Zawody i ich potencjał

Freelancer, czyli wolny strzelec w pracy

31 marca 2021

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

9 komentarzy
Freelancer, czyli wolny strzelec w pracy
Internet pełen jest możliwości na podjęcie dodatkowych prac. Freelancer to osoba, jaka zajmuje się takimi zleceniami. Jest wiele opcji na skorzystanie z takich ofert, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieją pewne wady i zalety z tym związane. Warto znać różnice pomiędzy pracą ?wolnego strzelca?, a pracownika na etacie.

Wielu młodych ludzi szuka dodatkowego zarobku i praca w charakterze freelancera wydaje się mieć wiele zalet. Zarobki w zależności od typów zleceń mogą być ciekawym profitem, jednak w większości przypadków taka praca nie zastąpi zatrudnienia na umowę o pracę lub umowy cywilno-prawnej.

Freelancer - praca na wysokich obrotach

Praca na etacie w firmie daje pewne poczucie bezpieczeństwa, gdyż zatrudniony pracownik posiada pakiet ochronny, jaki mu przysługuje z tego tytułu. Zatrudnienie na taką umowę pozwala na urlop wypoczynkowy, zwolnienia w przypadku choroby, a także w dłuższej perspektywie zapewnia świadczenia emerytalne. Taka praca z pewnością ma większe profity niż zatrudnienie w charakterze ?wolnego strzelca?. Freeelancer musi sam dbać o własną przyszłość. Związane to jest z emeryturą czy dniami wolnymi od pracy, jakie sam sobie ustala. Zarobki freelancera nawet, gdy są pokaźne, są pomniejszone o wspomniany pakiet socjalny i żeby się z tym zrównać, trzeba samemu o to zadbać. W większości przypadków zarobki te nie są jednak tak duże, by móc to robić na bieżąco. Taka praca zazwyczaj jest traktowana jako dodatkowa forma zarabiania.

Wielu młodych ludzi szuka dodatkowego zarobku i praca w charakterze freelancera wydaje się mieć wiele zalet. Zarobki w zależności od typów zleceń mogą być ciekawym profitem, jednak w większości przypadków taka praca nie zastąpi zatrudnienia na umowę o pracę lub umowy cywilno-prawnej.

Freelancer - praca na wysokich obrotach

Praca na etacie w firmie daje pewne poczucie bezpieczeństwa, gdyż zatrudniony pracownik posiada pakiet ochronny, jaki mu przysługuje z tego tytułu. Zatrudnienie na taką umowę pozwala na urlop wypoczynkowy, zwolnienia w przypadku choroby, a także w dłuższej perspektywie zapewnia świadczenia emerytalne. Taka praca z pewnością ma większe profity niż zatrudnienie w charakterze "wolnego strzelca". Freeelancer musi sam dbać o własną przyszłość. Związane to jest z emeryturą czy dniami wolnymi od pracy, jakie sam sobie ustala. Zarobki freelancera nawet, gdy są pokaźne, są pomniejszone o wspomniany pakiet socjalny i żeby się z tym zrównać, trzeba samemu o to zadbać. W większości przypadków zarobki te nie są jednak tak duże, by móc to robić na bieżąco. Taka praca zazwyczaj jest traktowana jako dodatkowa forma zarabiania.

Video

Czas przeznaczony na pracę

Czas pracy znacząco się różni, gdy porównamy zatrudnienie na etacie oraz pracę freelancera. W przypadku etatu pracownik musi trzymać się sztywno godzin obowiązujących w pracy. W wielu zawodach jest to 8 godzin między 7 rano, a 17 popołudniu. Istnieją także korporacje i firmy (głównie związane z pracą fizyczną) zatrudniające pracowników na 2 lub 3 zmiany. Pracownik taki musi się dostosować do tych godzin i wykonywać pracę według grafiku. W przypadku freelancera on sam sobie ustala godziny pracy i jego czas jest bardzo elastyczny. Osoba pracująca w tym charakterze może pracować kiedy chce, dla niej liczą się efekty z tytułu wykonywanej pracy. Ma to oczywiście wiele plusów i umożliwia dostosowanie swojej pracy do reszty obowiązków. Pod tym względem czas pracy ustalany osobiście jest bardziej korzystną opcją niż w przypadku czasu pracy pracownika etatowego.

