Pracodawca - prawa i obowiązki

Jak wygląda rynek pracy w 2023 roku?

9 listopada 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

3 komentarze
Jak wygląda rynek pracy w 2023 roku?
Rynek pracy w Polsce w 2023 roku jest dynamiczny. Stopa bezrobocia maleje, a wolnych stanowisk przybywa. Dowiedz się, jakie sektory zwiększają zatrudnienie i poznaj nowe priorytety pracowników. Sprawdź, co poza pensją jest ważne dla osób szukających pracy w 2023 roku.

Coraz mniejsze bezrobocie i rosnąca ilość wakatów, work-life balance i work-life fit, a do tego duża ilość pracowników z Ukrainy – to tylko kilka elementów, które wyróżniają rynek pracy w 2023 roku. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) w comiesięcznym raporcie „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” podsumowuje aktualną sytuację rynkową w kraju.

Spadająca stopa bezrobocia

Polska notuje jedną z najniższych stóp bezrobocia w Unii Europejskiej. Wszystko wskazuje na to, że ilość osób pozostających bez zatrudnienia będzie się sukcesywnie zmniejszać. W sierpniu 2023 roku odsetek bezrobotnych wyniósł 5,0%, (dla porównania: w maju 5,1%), co jest oznaką stabilizacji rynku pracy.

Polskie firmy zdecydowały się zwiększyć zatrudnienie w III kwartale 2023 r.  – liczba ofert pracy w PUP wzrosła o 1,9% w porównaniu do lipca tego samego roku.

Rekrutacyjne perspektywy polskich pracodawców

Według raportu PARP z maja 2023:

  • duże firmy oczekują wzrostu zatrudnienia o 18%,
  • małe firmy planują zwiększenie zatrudnienia o 16%,
  • średnie przedsiębiorstwa prognozują wzrost o 7%.

Największy wzrost wakatów przewiduje się w obszarach IT i usług komunikacyjnych (26%), natomiast w transporcie i logistyce prognozowane są redukcje. Zapotrzebowanie na pracowników pojawia się także w sektorach:

Szukasz pracy?

Operator wózka widłowego wysokiego składowania

Kirsch Services Sp. z o.o. Sp. K

  • Niemcy
Dodana

Inżynier budowy

P.H.U MEGA Sp. z o.o.

  • 5 000 zł brutto / mc
  • Inowrocław
Dodana

Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej Poszukiwany!

SZKOŁY I PRZEDSZKOLA PRO FUTURO

  • Blizne Łaszczyńskiego
Dodana

Pracownik produkcji

Agencja Zatrudnienia KS Service S.A.

  • Gdańsk
Dodana
  • medycznym,
  • finansowym,
  • pracy fizycznej.

Globalne wyzwania rynku pracy

Według raportów ILO i Manpower, 77% pracodawców na świecie ma problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych talentów. Polska doświadcza podobnych wyzwań – aż 72% ankietowanych pracodawców zgłasza trudności w rekrutacji specjalistów.

Badania wskazują, że priorytety pracowników ulegają zmianie. Wraz ze wzrostem udziału młodszych generacji w rynku pracy, coraz większą rolę odgrywają benefity umożliwiające zachowanie work-life balance i work-life fit, czyli osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Pracodawcy chcący przyciągnąć obiecujące talenty, powinni na nowo przyjrzeć się swoim programom benefitowym, zaplanować możliwości rozwoju oraz zadbać o wizerunek firmy na rynku pracy.

Nowe priorytety – zaplanowana ścieżka kariery i praca zdalna

W ramach walki z luką kadrową pracodawcy planują zainwestować w rozwój aktualnie zatrudnionych pracowników. Zwiększone kompetencje pozwolą na płynność działania przedsiębiorstw, a także na dostosowanie się do potrzeb dynamicznego rynku pracy.

57% firm ceni elastyczne formy współpracy, takie jak B2B. Wynikają z nich lepsze warunki wynagrodzenia i mniejsze obciążenia finansowe. Pracownicy z kolei oczekują umożliwienia im wykonywania obowiązków zdalnie lub hybrydowo. Na liście pożądanych benefitów znajduje się także elastyczny czas pracy oraz możliwość rozwoju kariery.

Work-life balance czy sukces zawodowy?

Badanie „Talent Trends Polska 2023” ujawnia, że zdrowie psychiczne i równowaga między życiem prywatnym a pracą są dla pracowników ważniejsze niż awans zawodowy. Wynagrodzenie pozostaje kluczowym czynnikiem przy wyborze ofert pracy, ale atmosfera, możliwość rozwoju i dbałość o dobrostan psychiczny to kolejne punkty, które interesują kandydatów.

Coraz więcej pracodawców wdraża strategie well-beingowe i programy mające na celu zapobieganie wypaleniu zawodowemu.

Źródło obrazka: www.getvibe.io

Ukraińscy uchodźcy na polskim rynku pracy

Już 47% ukraińskich uchodźców znalazło pracę. Jako główną przeszkodę w jej podjęciu wskazują barierę językową. Wiele bezrobotnych osób jako przyczynę takiego stanu rzeczy podaje obowiązki rodzinne.

Pracownicy z Ukrainy stanowią znaczną część siły roboczej w Polsce. Znajdują zatrudnienie z pomocą agencji pracy tymczasowej, ale także bezpośrednio u przedsiębiorców.

Podsumowanie

Zmieniające się priorytety pracowników, którzy kładą nacisk na work-life balance, zmuszają firmy przemyślenia swoich programów benefitowych i dostosowanie ich do oczekiwań młodszych generacji. Istotną część rynku pracy stanowią ukraińscy uchodźcy, którzy pomimo barier coraz częściej znajdują zatrudnienie w naszym kraju.

Rynek pracy w Polsce w 2023 roku charakteryzuje się obniżającym bezrobociem i wzrastającą liczbą ofert pracy, co świadczy o jego stabilizacji i rosnącej dynamice.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

3 komentarze

Znaj

Znaj

Artykuł dotyczy roku 2014. jest rok 2019. Bezrobocie jest o wiele niższe, niż w 2014 roku . W 2019 jesteśmy w najlepszym momencie w historii jeśli chodzi o ... Najgorsza sytuacja na polskim rynku pracy panowała w lutym 2003 roku. Obecny rynek pracy notuje same wzrosty....Jest coraz lepiej. Łatwiej znaleźć pracę niż w roku 2014.
soscjolog

soscjolog

Opisany jest rynek pracy 2014. Obecnie nastąpił wzrost gospodarczy. Rząd oczekuje, że w tym roku nasza gospodarka osiągnie wzrost ok. 4 proc., i jest to zbieżne z założonym w ustawie budżetowej. Na pewno obecnie łatwiej znaleźć pracę niż jeszcze 5 lat temu.
star

star

Chyba dużo się zmieniło od tego czasu po pięciu latach. Często nie jest tak, że wszyscy w zespole są błyszczącą gwiazdą. Część bycia menadżerem pomaga sprowadzić te cechy supergwiazdy do normalnych ludzi.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.