Rodzaje urlopów

Pracownik sezonowy również odpoczywa

31 marca 2020

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

11 komentarzy
Pracownik sezonowy również odpoczywa
Zatrudnienie pracownika sezonowego w oparciu o umowę o pracę wywołuje szereg konsekwencji. Jednym z przywilejów pracowniczych jest nabycie między innymi prawa do urlopu. Od czego będzie zależało to, jak długo pracownik sezonowy będzie odpoczywał?

Choć zatrudnienie pracowników sezonowych w oparciu o umowę o pracę nie jest popularne, to nie należy zapominać, że w niektórych sytuacjach jest niezbędne. Pracodawcy najczęściej oferują zainteresowanym kandydatom umowy zlecenia lub umowy o dzieło, ale tylko w niektórych sytuacjach są one adekwatne. Trzeba pamiętać o treści art. 22 § 1 Kodeksu pracy, który wskazuje na to, czym jest stosunek pracy. Otóż przez jego nawiązanie pracownik zawsze zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania za wynagrodzeniem. Jednocześnie ustawodawca zakazał podmiotom zatrudniającym, które nawiązują z pracownikami stosunek pracy zatrudniania ich na podstawie umów cywilnoprawnych.

Praca sezonowa, czyli jaka?

Wiele osób pracę sezonową kojarzy wyłącznie z wakacjami. Tymczasem należy pamiętać, że może ona dotyczyć również pozostałych części roku kalendarzowego. Co dokładnie kryje się pod stwierdzeniem praca sezonowa, próbował ustalić między innymi Sąd Najwyższy. Z zaprezentowanego przez niego stanowiska wynika, że za taką pracę należy uznać tę, którą wykonuje się przez określoną część roku i jest ona ściśle związana z właściwościami pór roku. Przykładami prac sezonowych może być zatem wykonywanie czynności na roli czy też praca osób zatrudnionych na stanowisku palaczy centralnego ogrzewania.

Poniższy film ilustruje sytuację pracodawców w Wielkiej Brytanii, którzy swój biznes opierają głównie o pracowników sezonowych:

Video

Szukasz pracy?

Fizjoterapeutka / Fizjoterapeuta domowy

Integra Medica

  • praca regionalna
Dodana

Technolog oczyszczania ścieków

Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Specjalista ds. industrializacji

SEWS-CABIND POLAND

  • Żywiec
Dodana

Operator wózka widłowego typu reachtruck, 1 zmiana

APN Agencja Pracy

  • 14-14 € brutto / h
  • Holandia
Dodana

Od czego zależy wymiar urlopu pracowników sezonowych?

Wymiar urlopu jest uzależniony od kilku czynników. Mowa nie tylko o okresie trwania zatrudnienia, ale również o stażu urlopowym, jaki posiada pracownik. Ważnym elementem jest również wymiar czasu pracy. To ogólne zasady, które stosowane są zawsze przy umowach o pracę. Warto przy tym zauważyć, że umowa, która została przez strony podpisana, nie różni się niczym od takiej, która zawierana jest z pracownikiem mającym wykonywać czynności służbowe przez cały rok.

Ewentualną różnicą (ale nie wpływającą na kwestię wymiaru urlopu) jest brzmienie art. 251 § 1 Kodeksu pracy: Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca. W praktyce zatem, jak wskazano powyżej, na wymiar urlopu pracownika sezonowego wpływa zarówno jego staż urlopowy, okres nauki czy inne okresy, które wyliczone zostały przez ustawodawcę.

Video

Gdy praca sezonowa jest pierwszą pracą

Kwestia urlopu pracownika sezonowego prezentuje się nieco inaczej w sytuacji, gdy jest to jego pierwsza praca. Wówczas zastosowanie ma art. 153 § 1 Kodeksu pracy. Zgodnie z normą tam zawartą pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu, ale z upływem każdego miesiąca pracy i to w niższym wymiarze 1/2 wymiaru urlopu, który przysługuje mu po przepracowaniu roku. Tak sukcesywnie nabywane dni urlopowe powinny być zaokrąglane w górę. Najczęściej też w momencie podjęcia pierwszej pracy osoba zatrudniona nie posiada 10-letniego stażu urlopowego. Oznacza to, że za każdy dzień pracy przysługuje jej prawo do 1,66 dnia urlopu.

