Delegacje krajowe i zagraniczne

Czy praca na budowie jest kwalifikowana jako podróż służbowa czy oddelegowanie do pracy?

10 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

14 komentarzy
Czy praca na budowie jest kwalifikowana jako podróż służbowa czy oddelegowanie do pracy?
Wielu pracowników wciąż nie zna swoich praw. Warto przy tym wskazać choćby na osoby, które świadczą pracę na budowach. Czy ciągłe wyjazdy związane z realizowaniem kolejnych inwestycji w przypadku pracy fizycznej można zaliczyć jako podróże służbowe?

Czy budowlaniec pracuje w delegacji?

Pracownicy budowlani wykonują dość specyficzną pracę. W ich przypadku praktycznie nigdy nie można mówić o stałym miejscu świadczenia pracy. Dzieje się tak dlatego, że większość prac wykonują oni bezpośrednio w terenie, czyli na miejscu inwestycji. I choć ich praca wiąże się nieustannie z wyjazdami, zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego (sygn. akt II UK 284/11), nie można podróży pracowników budowlanych uznać za podróże służbowe. Takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy, wskazując przy tym, że podróż służbową charakteryzuje wykonywanie w jej ramach ściśle określonych zadań, które to nie są głównym składnikiem codziennej pracy.

Z drugiej strony warto też wskazać, że od tej zasady istnieje odstępstwo. Mowa tu o kierowcach, gdyż ich czas pracy jest uregulowany w osobnych ustawach. Im w określonych okolicznościach mogą przysługiwać dodatki z tytułu wyjazdów pracowniczych.

Incydentalny charakter pracy budowlańca

Zgodnie z art. 77 §1 Kodeksu pracy Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową.

Jak wskazano powyżej, przepis ten nie będzie odnosił się do pracowników budowlanych. Warto jednak wiedzieć, dlaczego tak się właśnie dzieje. Aby zrozumieć takie stanowisko, należy wskazać, że podróż służbowa ma swoistego rodzaju incydentalny charakter.

Czym jest incydentalny charakter pracy?
Mowa o nim wtedy, gdy praca jest zjawiskiem niecodziennym wobec zakresu obowiązków danego pracownika, które wykonuje on zgodnie z zawartą odpowiednio wcześniej umową.

Inaczej mówiąc, podróż służbowa z reguły nie pokrywa się z powinnościami osoby świadczącej pracę na danym stanowisku.

Szukasz pracy?

Serwisant Samoobsługowych Myjni Bezdotykowych

Tixewash Polska Danuta Alchimowicz Sp.j.

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Pracownik produkcji

Agencja Zatrudnienia KS Service S.A.

  • Kutno
Dodana

Zalewacz wirników, pakieciarz

CELMA INDUKTA Spółka Akcyjna

  • Cieszyn
Dodana

Praca na magazynie dla mężczyzn w godz.4-12/6-14 Emilianów

APC TEMPUS A SP. Z O.O. SP. KOM.

  • Emilianów
Dodana
Aplikuj bez CV

Pakowacz/operator -> Sady k. Poznania

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

W związku z powyższym nie można uznać, że stałe wykonywanie czynności zawodowych poza siedzibą pracodawcy i jednocześnie bez wyznaczenia zadania służbowego jest podróżą służbową.

Pracownicy fizyczni na budowie wykonują zawsze czynności związane z daną inwestycją, a ich obowiązki zwykle są określone i mieszczące się w normie zawodu, niezależnie od miejsca pracy. Kiedy zatem mowa o delegacji? Odpowiedź na to pytanie i przykłady znajdziesz w artykule: Kiedy oddelegowanie do pracy, kiedy podróż służbowa?

mobilny">Budowlaniec kontra pracownik mobilny

Sąd Najwyższy w przywołanym powyżej wyroku wskazał, że praca na budowie znacząco odbiega charakterem od pracy świadczonej przez pracowników mobilnych. Przede wszystkim nie przemieszczają się oni po ściśle określonym obszarze, aby załatwić określone sprawy, choć – co warto też podkreślić – nie można przyjąć, że miejscem świadczenia przez nich pracy jest siedziba pracodawcy. Dzieje się tak dlatego, że ich zadania są specyficzne, a większość czasu spędzają na terenie inwestycji. Ponadto, często cyklicznie zmieniają miejsce, zaś fakt ten jest ściśle związany z ukończeniem prac i podjęciem kolejnych.