Szukasz pracy?

Kierowca/Magazynier

ULEX

  • Bielsko-Biała
Dodana

Zatowarowanie sklepu na weekend! Lusówko

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 35 zł netto / h
  • Lusowo
Dodana
Aplikuj bez CV

MISTRZ ds. AKPiA w DZIALE OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

PRZEDSIĘBIORSTWO INŻYNIERII MIEJSKIEJ SP Z O O

  • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Spawacz MAG 135/136

actuell Personal GmbH

  • Niemcy
Dodana

KIEROWNIK PROJEKTU

ALBUD SPÓŁKA JAWNA

  • Bielsko-Biała
Dodana

Zarobki freelancerów

Praca na etacie związana jest ze stałymi zarobkami. W zależności od umowy istnieją pewne ustalenia, co do wysokości ewentualnej premii czy innych profitów związanych z wynagrodzeniem. Korzyści w przypadku takiej formy pracy dotyczą także płatnego urlopu oraz wynagrodzenia w przypadku choroby lub innej niezdolności do pracy. Freelancer zarabia w zależności od ilości zleceń. Zarobki jego mogą być bardzo zróżnicowane w danym okresie. W jednym miesiącu może to być pokaźna suma, by w kolejnym była bardzo mała. W przypadku pewnego rodzaju zleceń zarobki mogą być uzależnione od pracy freelancera na zasadzie im więcej pracujesz, tym więcej zarobisz.

W takim układzie jest to korzystna i w miarę stała sytuacja. Taka forma współpracy nigdy jednak nie jest na zawsze. Charakter pracy lepiej nadaje się do dodatkowego dorabiania, gdy posiadamy już inne zajęcie. Na rynku działa jednak wielu wolnych strzelców, którzy dobrze sobie radzą i ta praca pozwala im na dobre zyski. Patrząc na te różnice, ogólnie wydaje się, że nic nie będzie lepsze od pracy na etacie, gdy wliczymy w to profity stałego wynagrodzenia oraz pakiet socjalny.

jak wyglądają zarobki freelancera?

Freelancer - sam pracuje na swoją przyszłość

To wolny strzelec, zwykle o wysokich kwalifikacjach, pracujący na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Wraz z rozwojem internetu, rynek pracy dla Freelancerów staje się coraz większy. Wiąże się to również z tym, że dużo osób woli pracować w róznych porach dnia i różnych miejscach niż wiązać się z korporacjami i ich sztywnymi regulacjami czasu pracy.

O freelancerach i freelancingu pisało się już bardzo wiele, zazwyczaj w kontekście skrajności: dla autora tekstu było to zagadnienie na wskroś złe, uznawał on wolnych strzelców za ludzi psujących rynek i zabierających pracę „uczciwym” pracownikom. W innym wypadku pojawiały się zaś artykuły wychwalające pracę, jaką wykonują freelancerzy, opisujące ich jako doskonałych, sprawdzonych i profesjonalnych wykonawców. Warto jednak poszukać złotego środka i rzeczywistej charakterystyki, jaką można przypisać wolnym strzelcom.

Zlecenia dla freelancera czy to dobry pomysł?

Przede wszystkim nie można im odmówić profesjonalizmu – w większości przypadków freelancer to człowiek odpowiedzialny, znający się na swojej pracy, terminowy i całkowicie oddany wykonywanemu zajęciu. Pracuje on na własny rachunek, sam płaci składki i podatki, sam wybiera zlecenia i sam decyduje o terminie oraz sposobie ich wykonania. Dlatego o wiele bardziej niż etatowemu pracownikowi zależy mu na tym, aby klient był szczególnie zadowolony z końcowego efektu. Zwłaszcza że w kontaktach biznesowych obowiązuje go jedynie umowa zlecenie co oznacza, że freelancer w Polsce sam musi zapracować na swoją przyszłość, nie czeka go bowiem później żadna państwowa emerytura czy zasiłek.

