Urlop na żądanie

Urlop wypoczynkowy i urlop na żądanie – to Twoje pracownicze prawo!

29 lutego 2024

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 3 głosy

3 głosy

7 komentarzy
Urlop wypoczynkowy i urlop na żądanie – to Twoje pracownicze prawo!
Co warto wiedzieć o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego i urlopu na żądanie? Sprawdź, co dzieje się, jeśli w danym roku nie wykorzystasz wszystkich.

Urlop to nie tylko coś, o czym marzy każdy przygnieciony obowiązkami pracownik, ale także niezbywalne prawo osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W puli dni wolnych znajduje się także urlop na żądanie. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o każdym z tych rodzaju urlopów.

Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy w Polsce to ważny element prawa pracy, zapewniający pracownikom czas na odpoczynek i regenerację. Jego wymiar zależy od stażu pracy.

  • Pracownicy mający mniej niż 10 lat stażu pracy mogą wykorzystać 20 dni urlopu rocznie.
  • Pracownicy mający minimum 10 lat stażu pracy i więcej mogą wykorzystać 26 dni urlopu rocznie. Staż pracy obejmuje cały okres zatrudnienia, również u poprzednich pracodawców, oraz niektóre okresy niezatrudnienia. Wymieniamy je niżej.

Video

Wymagany staż można zmniejszyć, kończąc poszczególne etapy edukacji. I tak:

  • Za ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej można wliczyć czas nauki przewidziany programem, ale nie więcej niż 3 lata.
  • Za ukończenie średniej szkoły zawodowej można wliczyć przewidziany czas nauki, nieprzekraczający 5 lat.
  • Absolwenci zasadniczych szkół zawodowych (i równorzędnych), którzy ukończyli średnią szkołę zawodową, mogą wliczyć do stażu pracy dodatkowych 5 lat.
  • Za ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej można wliczyć 4 lata.
  • Za ukończenie szkoły policealnej można wliczyć 6 lat.
  • Za ukończenie szkoły wyższej (niezależnie od uzyskanego tytułu) można wliczyć 8 lat.

Pracodawca mówi „nie” – odmowa udzielenia urlopu we wskazanym terminie

Pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub odwołać go z urlopu w określonych sytuacjach, zazwyczaj związanych z ważnymi potrzebami firmy lub nieprzewidzianymi okolicznościami. Jeśli termin wybrany przez zatrudnionego koliduje z ważnymi interesami firmy, ta może nie zaakceptować wniosku urlopowego. Przykład? Jeśli w danym okresie przewidziane są kluczowe projekty, które wymagają obecności danego pracownika, pracodawca może zaproponować inny termin urlopu.

Szukasz pracy?

Specjalista ds. sprzedaży

Dobre Okna i Drzwi

  • Cieszyn
Dodana

Obsługa klienta- lada mięsna Goworowo

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Goworowo
Dodana

Kasjer/Sprzedawca Goworowo

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Goworowo
Dodana

Wytapiacz - Odlewnik

Extral Sp. z o.o.

  • Rybnik
Dodana

Samodzielna Księgowa / Księgowy

SOLID PARTNER KSIĘGOWOŚĆ sp. z o.o.

  • Zabrze
Dodana

Ważne jest, aby pracodawca działał zgodnie z przepisami prawa pracy oraz uwzględnił plany urlopowe w taki sposób, aby jak najmniej zakłócać funkcjonowanie firmy, jednocześnie respektując prawa pracowników.

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu?

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu w sytuacjach nadzwyczajnych, które nie mogły być przewidziane w momencie rozpoczęcia absencji. Mogą obejmować nagłe zdarzenia mające kluczowe znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstwa lub jego części, gdzie niezbędna jest obecność danego pracownika. Odwołanie z urlopu powinno być uzasadnione ważnym interesem pracodawcy.

Jeśli pracownik zostanie odwołany z urlopu, ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz do zwrotu kosztów związanych z odwołaniem z urlopu. Mogą obejmować na przykład niezbędne zmiany w rezerwacjach transportu czy zakwaterowania. Pracownik może również zażądać zwrotu innych udokumentowanych wydatków poniesionych w związku z odwołaniem z urlopu.

Co więcej, za czas, w którym pracownik został odwołany z urlopu i podjął pracę, przysługuje mu prawo do wynagrodzenia zgodnie z normalnymi zasadami obowiązującymi w przypadku wykonywania pracy.

Video

Urlop na żądanie

Urlop na żądanie to szczególny rodzaj urlopu wypoczynkowego, który pracownik w Polsce może wykorzystać, zachowując przy tym pełne prawa do wynagrodzenia. Pracownik ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w każdym roku kalendarzowym (są to dni z puli urlopu wypoczynkowego), które może wykorzystać bez konieczności uzasadniania swojej decyzji i bez wcześniejszego powiadomienia pracodawcy o planowanym terminie urlopu. 

Pracodawca musi przyznać urlop na żądanie w dniu, w którym pracownik o niego wnioskuje, chyba że jego nieobecność w pracy mogłaby poważnie zakłócić funkcjonowanie firmy. Przepisy prawa pracy dają pracodawcy pewien margines do negocjacji z pracownikiem co do możliwości wykorzystania urlopu na żądanie w innym terminie, jeśli jest to uzasadnione specyfiką pracy lub sytuacją w firmie.

