Urlop macierzyński

Skrócony macierzyński przez urlop bezpłatny

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 3 głosy

3 głosy

11 komentarzy
Skrócony macierzyński przez urlop bezpłatny
Pracownica, która urodzi dziecko na urlopie bezpłatnym, musi liczyć się z tym, że wymiar jej urlopu macierzyńskiego będzie skrócony. Dzieje się tak dlatego, że prawo do niego nabędzie dopiero po zakończeniu urlopu bezpłatnego, zaś liczony jest on dopiero od dnia porodu.

Każdy pracownik ma prawo wystąpić z pisemnym wnioskiem do pracodawcy o udzieleniu mu urlopu bezpłatnego. Zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu pracy pracodawca może, choć nie musi podwładnemu takiego urlopu udzielić. Jednocześnie należy pamiętać, że tego urlopu nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nie są odprowadzane za pracownika składki na ubezpieczenie społeczne. W przypadku kobiety, która urodziła, przebywając właśnie na urlopie bezpłatnym, trzeba pamiętać o tym, że nabędzie ona prawo do urlopu macierzyńskiego dopiero po zakończeniu wcześniejszego urlopu. Prawo do zasiłku macierzyńskiego również powstaje w dniu następnym po zakończeniu urlopu bezpłatnego. Zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, jak długo ma się ubezpieczenie chorobowe. Na przykład jeśli urodziłaś dziecko dzień po tym, jak zgłosiłaś się do ubezpieczenia chorobowego albo zgłosił Cię do niego płatnik, to zasiłek macierzyński i tak Ci przysługuje.

Szukasz pracy?

Wytapiacz - Odlewnik

Extral Sp. z o.o.

  • Rybnik
Dodana

Sekretarka / Sekretarz

Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o.

  • Żywiec
Dodana

Pracownik sklepu-kawiarni ->zlecenie->Pestka

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Poznań
Dodana

Konserwacja Pojazdów

SW Mateusz Dietrych

  • Bielsko-Biała
Dodana

Kasjer/Sprzedawca Dobrzyniewo Duże

Golden Serwis Sp. z o. o.

  • 28-28 zł brutto / h
  • Dobrzyniewo Duże
Dodana

Uprawnienia rodzicielskie

Urlop rodzicielski zaliczyć należy do jednych z uprawnień rodziców. Jego wymiar (przy urodzeniu jednego dziecka) to 41 tygodni. Z punktu widzenia pracowników ważne jest, że skorzystać z niego mogą zarówno pracownik-matka, jak i pracownik-ojciec. W drugim przypadku niezbędne jest pamiętanie o pewnej puli warunków, których spełnienie jest konieczne. Mowa tu o:

  • wykorzystaniu przez pracownicę co najmniej 9 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie,
  • stanie matki, który wymaga opieki szpitalnej (kobieta nie ma możliwości osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem),
  • posiadaniu przez ojca statusu pracownika, czyli zawarcia umowy o pracę.

Jednocześnie uprawnienia te nieco inaczej wyglądają w sytuacji, w której pracownica skorzystała właśnie z urlopu bezpłatnego.

Zawieszenie stosunku pracy

W praktyce skorzystanie przez pracownika z urlopu bezpłatnego powoduje czasowe zawieszenie stosunku pracy. Jeżeli z urlopu korzysta ciężarna pracownica, to nie nabywa ona prawa do urlopu macierzyńskiego do momentu, do którego nie zakończy się pierwszy ze wskazanych urlopów. Inaczej mówiąc, urlop macierzyński będzie jej przysługiwał dopiero następnego dnia po upływie terminu urlopu bezpłatnego.

Taka sytuacja może być jeszcze bardziej skomplikowana, jeżeli pracownica zatrudniona była w dwóch zakładach pracy. W skrajnym przypadku może okazać się, że nie będzie ona miała możliwości skorzystania z urlopu macierzyńskiego w dodatkowym zatrudnieniu. Może to mieć miejsce choćby wtedy, gdy zakończenie urlopu bezpłatnego będzie przypadało już po wyczerpaniu przysługującego jej urlopu macierzyńskiego.

Co później?

Warto pamiętać, że zainteresowane strony mogą też zdecydować, że pracownica wcześniej zakończy urlop bezpłatny, dzięki czemu będzie mogła skorzystać z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego w sytuacji, gdy świadczy pracę w dwóch zakładach pracy. Jednocześnie trzeba pamiętać, jak wyglądać powinien powrót pracownicy po urlopie macierzyńskim. Otóż zgodnie z art. 1832 Kodeksu pracy, zatrudniona powinna wrócić do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, to na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jej kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie by otrzymywała, gdyby nie korzystała z urlopu.

Trzeba też pamiętać, że od 1 października 2013 roku zmieniły się przepisy dotyczące zasad udzielania urlopów wychowawczych. Z takiego skorzystać może każda pracownica zatrudniona co najmniej 6 miesięcy — wówczas przysługuje jej urlop w wymiarze 36 miesięcy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nie 5. roku życia.

To może Cię również zainteresować

Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik

11 komentarzy

Bogumił

Bogumił

Przepisy dobrze znać gdyż sporo ludzi to dotyczy i to nie tylko w temacie urlopów. Jak dla mnie czytelnie wszystko predtawione.
mati

mati

Jest wiele różnych sytuacji w życiu i dlatego trzeba się dostosować. Urlop bezpłatny w wielu sytuacjach także jest brany pod uwagę. Dobrze poznać zakres informacji by wiedzieć jak to wszystko w praktyce zaplanować.
Kate

Kate

Mam pytanie wykorzysłam 52 tygodnie urlopu macierzynskiego czy przysuguje mi cału urlop czyli 26 dni
Kate

Kate

Mam pytanie czy jak wykorzystam 52 tygodnie macierzynskiego czy przysuguje mi cały urlop w pracy czyli 26 dni w ciagu roku.
Koło

Koło

Dlatego zawsze myślę, by wszystkie możliwości wcześniej poznać i móc zdecydować się na coś co jest najkorzystniejsze w odpowiednim czasie i znając swoje prawa.
Kazek

Kazek

W życiu są różne sytuacje i każdy indywidualnie lub z innego powodu może chcieć je wykorzystać. Znajomość takiego prawa jest bardzo istotna. Dobrze o tym pamiętać.
Wanda

Wanda

Przyznaję szczerze, że tego nie wiedziałam- "pracownica, która urodzi dziecko na urlopie bezpłatnym, musi liczyć się z tym, że wymiar jej urlopu macierzyńskiego będzie skrócony". Artykuł bardzo interesujący!!!
Eugeniusz

Eugeniusz

Ustawowe przepisy w tym zakresie znajdują się w ustawie o ochronie macierzyństwa dla pracowników. W przypadku urzędników służby cywilnej stosuje się analogicznie przepisy dotyczące ochrony macierzyństwa i urlopu rodzicielskiego.
Fachman

Fachman

Ustawa ma na celu ochronę przed naciskami na pracę i choć najlepiej jest, aby pracownicy tego nie robili, jeśli naprawdę chcesz od czasu do czasu dokonać odprawy, jest to osobisty wybór, który pracownik może wykonać.
Kanion

Kanion

Nie wolno zabierać na przemian dni. Na przykład najpierw matka, a potem ojciec, babcia i tak dalej. Ale musisz się upewnić, że zasada priorytetu jest przestrzegana. Bezpłatne też ludzie biorą.
Maria

Maria

Kwestia ustaleń z pracodawcą i dobre relacje na tym poziomie mogą pomóc wiele w wszelakich sytuacjach i także tych związanych z urlopami związanymi z urodzeniem dziecka.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.