Pracownik - prawa i obowiązki

Skowronek czy sowa? Chronotyp w pracy

7 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 15 głosów

15 głosów

4 komentarze
Skowronek czy sowa? Chronotyp w pracy
Odkryj, jak dostosować harmonogram pracy do swojego chronotypu, by zwiększyć efektywność i zadowolenie. Skowronki i sowy - jak wybrać odpowiednią ścieżkę kariery?

To, czy jesteśmy efektywni zależy od wielu czynników. Ważna jest nie tylko odpowiednia ilość snu, lecz także nasze preferencje w zakresie pory pobudki. Nie każdy z nas lubi zrywać się z pierwszymi promieniami słońca, nie każdy lubi pracować w nocy. Pracownicy mający problem z wczesnym wstawaniem powinni zastanowić się, czy będą w stanie punktualnie zjawić się w pracy zaczynającej się wczesnym rankiem i – jeżeli tak – to jakim kosztem.

Optymalizuj pracę według swojego chronotypu! Beztroska sowa czy poranny skowronek?  - dostosuj swoje zadania i godziny pracy do wewnętrznego zegara dla lepszej produktywności i samopoczucia.
Znajdź najlepszy czas dla efektywności i sukcesu.

Wpływ pory pobudki na pracę

Określanie pracowników jako „skowronków” i „sów” ma swoje uzasadnienie właśnie w sposobie ich codziennego funkcjonowania. Osoby potrafiące wstać wcześnie rano nie mają problemów z punktualnym przybywaniem do zakładu pracy na godzinę 8 rano, ale kłopotem jest dla nich praca w godzinach nocnych. Odwrotnie jest zaś w przypadku pracowników będących sowami – im znacznie lepiej pracuje się późnym wieczorem i w nocy.

Chronotyp Charakterystyka Wskazówki dla pracowników Zalety
Skowronek (poranny) Wstają wcześnie rano, są najbardziej efektywni w godzinach porannych. Zaczynanie pracy wczesnym rankiem, planowanie ważnych zadań na początek dnia. Wysoka efektywność w porannych godzinach, dobrze radzą sobie z pracą w standardowych godzinach pracy.
Sowa (wieczorny/nocny) Pracują najlepiej późnym wieczorem i w nocy, mają trudności z wczesnym wstawaniem. Zgłaszanie chęci przesunięcia godzin pracy, zaplanowanie zadań wymagających skupienia na wieczór. Kreatywność i produktywność w późnych godzinach, elastyczność w pracy.

Planujesz karierę - weź pod uwagę swoje preferencje

Szukasz pracy?

Wykładanie towaru: Dział Alkohole i Napoje - NOCKI - PRACA DODATKOWA

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-29 zł brutto / h
  • Kraków
Dodana
Dodana

Pracownik produkcji

Agencja Zatrudnienia KS Service S.A.

  • Gdańsk
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Większość pracowników, myśląc o swojej karierze, myśli przede wszystkim o tym, by ukończyć dobrą uczelnię wyższą i znaleźć zakład pracy, w którym będą mogli wykorzystać nabytą wiedzę teoretyczną. Wydaje się jednak, że przy planowaniu ścieżki zawodowej warto pomyśleć również o swoich preferencjach w zakresie pobudki. Może się okazać, że ranne wstawanie utrudni efektywną pracę i rozwój kariery.

Współcześnie o sposobie funkcjonowania mózgu naukowcy wiedzą coraz więcej. To pozwala na wdrażanie rozwiązań ułatwiających osobom o różnych preferencjach w zakresie wstawania codzienne funkcjonowanie. Warto jednak pamiętać również o tych, którzy już pracują zawodowo. Czy oni mają szansę na to, by szef przychylniej spojrzał na ich wieczne spóźnienia lub niemożność skoncentrowania się w godzinach pracy?

Czy sowa może stać się skowronkiem?

Ponieważ zmiana pracy czy nawet godzin pracy nie zawsze jest możliwa, pojawia się pytanie, czy możliwa jest zmiana sposobu funkcjonowania. Okazuje się, że tak, lecz trzeba pamiętać, że nie jest to wcale łatwe. Trzeba pamiętać o tym, aby całkowicie przeorganizować swój dzień.

