Urlop wypoczynkowy

Czym jest i komu przysługuje urlop dla poratowania zdrowia?

4 lipca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

4 komentarze
Czym jest i komu przysługuje urlop dla poratowania zdrowia?
Urlop zdrowotny dla nauczyciela jest przyznawany w związku z zapadaniem na choroby zawodowe. W jaki sposób otrzymać urlop dla poratowania zdrowia? Jakie zasady wchodzą tu w grę i jak taki urlop działa w praktyce?

Czym jest urlop dla poratowania zdrowia?

Urlop dla poratowania zdrowia jest płatnym urlopem przyznawanym przez zarząd danej instytucji (na przykład dla nauczyciela jest to dyrektor placówki edukacyjnej), do którego prawo mają przedstawiciele określonych grup zawodowych (między innymi są to prokuratorzy, sędziowie, inspektorzy pracy oraz nauczyciele), których stan zdrowotny nie pozwala na wykonywanie swojego zawodu. Podstawą do przyznania urlopu jest zapadnięcie pracownika na chorobę, która "zagraża wystąpieniem choroby zawodowej" bądź "chorobę, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę". W dalszej części artykułu te frazy zostaną szerzej omówione.

Kiedy przysługuje urlop dla poratowania zdrowia?

Istnieje kilka warunków, które należy spełnić, aby nabyć prawa do rocznego urlopu dla nauczyciela. Pierwszym wymogiem jest przepracowanie w zawodzie przynajmniej siedmiu lat bez przerwy (wliczone są w to potencjalne okresy niezdolności do pracy oraz urlopy inne niż wypoczynkowe, o ile ich zsumowany czas nie przekraczał 6 miesięcy) na chociaż pół etatu. W okresie ubiegania się o przyznanie urlopu nauczyciel musi też być zatrudniony w pełnym wymiarze godzin szkolnych. Ważne jest to, że pracownik w całym czasie swojej kariery, może spędzić jedynie 3 lata na urlopie zdrowotnym, dlatego jeśli już wykorzystał ustalony przez prawo czas, nie ma możliwości ubiegania się o urlop. Otrzymanie urlopu dla poratowania zdrowia jest możliwe też tylko wtedy, gdy minął przynajmniej rok od zakończenia poprzedniego urlopu. Inne zasady dotyczą nauczycieli zbliżających się pod względem wieku do emerytury: nie mogą ubiegać się o przyznanie rocznego urlopu, jeśli termin pójścia na emeryturę jest krótszy niż rok - także w ich wypadku urlop jest możliwy maksymalnie na miesiąc przed zakończeniem pracy w szkole.

Szukasz pracy?
Dodana

Serwisant/Konserwator- Złota rączka - Mszana Dolna

Pracownicy Budowlani Sp. z o.o.

  • Mszana Dolna
Dodana
Aplikuj bez CV

Fizjoterapeutka / Fizjoterapeuta domowy

Integra Medica

  • praca regionalna
Dodana

Operator wózka widłowego typu reachtruck, 1 zmiana

APN Agencja Pracy

  • 14-14 € brutto / h
  • Holandia
Dodana

Pracownik fizyczny

MGsolutions MGJJ Sp. z o. o. Sp. k.

  • 10 000-13 000 zł brutto / mc
  • Niemcy
Dodana

Jakie są zasady korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia?

Najważniejszą zasadą, której nieprzestrzeganie może grozić pozwem ze strony dyrekcji o oszustwo, jest niewykonywanie jakiejkolwiek innej działalności zarobkowej podczas trwania urlopu. Należy pamiętać, że urlop dla poratowania zdrowia jest płatny nie bez powodu i jako taki jest traktowany niezwykle poważnie przez dyrekcje placówek oświatowych. Jeśli urlop zdrowotny trwa dłużej niż miesiąc, pracownik podlega regularnym badaniom lekarskim, które mogą wykazać możliwość skrócenia lub wydłużenia urlopu, w zależności od stanu zdrowia nauczyciela. Co ważne dyrekcja ma prawo rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem w dowolnym momencie odbywania przez niego urlopu zdrowotnego. Dodatkowo należy zaznaczyć, że nauczyciel w trakcie trwania urlopu jest zobowiązany do podjęcia leczenia uzdrowiskowego lub też innej formy leczenia.

Video

Ile trwa urlop dla poratowania zdrowia?