Nierzadko przy tym dochodzi do takiej sytuacji, w której to pracownicy budowlani opuszczają granice kraju, choć takie sytuacje nie są tak częste, jak ma to miejsce choćby w przypadku przedstawicieli handlowych. 

Podróż służbowa czy delegacja – decyduje rodzaj wykonywanej pracy

Choć pracownicy budowlani, jak wskazano powyżej, często przemieszczają się zarówno po kraju, jak i poza jego granicami, w każdym przypadku jest to ściśle związane z pracą, jaką wykonują. Można powiedzieć, że ich podróże zawsze powiązane są charakterem i naturą prowadzonej przez ich pracodawcę działalności gospodarczej, czyli budowaniem lub remontowaniem określonych inwestycji. W związku z powyższym nie należą im się dodatkowe należności, które pokryć mogłyby ewentualne koszty wyjazdów związane z samym przemieszczaniem się pomiędzy placami budowy.

Video

W praktyce najczęściej firma zatrudniająca sama jednak gwarantuje środek transportu, co jest uzasadnione terminami lub ogólnie ujmując, kolejnymi zobowiązaniami czy koniecznością przetransportowania także określonego sprzętu. W takiej sytuacji pracownik korzysta, niemniej trzeba pamiętać, że do takiego zachowania zatrudniający nie jest zobowiązany przepisami aktualnie obowiązującego prawa.

Ruchome miejsce pracy

Naturalna, wynikająca z zawodu mobilność w przypadku pracowników budowy decyduje o tym, że należy ją traktować jako stałe miejsce świadczenia pracy, które ściśle odpowiada czasowi realizacji danej inwestycji. Pracownik budowlany nie opuści zatem placu budowy w danym miejscu, zaś odbywane przez niego podróże nie mogą być traktowane jako podróże służbowe. W tym przypadku pracodawca zawsze powinien mówić jedynie o oddelegowaniu pracowników budowlanych do pracy (czy to do innego miasta, czy też poza granice kraju).

Z drugiej strony zainteresowane osoby powinny pamiętać, że od tej sytuacji mogą być wyjątki. I tak, o podróży służbowej będzie mowa zawsze wtedy, gdy pracownik budowlany zostanie oddelegowany do wykonania krótkotrwałego zadania i to poza placem inwestycji, na którym pracuje aktualnie. Wówczas stwierdzenie, że pracownik odbywa podróż służbową będzie w pełni adekwatne, zaś pracodawca będzie miał obowiązek przekazać zatrudnionemu należności na pokrycie kosztów z nią związanych.

To może Cię również zainteresować

Delegacja

Najczęściej zadawane pytania

Czy praca w terenie na budowie jest traktowana jako podróż służbowa?

Zmiana miejsc pracy związana z pracą przy budowie różnych inwestycji nie jest traktowana jako podróż służbowa, gdyż nie ma charakteru incydentalnego. Pracownik na budowie nie zostaje oddelegowany w celu wykonania określonych zadań, jego poruszanie się w terenie wynika z codziennego charakteru zawodu.

Kiedy praca w terenie ma charakter podróży służbowej lub delegacji?

O delegacji lub podróży służbowej możemy mówić, kiedy pracownik wysłany jest do innego miejsca niż jego stałe/aktualne miejsce pracy w celu wypełnienia konkretnych zadań o charakterze incydentalnym, które nie należą do jego codziennych obowiązków.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Patrycja Kosek

Dziennikarz

Specjalista digital marketingu, redaktor, copywriter i dziennikarz. Ma prawie 10 lat doświadczenia. Poza pisaniem i korektą zajmuje się zarządzaniem i optymalizacją treści, a także planowaniem i realizacją kampanii marketingowych oraz projektów link outreach na potrzeby SEO.

