Urlop macierzyński

Urlop rodzicielski a rozwiązanie umowy

30 grudnia 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 26 głosów

26 głosów

16 komentarzy
Urlop rodzicielski a rozwiązanie umowy
Z punktu widzenia prawa urlop rodzicielski podlega szczególnej ochronie. Rozwiązanie umowy z pracownikiem, który przebywa na takim urlopie możliwe jest tylko w niektórych przypadkach. Jakich? Czy można złożyć wypowiedzenie na urlopie rodzicielskim? Czy można przerwać urlop rodzicielski? Sprawdź!

Co to jest urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski to 41 lub 43 tygodnie wolnego przysługujące ojcu, lub matce, na które mogą zdecydować się po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego za ten okres. Rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego, jeśli nie skończył się rok kalendarzowy, w którym ich dziecko lub dzieci ukończyły 6 rok życia. Podstawą do jego uzyskania jest opłacanie składek zdrowotnych. O pisemnym wniosku o urlop należy pamiętać niemal od razu po porodzie.

Wniosek o urlop rodzicielski

Nie należy mylić urlopu macierzyńskiego z rodzicielskim – to dwa różne rodzaje urlopów.

Warto wiedzieć, że urlop rodzicielski można połączyć z pracą, jednak wymiar godzin nie może być większy niż połowa etatu. W tym przypadku czas wolny wydłuża się proporcjonalnie. Pracodawca powinien dopuścić pracownika do pracy w wymiarze i okresie wskazanym we wniosku. Wyjątkowo może odmówić, jeśli rodzaj wykonywanej pracy na to nie pozwala lub miałoby to naruszać organizację pracy. Pracodawca musi uzasadnić swoją odmowę na piśmie.

Czy pracodawca może przerwać urlop rodzicielski pracownika?

Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim jest chroniony w szczególny sposób. Ochrona ta przejawia się głównie w fakcie, że pracodawca nie może w okresie trwania urlopu wypowiedzieć umowy zatrudnionemu, choć od zasady tej przewidzianych jest kilka wyjątków. Otóż podmiot zatrudniający, który chce rozstać się ze swoim pracownikiem na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, musi uzyskać zgodę związków zawodowych. Wskazuje na to art. 177 § 1 Kodeksu pracy: "Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy."

Szukasz pracy?

Wytapiacz - Odlewnik

Extral Sp. z o.o.

  • Rybnik
Dodana

Sekretarka / Sekretarz

Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o.

  • Żywiec
Dodana

Samodzielna Księgowa / Księgowy

SOLID PARTNER KSIĘGOWOŚĆ sp. z o.o.

  • Zabrze
Dodana

Konserwacja Pojazdów

SW Mateusz Dietrych

  • Bielsko-Biała
Dodana

Pracownik sklepu-kawiarni ->zlecenie->Pestka

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Inną sytuacją, w której pracodawca będzie mógł rozwiązać umowę z pracownikiem przebywającym na urlopie rodzicielskim, jest ewentualne ogłoszenie upadłości lub likwidacja zakładu pracy. W pozostałych wypadkach nie jest możliwe, aby podmiot zatrudniający rozstał się z pracownikiem, gdyż temu przysługuje prawo do domagania się do przywrócenia do pracy.

Wypowiedzenie na urlopie rodzicielskim przez pracownika

Jak już wiesz, pracodawca nie ma prawa – poza wyżej wskazanymi sytuacjami – rozwiązać umowy z pracownikiem przebywającym na urlopie rodzicielskim. Jak wygląda ta kwestia w przypadku pracownika? Czy można złożyć wypowiedzenie na urlopie rodzicielskim? W takim wypadku pracownik może zasugerować tryb porozumienia stron lub po prostu wypowiedzieć zawartą ze swoim pracodawcą umowę o pracę. Trzeba przy tym pamiętać, że samo wypowiedzenie o pracę jest zawsze skuteczne. Oznacza to, że pracownik nie musi podejmować dodatkowych kroków, których celem by było rozwiązanie podpisanej umowy. Konsekwencją wypowiedzenia umowy jest automatyczne zakończenie urlopu rodzicielskiego wraz z momentem ustania zatrudnienia. A czy można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego?