Wymiar czasowy urlopu wynosi od miesiąca do roku. Okres, na który można go otrzymać, zależy od stanu zdrowia nauczyciela. W przypadku lżejszych chorób przeważnie termin jest krótszy. Na roczny urlop mogą liczyć ci, których choroby wymagają czasochłonnego leczenia. Należy przy tym zaznaczyć, że nie istnieje specjalny spis chorób, którym przysługiwałyby określone widełki czasowe - każdorazowo o czasie leczenia decyduje lekarz. Ważne jest też to, że nie wszystkie choroby umożliwiają otrzymanie urlopu, a tylko te, które mają związek z wykonywanym zawodem. W przypadku pracy z dziećmi bądź młodzieżą są to przede wszystkim różnorakie zaburzenia, z których powodu komunikowanie się jest niemożliwe lub utrudnione, a zatem choroby związane ze słuchem i wymową. Dlatego też nauczyciel, który przykładowo złamał rękę, ma nikłe szanse na nabycie praw do urlopu dla poratowania zdrowia.

Ile razy i co jaki okres czasu można korzystać z urlopu dla poratowania zdrowia?

Nie ma tutaj wyraźnych określeń decydujących o maksymalnym, każdorazowym wykorzystaniu możliwości urlopu zdrowotnego dla nauczyciela. Jedynym warunkiem jest to, że zgodę na urlop można otrzymać po co najmniej roku od zakończenia poprzedniego. Należy też pamiętać o łącznym czasie, który nauczyciel może przeznaczyć na przebywanie w stanie urlopu, i który wynosi 3 lata.

Jak otrzymać urlop dla nauczyciela dla poratowania zdrowia?

Aby otrzymać urlop dla poratowania zdrowia należy wnieść wniosek do dyrektora o otrzymanie takowego. Nie jest wymagane podanie przyczyn, przez które składa się oświadczenie. Po wniesieniu wniosku dyrektor ma obowiązek - jeśli wszystkie wcześniej podane warunki zostały spełnione - wysłania nauczyciela na badanie lekarskie całkowicie opłacane z funduszy szkoły, dzięki którym lekarz medycyny pracy może stwierdzić konieczność - lub też jej brak - otrzymania przez nauczyciela urlopu zdrowotnego. Podczas tego precedensu lekarz ustala także wymiar czasowy urlopu przysługującego pracownikowi na podstawie stanu zdrowia. W przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że stan zdrowotny nauczyciela nie wymaga przyznania mu urlopu zdrowotnego, nauczyciel ma prawo wnieść uzasadnione odwołanie do tej decyzji.

Podsumowanie:
    • Urlop dla poratowania zdrowia przysługuje nauczycielom, którzy przepracowali przynajmniej 7 lat nieprzerwanie na pół etatu oraz zatrudnieni są na pełnym etacie w szkole.
    • Maksymalny czas, jaki nauczyciel może przeznaczyć na urlop zdrowotny to 3 lata, a urlop można otrzymać co najmniej rok po zakończeniu poprzedniego.
    • Podczas urlopu dla poratowania zdrowia pracownik nie może wykonywać innej pracy zarobkowej, a także podlega regularnym badaniom lekarskim.
    • Aby uzyskać urlop dla poratowania zdrowia, nauczyciel musi złożyć wniosek do dyrektora, który po spełnieniu warunków, wysyła pracownika na badania lekarskie, na podstawie których określa się wymiar czasowy urlopu.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Ewa Sztuczka-Mazur

Social Media Manager

Social Media Manager w branży HR, autorka tekstów, copywriterka, specjalistka Facebook ADS, wokalistka i pszczelarka.
Obecnie w Aplikuj.pl odpowiedzialna głównie za treści z obszaru miękkiego HR oraz prawa pracy.

4 komentarze

Kamila.

Kamila.

Urlop dla poratowania zdrowia to ważna rzecz. Należy jednak pamiętać, że pracownik podczas urlopu nie może podejmować innej pracy. Dlatego w mojej firmie staramy się zapewnić naszym pracownikom jak najlepsze warunki pracy, aby nie musieli zapadać na choroby, które wymagałyby dłuższego czasu leczenia i korzystania z urlopu zdrowotnego.
polana321

polana321

Ciekawie napisany artykuł dotyczący urlopu zdrowotnego dla nauczycieli. Zastanawia mnie jednak, czy w innych branżach też obowiązują podobne zasady dotyczące korzystania z urlopu zdrowotnego. Warto byłoby o tym napisać w przyszłości.
puzon

puzon

Mimo, że artykuł dotyczy tylko nauczycieli, warto pamiętać o swoim zdrowiu i w przypadku choroby nie bać się korzystać z urlopu zdrowotnego. Każdy pracownik - bez względu na branżę - powinien dbać o swoją formę i unikać przemęczenia.
Maksymilian

Maksymilian

Urlop zdrowotny to bardzo ważna rzecz dla nauczycieli, którzy dbają nie tylko o edukację swoich uczniów, ale także o swoje zdrowie. Cieszę się, że artykuł zwraca uwagę na ważność korzystania z takiego urlopu i zachęcam wszystkich do korzystania z niego, gdy potrzebują odpoczynku.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.