Zasady udzielana urlopów pracownikom sezonowym

W praktyce, przy zlecaniu wykonywania prac sezonowych inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy najczęściej odkrywają wiele nieprawidłowości. Nadużycia ze strony pracodawców dotyczą między innymi sytuacji, w której pracownik sezonowy nie może wykorzystać swojego urlopu. Trzeba wiedzieć, że jest to naruszenie przepisów, gdyż żadna osoba zatrudniona nie może zrzec się prawa do urlopu. Ponadto, zgodnie z art. 152 § 1 Kodeksu pracy, każdemu pracownikowi, który świadczy pracę w oparciu o umowę o pracę, przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Prawo do urlopu jest niezbywalne, co świetnie zostało omówione w poniższym filmie:

Video

Jak wynika z powyższego artykułu, urlop należy się każdemu pracownikowi, również sezonowemu. Wymiar urlopu zaś zależy od umowy oraz stażu pracy danego pracownika.

To może Cię również zainteresować

Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Najczęściej zadawane pytania

Czy pracownikowi sezonowemu należy się urlop?

Urlop należy się każdemu pracownikowi, również sezonowemu.

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi sezonowemu?

Wymiar urlopu uzależniony jest od stażu urlopowego, jaki posiada dany pracownik.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

11 komentarzy

marcel

marcel

Moja firma zdecydowanie polega na pracownikach sezonowych. Często jednak trzeba tłumaczyć im, jak działają zasady urlopowe. Pracownicy powinni wiedzieć, że mają prawo do urlopu, niezależnie od rodzaju umowy.
Najman

Najman

Praca sezonowa to fajna opcja dla tych, którzy chcą zarobić na czas wakacji czy sezonów w roku. Warto tylko pamiętać, że trzeba się dobrze zorganizować, aby wykorzystać urlop.
Dagmara

Dagmara

Słyszałam o pracy sezonowej, ale nie wiedziałam, że jest to tak ważny element rynku pracy. Ciekawe, jak poradzą sobie osoby bez doświadczenia w takiej pracy.
Joasia

Joasia

Dokładnie! Nie można zrzekać się prawa do urlopu, to podstawa pracy. Trzeba się umieć zorganizować, aby wykorzystać go w czasie pracy sezonowej.
tytus

tytus

W OHP byłem i także miałem urlop, cóż z tego, że po sezonie nie miałem pracy :)
Lesław

Lesław

Dokładnie, tak jak u młodocianych przysługuje wolne to tak samo podczas prac sezonowych z tego tytułu są pewne ulgi i to jest bardzo ważna rzecz.
Kamil

Kamil

Przepisy jak widać trzeba znać. U mnie kiedyś za okulary mi nie chcieli dopłacić 60% a jak się odwołałem to zapłacili, a tak siedzieli cicho.
Klaudek

Klaudek

Wkrótce będę zatrudniony jako pracownik sezonowy. Z tego artykułu teraz wszystko wiem, a interesował mnie m.in. temat urlopu....
Asia

Asia

(Wiele świadczeń pracowniczych jest naliczanych, więc nowy pracownik może nie mieć czasu zgromadzonego w banku płatnych urlopów, który jest potrzebny do zorganizowania.
Wola

Wola

Pracownicy mają prawo do odwołania się, jeśli pracodawca odrzuci wniosek o czas wolny na szkolenie lub naukę. W końcu w każdej pracy należy się urlop, który jest zapewniony.
Joker

Joker

No tego z tą pracą sezonową nie wiedziałem. Myślałem, że z tego tytułu nic nie ma. Myślałem, że to bardziej działa jak zatrudnienie na umowe o dzieło czy zlecenie.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.