Czy można przerwać urlop rodzicielski?

Poza złożeniem wypowiedzenia na urlopie rodzicielskim zatrudniony ma również możliwość zrezygnowania z całości lub części urlopu rodzicielskiego. W tym wypadku ważne jest jednak to, aby pracownik o taki urlop wnioskował w trybie art. 1791 lub 1824 § 1 Kodeksu pracy. Jeżeli złożył pisemny wniosek, to ma również możliwość zrezygnować z urlopu rodzicielskiego.

Zapamiętaj!
Dla ewentualnego postępowania dowodowego ważne jest, aby pracownik zawnioskował o przerwanie urlopu również na piśmie. Takie prawo mają zarówno rodzice, jak i opiekunowie, którzy przysposobili dziecko.

Wypowiedzenie na urlopie rodzicielskim – na jakich warunkach?

Z punktu widzenia zarówno pracownika, jak i pracodawcy rezygnacja z części lub całości urlopu rodzicielskiego nie jest sprawą prostą. Przede wszystkim rodzic korzystający ze swojego uprawnienia, który zamierza zrezygnować z przysługującego mu urlopu rodzicielskiego, musi wystąpić z pisemnym wnioskiem i to w terminie nie krótszym niż 14 dni przed przystąpieniem do pracy. Sporządzone przez niego pismo powinno wyraźnie wskazywać, z jakim żądaniem występuje – czy chce skrócenia urlopu rodzicielskiego, czy też całkowicie z niego rezygnuje.

Dodatkowo konieczne jest zwrócenie uwagi na artykuł 1821a § 2 Kodeksu pracy: "Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej w wymiarze wielokrotności tygodnia." Oznacza to, że pracownik, który zawnioskował o urlop macierzyński i następnie złożył rezygnację, nie będzie mógł powrócić od razu do pracy. Konieczne będzie tu wykorzystanie przez niego min. 8 tygodni przydzielonego urlopu. W przeciwnym razie dojdzie do naruszenia przepisów.

Czy urlop rodzicielski jest płatny?

Osobom przebywającym na urlopie rodzicielskim przysługuje zasiłek macierzyński. Mają do niego prawo również osoby, które nie są zatrudnione na umowie o pracę oraz prowadzące działalność gospodarczą.

Czy urlop rodzicielski jest płatny?
Przez pierwsze sześć tygodni (lub osiem, w przypadku ciąży mnogiej) urlopu rodzicielskiego rodzicom dziecka należy się 100% wymiaru zasiłku, jednak po upływie tego czasu będzie to 60%. Minimalna wartość zasiłku macierzyńskiego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi 1000 złotych netto. Podstawą do uzyskania pieniędzy jest podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Ile trwa urlop rodzicielski?

Od 2023 roku długość urlopu rodzicielskiego uległa zmianie na korzyść dla pracowników. Obecnie urlop rodzicielski trwa 41 tygodni w przypadku jednego dziecka i 43 tygodnie w przypadku dwóch lub więcej dzieci. Istotne jest to, że może on przysługiwać jednemu z rodziców – ojcowi lub matce.

To może Cię również zainteresować

Wniosek o urlop macierzyński

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski trwa 41 lub 43 tygodnie i stanowi wolne przysługujące ojcu lub matce, na które mogą zdecydować się po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego lub zasiłku macierzyńskiego pobieranego za okres urlopu.

Czy można przerwać urlop rodzicielski?

Pracownik, który przebywa na urlopie rodzicielskim na prawo zrezygnować z części lub całości urlopu rodzicielskiego. Musi jednak pamiętać, aby w tym celu złożyć odpowiedni wniosek.

Czy urlop rodzicielski jest płatny?

