klient kupujący np. polisę ubezpieczeniową przez telefon musi mieć całkowitą pewność, że osoba "po drugiej stronie" świetnie orientuje się w temacie i proponuje mu najkorzystniejsze rozwiązanie. " Zanim pozwolimy nowemu pracownikowi wykonać pierwszy telefon, przechodzi on 2 tygodniowe szkolenie i zdobywa niezbędne uprawnienia. W rzeczywistości proces przygotowania do zawodu jest znacznie dłuższy. Po szkoleniu nikogo nie zostawiamy samemu sobie. Przez cały czas pracy zapewniamy naszym konsultantom pomoc trenerów i kadry kierowniczej " - mówi Sylwia Krawiecka p/o Dyrektora Sprzedaży w porównywarce ubezpieczeń rankomat.pl - lidera sprzedaży OC i AC przez telefon i Internet.

Znajdź satysfakcję i rozwój w pracy call center, zrozum rolę, obowiązki i korzyści, i wybierz firmę, która inwestuje w swoich pracowników.

Sprawdź, kto nie dba o szkolenie pracowników

Najczęściej bez przygotowania "startują" sprzedawcy towaru typu: książki, poradniki, odzież i nawet... bielizna. Chociaż nieprawdopodobnym wydaje się jej zakup przez telefon, okazuje się, że istnieją firmy wyspecjalizowane w tej dziedzinie. "Pokazali mi papierkowy zestaw produktów. Żadnego z nich na oczy nie widziałam. Dali cennik i książkę telefoniczną i kazali dzwonić pierwszego dnia pracy. To był prawdziwy koszmar! Do literki "B" nie doszłam, bo następnego dnia nie miałam już ochoty na pracę. Nawet nie upomniałam się o wynagrodzenie za ten jeden dzień. Nie chciałam już tam wracać nawet po pieniądze!" - skarży się Katarzyna, niedoszła pracownica firmy bieliźniarskiej. Rozpoznanie dobrego pracodawcy, oferującego pracę na call center może nie być takie łatwe, ale jeżeli od pierwszego dnia coś "nie gra", lepiej stać się bardziej podejrzliwym, zasięgnąć języka u innych pracowników lub ponownie porozmawiać z przedstawicielem pracodawcy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając pracy w call center

"Kto pyta nie błądzi". Już podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytaj o rodzaj umowy, wynagrodzenie, warunki socjalne i stanowisko pracy (każdy pracownik, od pierwszego dnia, powinien mieć wyznaczone własne miejsce i zapewnione pomoce do wykonywania pracy).

"Wzajemny szacunek to tutaj podstawa. A pod słowem "szacunek" kryje się nie tylko miłe podejście do pracownika, ale także zapewnienie mu odpowiednich warunków, zgodnych z Kodeksem Pracy. W rankomat.pl dajemy umowę o pracę już pierwszego dnia. Każdy z naszych pracowników ma swoje stanowisko pracy, nie obdzwania, tak jak w niektórych firmach książek telefonicznych, bo to my zapewniamy mu bazę klientów, którzy są potencjalnie zainteresowani zakupem polisy. Ponadto dopłacamy do prywatnej opieki medycznej, jeżeli nasi pracownicy chcą z niej korzystać" - mówi Sylwia Krawiecka. Jak widać, praca na call center nie musi być tylko chwilowym "przecinkiem" pomiędzy szczeblami kariery. Zaangażowanie, chęć i przede wszystkim wybranie właściwego, uczciwego pracodawcy to z pewnością klucz do sukcesu. A powiedzenie o tym, że każde call center jest takie samo wrzućmy lepiej między bajki. Tutaj przecież nie chodzi o charakter pracy, ale o tego kto nam ją oferuje.

To może Cię również zainteresować

Praca w call center - wady i zalety

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się pracownik call center?

Pracownik call center obsługuje telefony, odpowiada na zapytania, rejestruje zgłoszenia i przedstawia oferty handlowe.

Jakie są obowiązki pracownika call center?

Obowiązki obejmują obsługę telefonów, odpowiedź na zapytania klientów, rejestrowanie zgłoszeń i dostosowywanie ofert do potrzeb klientów.

Jakie są zalety pracy w call center?

Zalety to elastyczność godzin pracy, możliwość rozwoju i często atrakcyjne wynagrodzenie.

Czy praca w call center oferuje ścieżki rozwoju kariery?

Tak, praca w call center często oferuje realne ścieżki awansu i możliwość dalszego rozwoju zawodowego.

Czy praca w call center jest dla każdego?

Praca w call center wymaga umiejętności komunikacyjnych i chęci do nauki, ale może być satysfakcjonująca i dawać możliwości rozwoju.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

3 komentarze

Bianka

Bianka

W każdej firmie inaczej to wygląda. Artykuły tego rodzaju są bardzo kształcące. Warto o tym wszystkim pamiętać.
Edi

Edi

Zawsze trzeba sprawdzać konkretne zajęcia jakie się ma wykonywać. To przecież nie jest dla wszystkim i zależy co się sprzedaje.
Iza

Iza

Tych artykułów na tym portalu jest dużo. Praca w obsłudze klienta i call center to praca nie dla wszystkich. Dużo się nie zarobi. Jeśli ktoś nie wie, to napiszę Call center (ang. dosłownie – centrum telefoniczne, spotykane tłumaczenie polskie to: centrum obsługi telefonicznej, biuro obsługi klienta (BOK)... Kto taka pracę lubi, niech pracuje.....

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.