Video

Warto podkreślić, że pracownik decydujący się na wykorzystanie urlopu na żądanie powinien poinformować pracodawcę o swojej decyzji w sposób umożliwiający pracodawcy zorganizowanie pracy w jego nieobecności. Choć prawo nie wymaga podawania przyczyny urlopu na żądanie, to zaleca się, aby powiadomienie to miało formę pisemną lub elektroniczną, co stanowi dowód w przypadku ewentualnych sporów.

Pracodawcy oraz pracownicy powinni również pamiętać, że urlop na żądanie ma na celu zapewnienie pracownikowi elastyczności w planowaniu wolnego czasu oraz umożliwienie nagłego reagowania na nieprzewidziane okoliczności osobiste. Jednocześnie należy zachować rozsądek i dbać o dobre praktyki komunikacyjne między pracownikiem a pracodawcą, aby nie zakłócać nadmiernie organizacji pracy.

Niewykorzystany urlop i co teraz?

Zgodnie z polskim prawem masz obowiązek wykorzystać przysługujący Ci urlop wypoczynkowy w danym roku kalendarzowym. Istnieją okoliczności pozwalające na przeniesienie niewykorzystanego urlopu na kolejny rok.

Jeżeli z różnych przyczyn (np. długotrwała choroba, szczególne potrzeby pracodawcy) urlop wypoczynkowy nie zostanie wykorzystany w ciągu roku, w którym przysługiwał, można go przenieść na kolejny. Pracownik ma obowiązek wykorzystać przeniesione dni najpóźniej do końca września następnego roku. Jest to tzw. termin przechowywania urlopu.

W przypadku zakończenia stosunku pracy za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Oznacza to, że urlop nie przepada, a pracownik otrzymuje wynagrodzenie za dni urlopu, z których nie skorzystał.

W pewnych sytuacjach, np. gdy pracownik przez długi czas był niezdolny do pracy z powodu choroby lub przebywał na urlopie macierzyńskim, możliwe jest przeniesienie większej ilości dni urlopu na kolejny rok lub nawet ich wykorzystanie po zakończeniu okresu, na który przysługiwały.

Podsumowanie

Wykorzystywanie urlopu wypoczynkowego jest korzyścią, która pozwala na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Każdy dzień spędzony poza biurem to szansa na regenerację i nabranie nowej energii do pracy. Zadbaj o siebie i nie zapominaj o tym, że masz prawo odpocząć. 

Polskie prawo pracy zapewnia możliwości przeniesienia urlopu na kolejny rok, lecz najlepiej jest wykorzystać te dni na bieżąco. Pozwoli Ci to utrzymać równowagę między życiem zawodowym a osobistym i cieszyć się pełnią życia. 

To może Cię również zainteresować

Urlop na żądanie ile dni

Najczęściej zadawane pytania

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

Pracownikowi zatrudnionemu krócej niż 10 lat przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego, natomiast pracownikowi zatrudnionemu co najmniej 10 lat przysługuje 26 dni urlopu.

Czy mogę wziąć urlop na żądanie?

Tak, każdy pracownik ma prawo do 4 dni urlopu na żądanie w ciągu roku kalendarzowego.

Co to jest urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne, które pracownik może wykorzystać w określonych sytuacjach, np. ślub, narodziny dziecka. Nie są one liczone do urlopu wypoczynkowego.

Co zrobić z niewykorzystanym urlopem?

Niewykorzystany urlop pracownik może wykorzystać w ciągu kolejnych trzech lat. W niektórych okolicznościach ten okres może być przedłużony.

Czy dni urlopu na żądanie to dodatkowe dni urlopu?

Nie, dni urlopu na żądanie są liczone do ogólnej puli dni urlopu wypoczynkowego.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

7 komentarzy

Jowita Kot

Jowita Kot

Więcej takich artykułów. Wskazane by było jeszcze dać wiele różnych przykładów, gdyż sytuacje mogą bardzo się różnić.
Ela

Ela

Bardzo fajny i przydatny artykuł. Bardzo dużo się z niego dowiedziałam.
Beata Zawrocka

Beata Zawrocka

Bardzo ważne i przydatne informacje w tym artykule. Teraz wiem, kiedy pracodawca mógłby odmówić udzielenia mi takiego urlopu. Dotąd korzystałam z takich dni, ale nie było to dla nikogo uciążliwe, że mnie w pracy nie było. Jednej rzeczy nie wiedziałam, że jak nie wykorzystam 4 dni w roku kalendarzowym, to w następnym roku kalendarzowym przysługują mi 4 dni urlopu na żądanie, bo niewykorzystane dni urlopu na żądanie nie podlegają kumulacji...
Lodzia

Lodzia

W przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin uprawnienia zamiast dni ustawowo wolnych od pracy powinny być obliczane corocznie.
Kajra

Kajra

Trzeba wiedzieć jak skonstruować prośbę, a pracują w firmie jakiś czas człowiek zorientuje się jak to w praktyce realizowane kjest i w jaki sposób do tego podejść.
Dalia

Dalia

Schematy i szablony wniosków są proste. Trzeba jednak zaznaczyć, że często na żądanie urlop jest brany przez telefoniczne poinformowanie przełożonego o takiej opcji.
kiki_ff

kiki_ff

W sumie 26 dni w tym 4 na żądanie to jest w praktyce. Wiele firm dodaje korzyści9 w postaci zwiększonego urlopu, ale wiem że to dodtyczy raczej tylko firm bardzo dobrze prosperujących.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.