Podstawą jest oczywiście zmiana godzin snu. Przede wszystkim zwrócić trzeba uwagę na fakt, że wczesne położenie się spać, nie oznacza wcale, że z uśmiechem na ustach wstaniesz bladym świtem. Konieczne jest powolne wprowadzanie zmian, by nauczyć organizm, że w czasie określonych godzin musi się zregenerować. Specjaliści podkreślają również, że istotny jest relaks i odprężenie się. Zdecydowanie niekorzystne jest pobudzanie umysłu przed snem przez np. oglądanie filmów.

Jakie korzyści płyną z dostosowania harmonogramu do chronotypu?

Dostosowanie harmonogramu pracy do swojego chronotypu ma wiele korzyści. Pracownicy, którzy mogą zacząć pracę w harmonogramie odpowiadającym ich wewnętrznemu zegarowi, mogą być bardziej skoncentrowani, produktywni i mniej podatni na senność przy pracy. Zegar wewnętrzny ma wpływ na naszą wydajność i samopoczucie, dlatego warto znaleźć harmonogram, który pozwoli na wykorzystanie naszego najlepszego potencjału. Zmiana godzin pracy może być korzystna nie tylko dla pracownika, ale także dla pracodawcy, który zyska bardziej efektywnych i zadowolonych zatrudnionych.

Zarządzanie swoim chronotypem może być kluczem do efektywności i zadowolenia w pracy. Odpowiednie dostosowanie harmonogramu pracy, dbanie o regularny sen i relaks, oraz świadome wykorzystanie swoich preferencji czasowych mogą pomóc nam osiągnąć sukces i satysfakcję w pracy.

To może Cię również zainteresować

Obowiązki pracownika

Najczęściej zadawane pytania

Czym są chronotypy sowy i skowronka?

Chronotypy sowy i skowronka to różne wzorce snu i aktywności, gdzie sowy preferują późne godziny chodzenia spać i wstają później, podczas gdy skowronki wcześnie kładą się spać i wstają wcześnie rano.

Czy mój chronotyp ma wpływ na efektywność w pracy?

Tak, chronotyp może mieć wpływ na efektywność w pracy. Dostosowanie harmonogramu pracy do swojego chronotypu może poprawić produktywność i samopoczucie.

Jak zmienić swój chronotyp?

Zmiana chronotypu może być trudna, ale można spróbować dostosować godziny snu i aktywności. Wprowadzanie stopniowych zmian w harmonogramie snu może pomóc dostosować się do nowego chronotypu.

Czy warto zaczynać pracę wcześnie rano?

Decyzja o rozpoczęciu pracy wcześnie rano zależy od twojego chronotypu. Jeśli jesteś porannym skowronkiem, wcześniejszy start może być korzystny, ale dla sowy może to być trudne.

Jakie są najlepsze praktyki pracy dla różnych chronotypów?

Dla porannych skowronków, wcześniejsze rozpoczęcie dnia pracy może być korzystne. Dla sów, lepsze wyniki mogą być osiągnięte w późniejszych godzinach. Dostosuj zadania i harmonogram pracy do swojego chronotypu dla większej wydajności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Julia Gryglak

Stażysta

Autorka artykułów dla Aplikuj.pl, copywriter

4 komentarze

Pająk

Pająk

Definicja ciekawie przedstawia osobowości. Więcej przykładów by jednak się na ten temat przydało.
Jolanta 1997

Jolanta 1997

Ciekawe nazewnictwo. Wiele ludzi nie lubi poranków, ale ja chętnie pracuję rano i wolę opcję pracy 7-15 od 8-16. Zdania na ten temat są podzielone.
skowronek

skowronek

Ale fajny artykuł. Jakim pracownikiem jesteś - skowronkiem czy sową? Jestem skowronkiem, bo nadają się do pracy tylko w godzinach rannych- 8 godzin. Mój wujek teraz wiem, dorabia jako stróż na pół etatu w nocy jest sową.
Acha

Acha

Każdy jest inny i dlatego takie swoje predyspozycje trzeba w odpowiedni sposób wykorzystać. W ten sposób można walory wydobyć z takich realnych i konkretnych kwestii.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.