Są jednak liczne czynniki, które ułatwiają wolnym strzelcom funkcjonowanie na krajowym rynku – szeroka gama świadczonych usług, dostęp do najnowocześniejszych technologii, możliwość pracy zdalnej oraz ogromne zapotrzebowanie na usługi, które najczęściej świadczą w Polsce freelancerzy. Rynek pod tym względem jest bardzo wyrozumiały, ponieważ usługi i oferty proponowane przez wolnych strzelców dotyczą głównie zagadnień IT oraz szeroko rozumianej cyfronizacji naszego życia. W Polsce taka praca na zlecenie opiera się głównie na branżach informatycznych: pozycjonowaniu, optymalizacji stron www, zarządzaniu serwerami i witrynami sieciowymi, copywritingu, namingu, ale też na grafice komputerowej, programowaniu, tworzeniu stron internetowych oraz aplikacji.

Video

Freelancer a praca na etacie - zalety I wady

Freelancing czyli wolny strzelec to osoba zajmująca się zleceniami przez internet. Jakie są wady i zalety takiego zajęcia? Jakie różnice występują między wolnym strzelcem, a osobą pracującą na etacie?

Zaletą bycia wolnym strzelcem jest przede wszystkim fakt wolności, jaką posiada każdy freelancer. Praca, jej czas, tryb oraz rodzaj są bowiem bezpośrednio określane przez samego freelancera. To on decyduje, czy chce pracować w weekendy, czy termin wykonania ma być na „już” czy „na później”, czy ustala z klientem stawkę taką a nie inną i czy pracując na zlecenie danego klienta będzie mu wystawiał faktury czy wybierze raczej zwykłą umowę o dzieło. Z drugiej strony taka droga życiowa oznacza wiele niejasności, niepewności i ciemnych stron: bardzo rzadko jest to praca oparta na legalnych umowach, często chodzi więc do oszustw.

Powstają też dodatkowe wymagania, jakie musi spełnić ambitny i szukający nowych wyzwań freelancer: portfolio i referencje to podstawa, jeśli swoich klientów chcemy szukać na rynkach „cieszących” się sporą konkurencją (graficy, programiści, copywriterzy). Widać też wyraźną tendencję wzrostu liczby freelancerów w większych miastach, co może być skutkiem tego, że dla mniejszych przedsiębiorców bardziej tańszy i opłacalny niż zatrudnianie firmy okaże się profesjonalny freelancer. Warszawa jest doskonałym przykładem na rozwijanie się tego typu tendencji, co skutkuje powiększaniem się i rozrostem ogólnego rynku wolnych zawodów w Polsce.

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że freelancer jako osoba prywatna chroniona jest większymi prawami niż na przykład przedsiębiorca. To w dużym stopniu zmniejsza ryzyko związane z wykonywaną przez niego pracą (możliwość oszustw, wyłudzeń, kradzieży praw autorskich), ale też w pewnym sensie zawiązuje ręce.

Freelancer w Polsce jest bowiem wciąż pracownikiem drugiej kategorii, pracujących nie na etat, ale na zlecenie; do którego przekonuje się niewielka liczba zleceniodawców. Ci zdają się bowiem nie dostrzegać zaangażowania, profesjonalizmu, doświadczenia i oddania pracy wśród freelancerów, nie widzą ich konkurencyjnych cen oraz ciekawych i korzystnych ofert. Pracodawców nie przekonuje fakt, że praca na zlecenie powierzona freelancerowi zostanie wykonana o wiele lepiej, staranniej, a nawet i szybciej, niż gdyby to samo zadanie przekazać jednej z wielu firm na rynku. Miejmy jedynie nadzieje, że taka sytuacja zmieni się w ciągu kolejnych lat.

zadowolona kobieta z bycia freelancerem siedząca w domu z laptopem

Freelancer w Polsce nigdy nie był rozpowszechnionym formą zatrudnienie. Brało się to zapewne stąd, że wiele osób było przyzwyczajonych do pracy na pełnym etacie. Wiadomo, że była i zawsze będzie to najbardziej bezpieczna forma zatrudnienia. Jednak czasy się zmieniają i pracodawcy coraz mniej chętnie proponują pracę na etatach. W przypadku wielu zawodów o wiele łatwiej jest pozyskiwać własnych klientów i obsługiwać ich na zlecenie.