14 komentarzy

Bolesław

Bolesław

Jako pracodawca na budowie zawsze staram się zapewnić pracownikom komfortowe warunki pracy i zapłacenie im wszystkich dodatkowych kosztów związanych z wyjazdami. Niemniej, ważne jest, aby wiedzieć, kiedy mówimy o podróży służbowej, a kiedy o oddelegowaniu.
wiza

wiza

Świetnie, że artykuł wyjaśnia te kwestie, bo jako osoba poszukująca pracy na budowie zawsze byłam zaskoczona, gdy pracodawcy nie oferowali mi dodatkowych wynagrodzeń za podróże służbowe. Teraz już wiem, co mi przysługuje.
Befama

Befama

Ciekawy artykuł, ale niestety jako osoba bezrobotna, szukająca pracy na budowie, muszę stwierdzić, że wymogi związane z delegacjami i podróżami służbowymi odstraszały mnie od wielu ofert. Może jednak w końcu się na to zdecyduję...
Durzy

Durzy

Jako pracownik budowlany często przemieszczam się między placami budowy, ale nigdy nie uznałem tego za podróż służbową. Teraz wiem, że moje podróże są traktowane jako oddelegowanie. Ciekawe, czy moja firma powinna mi płacić dodatkowe koszty związane z tymi wyjazdami?
Bezczel

Bezczel

Takie właśnie sprawy także są związane z zawodem kuriera w dpd.
Budowlaniec

Budowlaniec

Najlepsze jest to że każe Ci przyjść na bazę na 6 i za friko jedziesz bo od 7 placi
budowlaniec

budowlaniec

co za różnica czy pracuję na budowie czy jestem oddelegowany na nią jeść się chce tak samo a w domu nie mieszkam.
robotnik

robotnik

Mi powiedzieli tak, od postanowień umowy o pracę zależy czy pracownik budowlany pracujący w różnych miejscach to podróż służbowa czy delegacja. Faktycznie dużo z tego się nie dowiedziałem. Więcej wiem z tego artykułu.
El-nastka

El-nastka

Z tym to szczerze mówiąc nie wiedziałem. Bo przecież pracownik budowlany teoretycznie większość roku przebywa poza miejscem firmy-siedziby. Z kolei w transporcie podobna jest sytuacja.
Halina

Halina

Bardzo fajny artykuł - "Czy praca na budowie jest kwalifikowana jako podróż służbowa czy oddelegowanie do pracy". Dam go do przeczytania mężowi, który pracuje na budowie i co pewien czas w innych miejscach. Jak dotąd nie dostał żadnych pieniędzy, za dojazdy co pewien czas w inne miejsca. Jeździ z 3-ma pracownikami i oni dokładają się do benzyny.
Orest22

Orest22

Na pierwszy rzut oka delegacja może mieć więcej kłopotów niż jest warta, jednak skutecznie delegując zadania, możesz znacznie zwiększyć ilość pracy, którą możesz dostarczyć.
Bułka

Bułka

Spotkania biznesowe i wydarzenia mogą odbywać się w nieznanych Ci miastach i krajach, a ich organizacja powinna być na najwyższym poziomie, potwierdzając twoją wiarygodność i reputację.
jamajka

jamajka

Budowlaniec niby cały czas jest w delegacji jak nie wykonuje pracy w miejscu zatrudnienia, czyli pod adresem gdzie jego firma jest. No ale przepisy uregulowały to odpowiednio, logiczne.
Beka

Beka

Dobre z tym pracowaniem na budowie. Niby miejsce jest różne gdy się rozwija budowa, a nie jest to wyjazd czy oddelegowanie pomimo iż firma stały adres ma gdzie indziej.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.