Rodzicom dziecka przysługuje zasiłek macierzyński wypłacany podczas urlopu rodzicielskiego. Kwota przeznaczona dla rodziców to 100% zasiłku przez pierwsze sześć tygodni urlopu oraz 60% zasiłku wypłacane po upływie sześciu tygodni.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

16 komentarzy

dorad.UI

dorad.UI

Cieżko mi sobie wyobrazić, że pracodawca mógłby przerwać urlop rodzicielski pracownika. Dlatego tym bardziej cieszę się, że artykuł wyjaśnia, jakie prawa przysługują w takim wypadku pracownikowi.
OLA

OLA

Artykuł jest dobrze napisany i zawiera ważne informacje na temat urlopu rodzicielskiego. Jako pracodawca, cieszę się, że zaznaczono, że wyjątkowo możemy odmówić pracownikowi pracy w trakcie trwania urlopu, jeśli jego rodzaj pracy na to nie pozwala.
Ferdynand

Ferdynand

Bardzo dobrze, że artykuł wspomina o tym, że urlop rodzicielski można połączyć z pracą w wymiarze nie większym niż połowa etatu. To może być zdecydowanie korzystne rozwiązanie dla osoby, której nie stać na całkowite przestawienie się na opiekę nad dzieckiem.
Mariusz Fabijański

Mariusz Fabijański

Chociaż nie jestem zatrudniona na umowie o pracę, cieszę się, że również mogę skorzystać z zasiłku macierzyńskiego. To naprawdę wielka pomoc dla osób, które niedługo zostaną rodzicami.
Gustaw

Gustaw

Cieszę się, że artykuł wyjaśnia, co to jest urlop rodzicielski, a przede wszystkim, jakie są prawa pracownika. Dzięki temu mogę czuć się pewniej i wiedzieć, co mi przysługuje, gdy będę w takiej sytuacji.
Cecylia

Cecylia

Wszystko musi być oparte na odpowiednich zasadach. Przepisy są po to by je respektować. Fajnie napisany tekst.
Holik

Holik

Jak się dobrze zaplanuje kwestie dotyczące takich urlopów to wtedy się o żadnych terminach nie zapomni i otrzyma się to co możliwe. Przepisy są po to by je egzekwować ale trzeba je przecież poznać.
Marta

Marta

Czy jeżeli złożyłam wypowiedzenie w trakcie urlopu rodzicielskiego, to czy mogę je anulować? Czy konieczna jest tutaj zgoda pracodawcy, jeżeli nadal jestem na urlopie rodzicielskim?
Mateusz

Mateusz

Podwal. Do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat, a nie 3. Sprostowanie
Elka

Elka

No i taka sytuacja jest ważna w jakiej sytuacji takie coś może mięć miejsce. Zatem ciekawe czy to jest taka do końca ochrona związana z tym stanem.
Eliza

Eliza

Prawa pracodawcy i pracownika są czytelne tylko w konkretnej sytuacji ludzie zainteresowani są zasadami oraz możliwościami z jakich oni mogą w sytuacji zaistniałej skorzystać.
Jola

Jola

Urlop rodzicielski a rozwiązanie umowy - artykuł ok. Warto wiedzieć, że urlop macierzyński a urlop rodzicielski to nie to samo. Z artykułu tego wiem, na jakich warunkach może pracodawca wypowiedzieć umowę.
Olena

Olena

Jeśli najpierw dbałeś o swoją karierę, sam urlop macierzyński może mieć ogromny wpływ na twoje życie. Dodaj do tego odpowiedzialność za dziecko. To ściśle opisane.
Toten1

Toten1

Prawa pracownicze pracownika (takie jak prawo do płacenia, urlopu i powrotu do pracy) są chronione podczas urlopu macierzyńskiego. Z tym jest podobnie w prawie.
Podwal

Podwal

Należy pamiętać, że urlop jest przyznawany do ukończenia przez dziecko trzech lat, a dodatek wypłacany jest tylko do półtora roku. Wielu ojców teraz idzie na taki urlop.
Piast

Piast

Czyli podczas urlopu znajduje lepszą pracę to i tak muszę odczekać te osiem tygodni i dopiero wtedy wnioskować rozwiązanie umowy z obecnym pracodawcą?

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.