Spis treści
Każda osoba wybierająca kierunek studiów powinna mieć świadomość tego, gdzie będzie mogła szukać zatrudnienia. W przypadku zawodu dietetyka sprawa jest dość prosta. Większość osób, które zdobywają takie wykształcenie, decyduje się na pracę z klientem. Ci, którym nie odpowiada bezpośredni kontakt z ludźmi na co dzień, mogą znaleźć zatrudnienie w instytutach żywieniowych czy prywatnych firmach produkcyjnych. Wówczas ich praca koncentruje się na badaniu żywności.
Gdy mowa o regularnej pracy z ludźmi, to należy wskazać, że dietetyk również ma wybór. Może zdecydować się na otwarcie własnej poradni, może też poszukać pracy w jednej z już istniejących na rynku. Zasadniczo większość początkujących specjalistów decyduje się na to drugie rozwiązanie. Wówczas mają oni możliwość doskonalenia swoich umiejętności pod okiem bardziej doświadczonych specjalistów. Takie rozwiązanie sprawdza się również wtedy, gdy dietetyka nie stać na otwarcie własnej firmy.
Układanie diet i kontrola postępów
Praca dietetyka jest o tyle wymagająca, że musi on nie tylko układać diety osobom się do niego zgłaszającym, lecz także kontrolować wyniki swoich klientów. Jest to szczególnie istotne wówczas, gdy mowa o klientach chcących zrzucić zbędne kilogramy. Ale nawet ułożenie diety nie jest wystarczające – w takiej sytuacji specjalista powinien też mobilizować swojego podopiecznego do aktywności fizycznej.
Dobrym pomysłem dla osób otwartych na rozwój zawodowy jest połączenie obu kwalifikacji, pamiętajmy jednak, że wówczas praca z klientem wymaga więcej czasu i obowiązków
Inaczej sprawa wygląda, gdy zadanie dietetyka sprowadza się do ułożenia diety dla osoby, u której np. zdiagnozowano cukrzycę lub takiej, której celem jest obniżenie poziomu cholesterolu. W tego rodzaju sytuacji niezbędne jest, by klient miał świadomość tego, jakie produkty mogą mu zaszkodzić. Gotowa dieta może być istotną wskazówką, ale niezbędne jest też uzmysłowienie zainteresowanej osobie, jak może ona samodzielnie zadbać o swoje posiłki.
Przyszłościowy kierunek?
Układanie jadłospisu, choć może wydać się łatwe, wcale takie nie jest. Dietetycy mają coraz więcej pracy, bo coraz więcej osób interesuje się tym, co znajduje się na ich talerzu. Nie można też zapomnieć, że spora część społeczeństwa boryka się z problemem nadwagi. Ta z kolei dotyczy dziś nie tylko osób dorosłych, lecz także dzieci. Z tego też względu zdecydowana większość dietetyków nie narzeka na brak pracy. A skoro praca po dietetyce jest, przybywa też chętnych do wykonywania tego zawodu, jednak nie zapowiada się, aby rynek miał stać się w tej kwestii wysoce konkurencyjny.
Praca z osobami z nadwagą wiąże się, jak wspomniano, nie tylko z ułożeniem jadłospisu przez dietetyka, lecz przede wszystkim z uświadamianiem klientów, jak powinni się odżywiać, by w przyszłości nie mieć problemów z wagą. Z tego względu ważne są m.in. regularne wizyty u specjalisty.
Jak zostać dietetykiem?
Osoby zainteresowane pracą w charakterze dietetyka mają do wyboru dwie ścieżki kariery. Pierwsza wiąże się z odbyciem studiów kierunkowych. Te, choć mogłoby się tak wydawać, wcale nie są łatwe. Studenci są zobowiązani zapoznać się z zagadnieniami m.in. z zakresu biologii czy chemii. Ukończenie studiów daje więc najpełniejsze kwalifikacje do pracy dietetyka. W ten sposób specjalista zyskuje też pełen obraz swojej przyszłej pracy. Studia mogą też korzystnie wpłynąć na to, ile będzie zarabiał dietetyk na swojej ścieżce zawodowej, choć to nie zawsze gwarancja wyższej pensji.
Osoby, które nie mają w planach studiów, mogą zdecydować się na inną ścieżkę kariery – dostęp do wykonywania tego zawodu gwarantuje również ukończenie szkoły policealnej lub technikum na kierunku dietetyk. W takim przypadku niezbędne jest jednak zdanie egzaminu zawodowego – dopiero wówczas absolwent ma prawo pracować jako dietetyk.
Ile zarabia dietetyk?
W tym zawodzie, jak w innych umożliwiających zarówno samodzielną działalność, jak i pracę na etacie, wynagrodzenie zależy od kilku czynników: miejsca zatrudnienia, liczby klientów/godzin pracy, doświadczenia i wykształcenia, oferowanych usług, renomy firmy, a nawet miejscowości, w której dietetyk wykonuje zawód.
Według ogólnodostępnych badań średnie zarobki w pracy dietetyka to przedział 2-2,5 tys. zł. Pracownicy dużych, znanych placówek w metropoliach mają oczywiście szansę na znacznie wyższe dochody, rzędu 3,5, a nawet 4 tys., są to jednak stosunkowo rzadko spotykane pensje.
To może Cię również zainteresować