Freelancer to osoba, która nie pracuje dla jednej konkretnej firmy

Całą swoja pracę opiera na zleceniach dla wielu różnych pracodawcach. Wykonuje dla nich najczęściej pojedyncze zlecenia. Już pewnym standardem się stało, że freelancer kojarzy się z kilkoma zawodami. Głównie uprawiają tą formę zatrudnienia informatycy, programiści i graficy. Coraz mniej jest firm, które chcą specjalistów z tych zawodów zatrudniać na stałe. Dla tego najbardziej opłaca się im współpracować indywidualnie z wieloma firmami. Umowa zlecenie, bo taką najczęściej podpisują freelancerzy ma jednak sporo wad. Po pierwsze występuje problem z ubezpieczeniem. Freelancer musi sam się ubezpieczyć i opłacać wszystkie składki. Zaniedbanie tego spowoduje problemy w razie potrzeby skorzystania ze szpitala oraz w przyszłości brak emerytury. Dla tego wielu wolnych strzelców stara się gdzieś załapać choćby na jedną czwartą etatu. W tedy mają załatwione składki.

Przy coraz większej konkurencji na rynku, coraz ciężej jest freelancerom zdobyć klientów. W szczególności widać to na rynku grafików. Bardzo dużo osób ukończyło ASP i nigdzie nie osiedli na stałe. Tym samym dołączyli do wielkiej liczby freelancerów. Portfolio freelancer jest dla nich rzeczą obowiązkową. Portfolio to jedyna rzecz, która może przekonać ewentualnego zleceniodawcę, że warto zapłacić wyższą cenę. Na rynku nadal obowiązują dwie metody pozyskiwania klientów. Pierwsza to oferowanie usługi za jak najniższą cenę.

Druga to konkurowanie jakością. W przypadku grafików efekty ich pracy można porównywać właśnie dzięki portfolio. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku na przykład informatyków. Ci najczęściej szukają klientów, którym mogą zaoferować usługi typu helpdesk, suport desk czy administracje serwerami. W ich przypadku nie występuje pojęcie portfolio. Jedyne czym mogą przekonywać do siebie klienta to własne umiejętności i referencje od innych klientów. Dla tego tym większa jest lista tych, z którymi się współpracowało, współpracuje tym lepiej. Ze względu na konkurencje wielu specjalistów z dziedziny IT poszukuje możliwości współpracy stałej z firmami oferującymi outsourcing IT. Najczęściej pracują z nimi na zasadzie samozatrudnienia. Zaletą jest stabilne miejsce pracy ze stałą pensją i możliwość współpracowania z kilkoma własnymi klientami.

mężczyzna freelancer pracujacy na laptopie

Praca freelancera z jakimi wiąże się problemami?

Praca na zlecenie poza ryzykiem, jakim jest walka o klienta, konieczność prowadzenia własnej księgowości i rozwiązywanie problemów z ubezpieczeniem czy przyszłą emerytura ma też wiele zalet. Po pierwsze daje ona możliwość dużo większych zarobków. W warszawie specjalista od helpdesku na pierwszej lub drugiej linii wsparcia może zarobić średnio od 2 do 3tyś zł na rękę pracując na etacie. Freelancer taka sumę może zarobić obsługując już dwóch trzech klientów. Ponieważ pracuje tylko, kiedy jest taka potrzeba, nie jest zobowiązany do spędzenie u klienta ośmiu godzin dziennie. Dla tego spokojnie może przy dobrej organizacji pracy obsługiwać nawet i pięciu klientów. Dzięki temu jego zarobki mogą być co najmniej dwukrotnie wyższe niż przy pracy na etacie.

Ogłoszenia poświęconych pracy w stylu np. freelancer Warszawa - poszukując samej pracy w Warszawe. Osoba tego pokroju podejmie się obsługi firm w zakresie informatyki, są dość częste. Niestety oznacza to, że rynek jest coraz bardzie przepełniony od specjalistów uprawiających wolne zawody. Okazuje się, że wiele firm rezygnuje z ich usług. Powód jest prosty. Umowy z osobami prywatnymi nigdy nie dają 100% pewności, że osoby te się z nich wywiążą. Na rynku jest coraz więcej firm świadczących usługi oparte na zasadzie outsourcing. Najczęściej wywodzą się od freelancerów, którzy postanowili otworzyć własną działalność.

Przy pewniej ilości klientów nie mogli ich sami obsługiwać i zaczęli zatrudniać pracowników. Tym samym stworzyli inną skuteczną formę konkurencji na rynku, z którego się wywodzą.

freelancer z niepełnosprawnością

Praca jako freelancer na pewno w swoim stylu pracy nie jest dla każdego. Bycie szefem dla samego siebie ma wiele zalet, ale też wymaga odpowiedzialności i zorganizowania i samodyscypliny.

Różnic pomiędzy pracą freelancera, a pracą na etacie jest wiele więcej. Trzy wyżej wymienione różnice, to zdecydowanie te najważniejsze, które trzeba brać pod uwagę dokonując wyboru. Sytuacja na rynku zmienia się z każdą chwilą również przez sytuację pandemiczną. Jest wielu przedsiębiorczych ludzi, którzy zdobywają wiele zleceń i potrafią wykorzystać maksymalnie korzyści z tego tytułu. Obie formy zatrudnienia mają plusy i minusy. Praca freelancera nie jest dla wszystkich, jednak wielu znajdzie w niej więcej korzyści niż w pracy stacjonarnej na etacie.

Najczęściej zadawane pytania

Freelancer - praca na etacie a ubezpieczenie i emerytura

Pod tym względem zdecydowanie wygrywa praca na etacie. Automatyczne odkładanie składek, daje jakieś poczucie bezpieczeństwa. Freelancer musi sam troszczyć się o swoją przyszłość na emeryturze, jak i o ubezpieczenie zdrowotne.

Nienormowany czas w pracy freelancera

Praca na etacie skazuje na sztywne ramy czasowe, a i nierzadko na nadgodziny. Freelancer wtedy kiedy chce i ile chce. Może to robić podczas podróży autobusem, na ławce w parku, ciesząc się piękną pogodą. Wolny strzelec tak naprawdę sam ustala sobie wolne, nie musząc nikogo o to prosić.

Zarobki freelancera

Etat gwarantuje nam stałą pensje, niezależnie od tego czy pracowaliśmy pół miesiąca, a drugie pół spędziliśmy na urlopie. Freelancing natomiast daje możliwość zapewnienia sobie większego przychodu niż normalna praca. Należy pamiętać, że zarobki zależą od tego ile w danym momencie mamy zleceń, stałych klientów, którzy generują nasz zysk. Może zdarzyć się miesiąć w którym zarobek będzie znikomy.

9 komentarzy

Aldona

Aldona

Z tym artykułem się nie do końca zgadzam. Freelancerzy są bardzo potrzebni na rynku pracy i często dostarczają jakościowe usługi. Nie oznacza to, że praca na etacie jest gorsza, ale ja wolę różnorodność w zespole.
Kinga

Kinga

Myślę, że praca na etacie to nie to, co dla mnie. Słyszałam, że jako freelancer można zarobić całkiem sporo, a nie trzeba być ograniczonym godzinami pracy.
Dingo

Dingo

Zazdroszczę ludziom, którzy mogą sobie pozwolić na pracę w charakterze wolnego strzelca, a nie muszą ciągle szukać zatrudnienia na etacie. To marzenie dla mnie.
Polon

Polon

Zgadzam się z tym artykułem, że praca na etacie daje większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności finansowej niż praca jako freelancer. Mam już swoje lata i wiem, co mówię.
Bilder

Bilder

Praca jak każda inna tylko przede wszystkim wymaga ona samodyscypliny gdyż nie jest robiona np. 8-16.
Janosz

Janosz

Przede wszystkim liczy się tutaj skutecznoć i ile można wyciągnąć.
Londynek

Londynek

Bycie pracownikiem na własny rachunek i łapanie się wszystkiego jest dobre ale to też wymaga pewnych cech własnych.
Jowita

Jowita

Sporo ludzi tak pracuje i jest to całkiem ciekawa rzecz. Warto zatem rozważyć to zajęcie chciaż jak wiadomo nie jest ono dla wszystkich ludzi.
gosia

gosia

Jak mam być szczera, co to jest "freelancer", czyli wolny strzelec w pracy nic nie wiedziałam. Myślę, że to powinna być praca dodatkowa, bo jako "freelancer" nie wierzę, aby można było stale dużo zarabiać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.